Pierwszy oficjalny polski credencial akceptowany w Biurze Pielgrzyma w Santiago de Compostela

Piotr DrzewieckiNews, Peter Alex1 Comment

Pierwszy oficjalny polski credencial akceptowany w Biurze Pielgrzyma w Santiago de Compostela

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła w Lęborku rozprowadza polskojęzyczną wersję Paszportu Pielgrzyma (credenciala), która została uzgodniona z Dziekanem Katedry św. Jakuba w Santiago de Compostela. Jest to tłumaczenie wersji hiszpańskiej obowiązującej w 2015 roku. Identyczne są: pierwsza strona ze zdjęciem św. Jakuba, „wnętrze” paszportu z miejscem na 48 pieczątek potwierdzających przebytą drogę, modlitwa pielgrzyma i błogosławieństwo pielgrzyma z Kodeksu Kaliksta oraz zdjęcie Katedry na ostatniej stronie.

Natomiast w ramach zgody Dziekana Katedry wprowadzono do Paszportu zmodyfikowane mapy europejskiej sieci Camino: na ogólnej mapie Dróg w Europie pokazano po raz pierwszy w oficjalnej wersji Paszportu również główne Drogi w Polsce. Zostały one szczegółowo przedstawione na dwóch kolejnych stronach Paszportu, gdzie różnymi kolorami ujęto przebieg wg stanu w 2015 roku aż 18 polskich odcinków/szlaków Drogi św. Jakuba. Mapa Camino de Santiago w Hiszpanii została przetłumaczona na język polski. Równocześnie na ostatniej stronie, pod zdjęciem katedry zamieszczono krótką informację o Lęborku, w którym skonkretyzował się pomysł rewitalizacji Pomorskiej Drogi  św. Jakuba w 2008 roku, oraz herb Lęborskiego Stowarzyszenia św. Jakuba (LSJ).

Oficjalne polskie paszporty można nabywać w cenie 8 zł w miejscach bezpośrednich sprzedaży w Lęborku:

  • w Stacji Kultura prowadzonej przez LOT Ziemia Lęborska – Łeba na lęborskim dworu PKP (ul. Dworcowa 8a)
  • oraz w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku, ul. Basztowa 8.

Ponadto prowadzona jest sprzedaż pośrednia za pomocą zamówień internetowych. Można je składać na mail: paszport@re-create.pl, formularz zamówienia dostępny również na stronie Pomorskiej Drogi św. Jakuba przewodnik.re-create.pl.

Koszt nabycia paszportu droga internetową to 8 zł + koszty wysyłki.  W ramach zawartego porozumienia między Lęborskim Stworzyszenia św. Jakuba a Katedrą w Santiago de Compostela z tytułu sprzedaży każdego egzemplarza Paszportu zostaje odprowadzone 80 eurocentów (ok. 3,60 zł) na konto Biura Pielgrzyma w Santiago.


Wyjechałem na Półwysep Iberyjski na Camino Portugues i Camino Ingles, a tutaj taka niespodzianka po powrocie. Gratuluję Lęborkowi za wykonanie tej pracy dla nas wszystkich. Nie trzeba już martwić się brakiem paszportu przed wyjazdem na Camino de Santiago w Hiszpanii, można go zdobyć już w Polsce. Do tego to świetna promocja Lęborka i Pomorskiej Drogi świętego Jakuba. Cieszę się, że ktoś wreszcie to zrobił. Super, gratuluję i kibicuję.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.