Pierwszy oficjalny polski credencial akceptowany w Biurze Pielgrzyma w Santiago de Compostela

Piotr DrzewieckiNews, Peter Alex1 Comment

Pierwszy oficjalny polski credencial akceptowany w Biurze Pielgrzyma w Santiago de Compostela

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła w Lęborku rozprowadza polskojęzyczną wersję Paszportu Pielgrzyma (credenciala), która została uzgodniona z Dziekanem Katedry św. Jakuba w Santiago de Compostela. Jest to tłumaczenie wersji hiszpańskiej obowiązującej w 2015 roku. Identyczne są: pierwsza strona ze zdjęciem św. Jakuba, „wnętrze” paszportu z miejscem na 48 pieczątek potwierdzających przebytą drogę, modlitwa pielgrzyma i błogosławieństwo pielgrzyma z Kodeksu Kaliksta oraz zdjęcie Katedry na ostatniej stronie.

Natomiast w ramach zgody Dziekana Katedry wprowadzono do Paszportu zmodyfikowane mapy europejskiej sieci Camino: na ogólnej mapie Dróg w Europie pokazano po raz pierwszy w oficjalnej wersji Paszportu również główne Drogi w Polsce. Zostały one szczegółowo przedstawione na dwóch kolejnych stronach Paszportu, gdzie różnymi kolorami ujęto przebieg wg stanu w 2015 roku aż 18 polskich odcinków/szlaków Drogi św. Jakuba. Mapa Camino de Santiago w Hiszpanii została przetłumaczona na język polski. Równocześnie na ostatniej stronie, pod zdjęciem katedry zamieszczono krótką informację o Lęborku, w którym skonkretyzował się pomysł rewitalizacji Pomorskiej Drogi  św. Jakuba w 2008 roku, oraz herb Lęborskiego Stowarzyszenia św. Jakuba (LSJ).

Oficjalne polskie paszporty można nabywać w cenie 8 zł w miejscach bezpośrednich sprzedaży w Lęborku:

  • w Stacji Kultura prowadzonej przez LOT Ziemia Lęborska – Łeba na lęborskim dworu PKP (ul. Dworcowa 8a)
  • oraz w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku, ul. Basztowa 8.

Ponadto prowadzona jest sprzedaż pośrednia za pomocą zamówień internetowych. Można je składać na mail: paszport@re-create.pl, formularz zamówienia dostępny również na stronie Pomorskiej Drogi św. Jakuba przewodnik.re-create.pl.

Koszt nabycia paszportu droga internetową to 8 zł + koszty wysyłki.  W ramach zawartego porozumienia między Lęborskim Stworzyszenia św. Jakuba a Katedrą w Santiago de Compostela z tytułu sprzedaży każdego egzemplarza Paszportu zostaje odprowadzone 80 eurocentów (ok. 3,60 zł) na konto Biura Pielgrzyma w Santiago.


Wyjechałem na Półwysep Iberyjski na Camino Portugues i Camino Ingles, a tutaj taka niespodzianka po powrocie. Gratuluję Lęborkowi za wykonanie tej pracy dla nas wszystkich. Nie trzeba już martwić się brakiem paszportu przed wyjazdem na Camino de Santiago w Hiszpanii, można go zdobyć już w Polsce. Do tego to świetna promocja Lęborka i Pomorskiej Drogi świętego Jakuba. Cieszę się, że ktoś wreszcie to zrobił. Super, gratuluję i kibicuję.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości