Naukowcy rozwiązują zagadkę starożytnego „drzewa życia”

  • autorstwa Helen Briggs
  • Korespondent ds. Środowiska

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia, Baobab nazywany jest „odwróconym drzewem” lub „drzewem życia”.

Naukowcy rozwiązali zagadkę pochodzenia starożytnych baobabów.

Według badań DNA małe drzewa pojawiły się po raz pierwszy na Madagaskarze 41 milionów lat temu.

Ich nasiona zostały następnie przeniesione przez prądy oceaniczne do Australii i Afryki kontynentalnej, gdzie wyewoluowały w odrębne gatunki.

Naukowcy wzywają do wzmożenia wysiłków na rzecz ochrony drzew, które ich zdaniem mogą być bliższe wyginięcia, niż wcześniej sądzono.

Baobaby znane są jako „drzewo życia” lub „drzewo do góry nogami” ze względu na swoje dziwne kształty i długowieczność. Mają kłopoty z powodu zmiany klimatu i powszechnego wylesiania.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia, Baobab afrykański rośnie na większości kontynentu

Doktor Ilya Leitch z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew pracowała nad badaniem wraz ze swoim mężem, profesorem Andrew Leitchem z Queen Mary University w Londynie.

„Udało nam się ustalić pochodzenie baobabów, kultowego gatunku zwornikowego, na którym żyje wiele różnych zwierząt, roślin i ludzi” – powiedział BBC.

„A dane umożliwiły nam dostarczenie nowych, ważnych spostrzeżeń, które pomogą w ochronie tych gatunków i zabezpieczeniu ich przyszłości”.

Naukowcy zbadali osiem gatunków baobabu, z których sześć występuje na Madagaskarze, jeden jest szeroko rozpowszechniony w Afryce, a inny w północno-zachodniej Australii.

Twierdzą, że mają wysoki status ochronny dwóch zagrożonych gatunków Madagaskaru, w tym baobabu olbrzymiego, największego i najsłynniejszego z baobabów Madagaskaru.

Źródło obrazu, AlexAntonelli – Królewskie Ogrody Botaniczne

Tytuł Zdjęcia, Owoce są duże i przypominają jagody

Baobaby to jedne z najważniejszych drzew na Ziemi, głęboko splecione z lokalnymi kulturami i tradycjami.

Drzewa mogą żyć tysiące lat, osiągać duże rozmiary i magazynować w pniach duże ilości wody, aby przetrwać okresy suszy.

Ich owoce są uważane za pożywienie, a ich łodygi wykorzystuje się do produkcji lin lub włókien używanych do odzieży.

Wytwarzają duże białe kwiaty, które otwierają się o zmierzchu, przyciągają nietoperze jako zapylacze, które pokonują duże odległości, aby żerować na miodzie, i są ważnymi miejscami gniazdowania ptaków.

W badaniach współpracowały ogrody botaniczne w Wuhan (Chiny), Królewskie Ogrody Botaniczne (Kew, Wielka Brytania), Uniwersytet w Antananarywie (Madagaskar) i Uniwersytet Queen Mary w Londynie (Wielka Brytania).

Obserwuj Helen na Twitterze @hbriggs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *