Zmarł pierwszy na świecie biorca przeszczepu nerki od świni

Pierwsze udane leczenie genetycznie zmodyfikowanej nerki świni przeszczepionej ludzkiemu biorcy uważane jest za kamień milowy w medycynie i sukces, mimo że biorca zmarł tragicznie.

W oświadczeniu szpitala Massachusetts General Hospital (MGH), gdzie 62-letni Richard „Rick” Slayman przeszedł przełomowy zabieg, zespół chirurgiczny stwierdził, że najprawdopodobniej jego śmierć nie była spowodowana niewydolnością nerek.

„Grupa Mass General Transplant Group jest głęboko zasmucona nagłą śmiercią pana Ricka Slaymana” – czytamy w oświadczeniu MGH. „Nic nie wskazuje na to, że było to wynikiem jego niedawnego przeszczepu. Pan Slayman na zawsze będzie postrzegany jako światełko nadziei dla niezliczonych pacjentów po przeszczepach na całym świecie i jesteśmy głęboko wdzięczni za jego wiarę i chęć rozwoju w dziedzinie ksenotransplantacja.”

Slayman ze swoim zespołem chirurgicznym (od lewej do prawej) dr. Nahel Elias, dr. Tatsuo Kawai i dr. Leon Riella

MGH

Omówiliśmy ekscytujące wieści z operacji, która odbyła się 16 marca, podczas której pacjent i zespół zachwycali się przebiegiem operacji. Slayman był w stanie chodzić kilka dni po otrzymaniu nowej nerki, która, jak przewidywano, zapewniła mu sprawność przez dwa lata. Po tym, jak w zeszłym roku usunięto komplikacje po przeszczepie nerki ludzkiej w 2018 r., mógł zrezygnować z wyniszczającej dializy, którą poddawany jest trzy razy w tygodniu. Slayman miał schyłkową chorobę nerek i niewydolność serca.

Przyczyna śmierci nie została jeszcze ogłoszona, ale rodzina w oświadczeniu podała, że ​​przełomowa operacja była pozytywnym skutkiem dla rozwoju ksenotransplantacji. Naukowcy uważają, że genetycznie zmodyfikowane przeszczepy narządów zwierząt innych niż ludzie mogą skutecznie zaradzić krytycznemu niedoborowi narządów ludzkich.

W Stanach Zjednoczonych na liście oczekujących na przeszczep nerki znajduje się około 90 000 osób, a wiele z nich umiera, zanim przeszczep nerki będzie możliwy.

„Jednym z powodów, dla których Rick poddał się zabiegowi, po przeszczepie, było danie nadziei tysiącom ludzi potrzebujących przeszczepów ratujących życie” – podała w oświadczeniu rodzina Slaymana. „Rick osiągnął ten cel, a jego wiara i nadzieja będą żyć wiecznie. Jego dziedzictwo będzie inspirować pacjentów, badaczy i pracowników służby zdrowia na całym świecie”.

READ  Brony James spodziewał się wziąć udział w drafcie NBA 2024: źródła

eGenesis, bostońska firma biotechnologiczna, która przeszczepiła mu świńską nerkę, zastąpiła pasujące geny i unieszkodliwiły retrowirusy przenoszone przez zwierzęta, a także złożyła hołd Slaymanowi.

„Pan Slayman był prawdziwym pionierem” – napisał eGenesis w mediach społecznościowych 11 maja. „Jego odwaga pomogła utorować drogę obecnym i przyszłym pacjentom z niewydolnością nerek.

12 kwietnia Lisa Pisano, lat 54, mieszkanka stanu New Jersey, która cierpiała na niewydolność serca i nerek, została drugą osobą, która otrzymała genetycznie zmodyfikowaną nerkę świni. Doszło do niej tydzień po wszczepieniu mechanicznego implantu serca. W tym przypadku odziedziczona przez niego nerka miała tylko jedną mutację genetyczną.

Rodzina Slaymana upiera się, że operacja „przedłużająca życie” była prezentem – zarówno dla jego bliskich, jak i dla rosnącej liczby ksenoprzeszczepów.

„Nasza rodzina jest głęboko zasmucona nagłą śmiercią naszego ukochanego Ricka, ale głęboko pocieszona świadomością, że zainspirował tak wielu ludzi” – dodali. „Miliony ludzi na całym świecie znają historię Ricka. Czuliśmy – i nadal czujemy – nadzieję, jaką dawał pacjentom desperacko czekającym na przeszczep”.

„Dla nas Rick był miłym człowiekiem z dużym poczuciem humoru, oddanym rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom” – kontynuowali, dziękując oddanemu zespołowi, który przeprowadził operację. „Ich ogromne wysiłki doprowadziły do ​​ksenoprzeszczepu, a nasza rodzina dostała jeszcze siedem tygodni z Rickiem, a wspomnienia z tego czasu pozostaną w naszych umysłach i sercach”.

Powtórzył to zespół MGH, który dodał: „Składamy nasze najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim pana Slaymana, ponieważ wspominają niezwykłego człowieka, którego hojność i życzliwość poruszyły wszystkich, którzy go znali”.

Źródło: MGH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *