Credencial – paszport pielgrzyma – nowe zasady od kwietnia 2016 roku

Piotr DrzewieckiNews7 Komentarze

Credencial - paszport pielgrzyma - nowe zasady od kwietnia 2016 roku

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Na oficjalnej stronie katedry w Santiago de Compostela pojawiła się informacja o tym, że nie będę honorowane inne paszporty niż te wydawane przez Biuro Pielgrzyma. O co chodzi?

Otóż, jak wiemy wszyscy (lub większość) nie od dzisiaj, ani nawet wczoraj wersji paszportów pielgrzyma jest tak dużo, że łatwo stracić rachubę. Z tego co pamiętam (ale nie dam sobie ręki uciąć), to tylko niektóre paszporty mają licencję Biura Pielgrzyma i są przez nie zaakceptowane. Pozostałe są lokalnymi emanacjami. W Polsce jest ich kilka, ale co ważne wszystkie instytucje je wydające podkreślają, że są ważne tylko na terenie Polski lub regionu.

Do tej pory nikt nie czepiał się w Santiago, że przyszliśmy z własnym paszportem. Osobiście pojawiałem się w Santiago z 4 różnymi paszportami i nigdy nie robiono mi problemów, czy to na trasie czy też w Biurze Pielgrzyma.

Jednak począwszy od kwietnia 2016 roku obowiązujący będzie tylko oficjalnie wydany paszport przez Biuro Pielgrzyma lub przez Stowarzyszenie bądź organizację, która ma na to zgodę. Mamy zatem moratorium na wejście zmian w życie, aby rozpropagować informację, co by nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Dodatkowo do tego czasu można starać się zdobyć zgodę na wydawanie takiego paszportu. Chociaż skłaniam się bardziej ku temu, że to Biuro w Santiago będzie jednak drukowało te paszporty – nawet unikalne. Zobaczymy.

Dobra, ale z czego to wynika?

Po pierwsze, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o… tak pieniądze. Biuro Pielgrzyma (i nie tylko oni) dopatrzyli się w ostatnim czasie próby naciągania potencjalnych pielgrzymów i sprzedaży paszportów za np. 20-25 EUR lub przez internet. Tymczasem cena paszportu nie powinna przekraczać 2 EUR.

Po drugie, niektóre paszporty pielgrzyma mają mało wspólnego z chrześcijańską tradycją szlaku. Przypominają bardziej komercyjne książeczki.

Oczywiście nie zostanie zamknięta droga dla akredytacji innych credenciali. Jeżeli jakaś organizacja będzie chciała dodać jakiś swój tekst, to powinna skonsultować się z Biurem Pielgrzyma, które wydrukuje odpowiedni tekst po jego akceptacji. W przypadku organizacji zagranicznych będę obowiązywały specjalne reguły, ale i tak w celu przygotowania własnego credenciala trzeba skontaktować się z Biurem w Santiago.

Reasumując nie nastawiałbym się na to, że począwszy od kwietnia 2016 roku będzie można dostać compostelkę na postawie credenciala drukowanego np. ze strony internetowej.

Polski Paszport Pielgrzyma

Oficjalny polski paszport pielgrzyma akceptowany przez Biura Pielgrzyma w Santiago de Compostela

Sprawdź, jak zdobyć paszport

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.