Credencial – paszport pielgrzyma – nowe zasady od kwietnia 2016 roku

Piotr DrzewieckiNews7 Komentarze

Credencial - paszport pielgrzyma - nowe zasady od kwietnia 2016 roku

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Na oficjalnej stronie katedry w Santiago de Compostela pojawiła się informacja o tym, że nie będę honorowane inne paszporty niż te wydawane przez Biuro Pielgrzyma. O co chodzi?

Otóż, jak wiemy wszyscy (lub większość) nie od dzisiaj, ani nawet wczoraj wersji paszportów pielgrzyma jest tak dużo, że łatwo stracić rachubę. Z tego co pamiętam (ale nie dam sobie ręki uciąć), to tylko niektóre paszporty mają licencję Biura Pielgrzyma i są przez nie zaakceptowane. Pozostałe są lokalnymi emanacjami. W Polsce jest ich kilka, ale co ważne wszystkie instytucje je wydające podkreślają, że są ważne tylko na terenie Polski lub regionu.

Do tej pory nikt nie czepiał się w Santiago, że przyszliśmy z własnym paszportem. Osobiście pojawiałem się w Santiago z 4 różnymi paszportami i nigdy nie robiono mi problemów, czy to na trasie czy też w Biurze Pielgrzyma.

Jednak począwszy od kwietnia 2016 roku obowiązujący będzie tylko oficjalnie wydany paszport przez Biuro Pielgrzyma lub przez Stowarzyszenie bądź organizację, która ma na to zgodę. Mamy zatem moratorium na wejście zmian w życie, aby rozpropagować informację, co by nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Dodatkowo do tego czasu można starać się zdobyć zgodę na wydawanie takiego paszportu. Chociaż skłaniam się bardziej ku temu, że to Biuro w Santiago będzie jednak drukowało te paszporty – nawet unikalne. Zobaczymy.

Dobra, ale z czego to wynika?

Po pierwsze, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o… tak pieniądze. Biuro Pielgrzyma (i nie tylko oni) dopatrzyli się w ostatnim czasie próby naciągania potencjalnych pielgrzymów i sprzedaży paszportów za np. 20-25 EUR lub przez internet. Tymczasem cena paszportu nie powinna przekraczać 2 EUR.

Po drugie, niektóre paszporty pielgrzyma mają mało wspólnego z chrześcijańską tradycją szlaku. Przypominają bardziej komercyjne książeczki.

Oczywiście nie zostanie zamknięta droga dla akredytacji innych credenciali. Jeżeli jakaś organizacja będzie chciała dodać jakiś swój tekst, to powinna skonsultować się z Biurem Pielgrzyma, które wydrukuje odpowiedni tekst po jego akceptacji. W przypadku organizacji zagranicznych będę obowiązywały specjalne reguły, ale i tak w celu przygotowania własnego credenciala trzeba skontaktować się z Biurem w Santiago.

Reasumując nie nastawiałbym się na to, że począwszy od kwietnia 2016 roku będzie można dostać compostelkę na postawie credenciala drukowanego np. ze strony internetowej.

Polski Paszport Pielgrzyma

Oficjalny polski paszport pielgrzyma akceptowany przez Biura Pielgrzyma w Santiago de Compostela

Sprawdź, jak zdobyć paszport

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

 • Teresa Bochenek

  Trochę mnie to martwi, bo w jaki sposób uzyskać ten paszport PRZED rozpoczęciem wędrówki? Czy będzie można zamawiać przez internet i jak płacić ?

  • Nie sądzę, aby to był dla nas Polaków problem. Wydaje mi się, że w miejscach startowych będą dostępne paszporty.

 • Chyba nie przekonuje mnie żaden z tych argumentów. Może i słuszne jest bronienie przed naciąganiem pielgrzymów na pieniądze, ale można to robić w inny sposób. Nawet wychodząc z Warszawy, stolicy kraju, miałem problem ze znalezieniem paszportu i ostatecznie wydrukowałem go sam. Dla mnie pielgrzymowanie oznacza wolność, a biurokratyczny nakaz posiadania jednego z „akredytowanych” szablonów tego dokumentu jest zaprzeczeniem tej wolności.

  Pytanie więc: jakie Polskie paszporty będą akceptowane? Czy te 4 wzory na tytułowym zdjęciu do nich należą?

  • To chyba zacznę od początku 🙂
   Od kiedy pamiętam zawsze powtarzano w środowisku osób związanych z Camino de Santiago, że jedynymi oficjalnymi paszportami pielgrzyma są te wydawane przez Biuro Pielgrzyma w Santiago de Compostela. Do nich dochodziły credenciale, które były wydawane przez organizacje lokalne na podstawie zgody wydawanej przez Katedrę w Santiago. Stąd, jeżeli brałeś paszport spoza wyżej wymienionych, to powinna się przy nim pojawić adnotacja, że np.

   „Zasadniczo powinien być on używany jedynie na wytyczonych odcinkach Drogi św. Jakuba na terenie Polski; w wyjątkowych przypadkach (np. przy wyjściu z Polski z zamiarem dotarcia do Santiago) można go używać także na Caminow innych krajach, jednakże za granicą sugerowane jest korzystanie z miejscowych legitymacji pielgrzyma.”

   Tak fajnie zrobiło Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce – http://www.camino.net.pl/credencial/

   Tak było od kiedy sięgam pamięcią. Jednakże nigdy te zasady egzekwowane w samym Santiago. Tj. rzeczywiście mogliśmy przyjść z zeszytem i pokazać pieczątki a potem dostać compostelkę.

   Skąd zmiany?

   Wraz z rozwojem Camino i tym samym wzrostem jego popularności pojawiło się coraz więcej dziwactw w postaci prywatnych tour operatorów czy osób prywatnych, które zaczęły wydawać „dziwne” credenciale lub takie, których cena sięgała 15-20 EUR w sprzedaży przez internet. Te credenciale miały niewiele wspólnego z chrześcijańską ideą szlaku promowaną przez katedrę w Santiago. Stąd chęć zamknięcia tej drogi do nadużyć. Oczywiście może wydawać się, że jest to swoiste zaprzeczenie wolności itp. Jednak z drugiej strony już nawet w średniowieczu ludzie pielgrzymowali do grobu świętego Jakuba na podstawie odpowiednich dokumentów. Teraz zdarzają się pielgrzymi, którzy ruszając z Polski biorą odpowiedni glejt od władz kościelnych traktując Camino stricte jako pielgrzymkę. Sam pierwszą pieczątkę biorę zawsze z kapucyńskiego klasztoru.

   Przechodząc do meritum i odpowiedzi na Twoje pytanie Łukasz:

   Wydaje mi się, że odpowiedzią na Twoje pytanie będzie tekst ze strony Stowarzyszenia, który zacytowałem wyżej. Idąc z Polski weź Polski paszport. Dojdziesz do Hiszpanii – weź akredytowany paszport hiszpański. Czy będzie problem z wpisaniem dystansu, który przebyłeś? Nie sądzę 🙂 Łukasz z http://www.gdzieindziej.blogspot.com/ wspominał w trakcie naszej ostatniej rozmowy, że będąc w Biurze Pielgrzyma i odbierając swoją compostelkę spotkał się z sytuacją, w której nie wiedzieli jaki dystans mu wpisać, bo go nie znali.

   Aktualnie – z tego co wiem – żaden paszport dostępny w Polsce nie posiada akredytacji Biura Pielgrzyma i Katedry w Santiago.

 • Pingback: Camino del Norte i Camino Primitivo – praktyczne porady – szymonia()

 • Pingback: Credencial – paszport pielgrzyma. Wspomnienia, refleksje i ważna zmiana. – Gdzie indziej()

 • Pingback: Credencial – paszport pielgrzyma. Wspomnienia, refleksje i ważna zmiana. | Gdzie indziej()