Wojna Izrael-Hamas: Kerem Szalom ponownie otwiera się w Gazie po ataku rakietowym

JEROZOLIMA (AP) – Izraelskie wojsko oświadczyło w środę, że ponownie otworzyło przejście Kerem Shalom do Gazy po jego zamknięciu przez kilka dni, ale ONZ ds. Podczas izraelskiej inwazji wojskowej na ten region.

Przejście Kerem Shalom między Gazą a Izraelem zostało zamknięte w weekend po tym, jak we wtorek w ataku rakietowym Hamasu zginęło czterech izraelskich żołnierzy w pobliżu i izraelski pluton czołgów. zdobyli pobliską przeprawę Rafah Między Gazą a Egiptem zostało zmuszone do zamknięcia. Obydwa obiekty stanowią główne punkty wejścia dla żywności, lekarstw i innych artykułów niezbędnych do przetrwania 2,3 miliona Palestyńczyków w Gazie.

Nie wydaje się, aby izraelska inwazja była początkiem inwazji na miasto Rafah na pełną skalę, którą Izrael wielokrotnie obiecywał. Urzędnicy zajmujący się pomocą ostrzegają jednak, że przedłużające się zamknięcie obu przejść może doprowadzić do załamania przepływów pomocy i pogorszyć kryzys humanitarny w Gazie, gdzie Rada ONZ ds. „całkowity głód” To już się dzieje na północy.

Ameryka jest zawieszona Eksport muszli w zeszłym tygodniu do Izraela w związku z obawami, że Izrael jest bliski podjęcia decyzji o przeprowadzeniu ataku na pełną skalę na Rafah, co jeszcze bardziej pogłębia rozłam między dwoma bliskimi sojusznikami.

Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie faktem, że w Rafah uwięzionych jest około 1,3 miliona Palestyńczyków. Walczył i uciekał w inne miejsca. Izrael twierdzi, że Rafah jest ostatnim bastionem Hamasu i potrzebny jest tam szeroko zakrojony atak, aby sparaliżować zdolności militarne i zarządcze tej grupy.

Tymczasem Stany Zjednoczone, Egipt i Katar intensyfikują wysiłki mające na celu zlikwidowanie różnic Możliwa umowa Przynajmniej tymczasowe zawieszenie broni i uwolnienie przez Hamas większej liczby izraelskich zakładników. Izrael powiązał groźbę operacji w Rafah z losami tych rozmów. Dyrektor CIA William Burns, który podróżował po regionie w celu rozmów w sprawie porozumienia o zawieszeniu broni, spotkał się w środę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, powiedział amerykański urzędnik, który zastrzega sobie anonimowość w celu omówienia rozmów za zamkniętymi drzwiami.

READ  Akcje GameStop i AMC rosną o kolejne 40% w notowaniach przed otwarciem sesji w miarę odbicia cen memów

Zdobywając Rafah, Izrael kontroluje obecnie wszystkie przejścia graniczne w Gazie po raz pierwszy od wycofania wojsk i osadników z tego terytorium prawie dwie dekady temu, chociaż utrzymuje blokadę przy współpracy z Egiptem. Od początku wojny przejście graniczne w Rafah stanowiło główny szlak pomocy humanitarnej i stanowi jedyny punkt wjazdu i wyjazdu ludzi. Kerem Shalom to główny terminal cargo w Gazie.

Palestyńscy lekarze leczą dziewczynę ranną w wyniku izraelskiego bombardowania Strefy Gazy w szpitalu w Kuwejcie w obozie dla uchodźców w Rafah w południowej Gazie, wtorek, 7 maja 2024 r. (AP Photo/Ramez Habboub)

Carl Schau, zastępca dyrektora wykonawczego Światowego Programu Żywnościowego ONZ, powiedział The Associated Press, że agencja ONZ utraciła dostęp do swojego magazynu żywności w Gazie w Rafah, który jego zdaniem jest „strefą zakazaną”.

„Rozumiemy, że nadal tam jest, ale jesteśmy bardzo zaniepokojeni grabieżami” – powiedział Schaou podczas wizyty w sąsiednim Libanie, gdzie magazyn logistyczny ONZ w Rafah został już splądrowany. Powiedział, że WFP udało się zabezpieczyć magazyn w Dajr al-Bala w środkowej Gazie, ale nie zaopatrzyło go jeszcze w żywność.

Dziennikarze Associated Press donieśli o sporadycznych eksplozjach i strzelaninach na przejściu granicznym w Rafah w nocy, w tym o dwóch dużych eksplozjach wczesnym rankiem w środę. Izraelskie wojsko ogłosiło we wtorek sześć startów z Rafah w kierunku przejścia granicznego Kerem Shalom.

COGAT, izraelski organ wojskowy odpowiedzialny za sprawy cywilne Palestyny, powiedział, że przejście graniczne Kerem Shalom zostało ponownie otwarte w środę wczesną wiosną i opublikował film przedstawiający ciężarówki z pomocą humanitarną wjeżdżające na kilometrowy odcinek. Na nagraniu widać rozładunek ich ładunku. Zazwyczaj palestyńscy kierowcy po drugiej stronie przejścia granicznego mają obowiązek odebrać pomoc po jej zrzuceniu i zawieźć ją do punktów dystrybucji w Gazie. Na filmie nie widać wyciągania pomocy.

Juliet Douma, dyrektor ds. komunikacji UNRWA, powiedziała w środę po południu, że nie nadeszła żadna pomoc i że agencja ONZ była zmuszona racjonować paliwo importowane przez Rafah.

READ  Źródła - Eagles dawni Giants RB Podpisze z Saquonem Barkleyem 3-letni kontrakt

Tymczasem ministerstwo zdrowia Gazy poinformowało, że co najmniej 46 pacjentów i rannych, którzy we wtorek mieli wyjechać na leczenie, utknęło na mieliźnie.

Agencje ONZ i grupy pomocowe zwiększyły pomoc humanitarną w ostatnich tygodniach, gdy Izrael zniósł niektóre ograniczenia i otworzył dodatkowe przejścia graniczne na północy pod naciskiem swojego najbliższego sojusznika, Stanów Zjednoczonych.

Pracownicy organizacji humanitarnych twierdzą jednak, że zamknięcie Rafah, jedynego punktu zaopatrzenia w paliwo dla ciężarówek i generatorów, może mieć tragiczne konsekwencje, a ONZ twierdzi, że w północnej Gazie panuje już stan wyjątkowy. „Całkowity głód”.

Schau z WFP powiedział, że w ostatnich tygodniach na północ dostarczono trochę żywności.

„Kiedy tam dotarliśmy, ludzie wyszli spod gruzów tak słabi, że nie byli w stanie unieść pudełek z żywnością” – powiedział, dodając, że wzrost liczby chorób zakaźnych wśród dzieci może pogorszyć kryzys na północy.

„To połączenie powszechnych chorób i poważnego niedożywienia to zabójczy koktajl” – powiedział.

COGAT poinformował, że we wtorek przez północne przejście wjechało 60 ciężarówek z pomocą humanitarną. Przed wojną do Gazy wjeżdżało codziennie około 500 ciężarówek.

Wojna rozpoczęła się 7 października, kiedy bojownicy Hamasu przedarli się przez obronę Izraela przetoczyła się przez pobliskie bazy wojskowe i społeczności rolniczeZabił około 1200 osób, głównie cywilów, a kolejnych 250 porwał. Uważa się, że Hamas nadal przetrzymuje 100 zakładników i szczątki ponad 30 innych, po tym jak większość pozostałych została uwolniona podczas listopadowego zawieszenia broni.

Według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia w Gazie w wojnie zginęło 34 800 Palestyńczyków, a 80% populacji Gazy, liczącej 2,3 miliona Palestyńczyków, opuściło swoje domy. Izrael przeprowadził kampanię wojskową Jeden z najbardziej śmiercionośnych i niszczycielskich w najnowszej historiiobracając duże części Gazy w gruzy.

Biden wielokrotnie ostrzegał Netanjahu przed inwazją na Rafę. Jednak skrajnie prawicowi partnerzy koalicji Netanjahu zagrozili obaleniem jego rządu, jeśli wstrzyma on ofensywę lub poczyni zbyt wiele ustępstw w rozmowach o rozejmie.

READ  Caitlin Clark wspomina życie w Iowa: „Nie żałuję ani jednej rzeczy”

Stany Zjednoczone w przeszłości zapewniały Izraelowi ogromną pomoc wojskową.

Zawieszony statek będzie przewoził 1800 bomb o masie 900 funtów (900 kilogramów) i 1700 mniejszych bomb – powiedział we wtorek urzędnik amerykański, dodając, że Stany Zjednoczone skupiają się na użyciu większych bomb w gęstym środowisku miejskim. Anonimowy, aby omówić ważną sprawę. Urzędnik powiedział, że ostateczna decyzja w sprawie wznowienia eksportu nie została jeszcze podjęta.

___

Magdy relacjonowała z Kairu, a Littman z Tel Awiwu w Izraelu. Wnieśli swój wkład reporterzy Associated Press Amir Madani i Jake Miller w Waszyngtonie, Karim Chehayeb w Bejrucie i Julia Frankel w Bejrucie.

___

Śledź relację AP z wojny https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *