Nikola Jokic z drużyny Nuggets po raz trzeci w ciągu 4 sezonów zostaje MVP NBA

Gwiazda Denver Nuggets, Nikola Jokic, nadal powiększał swoją spuściznę jednego z najlepszych graczy NBA, zdobywając w środę swoje trzecie trofeum dla Najbardziej Wartościowego Gracza.

Jokic zdobył tę nagrodę po raz trzeci w ciągu czterech sezonów, za MVP poprzedniego sezonu, środkowym Philadelphia 76ers, Joelem Embiidem. Jokic zajął drugie i trzecie miejsce w głosowaniu, odpowiednio z Shaiem Gilgeousem-Alexanderem z Oklahoma City Thunder i Luką Donciciem z Dallas Mavericks.

„Musi zacząć się od kolegów z drużyny; bez nich nie mogę nic zrobić” – powiedział Jokic w środę w TNT po tym, jak został wybrany MVP. „Trenerzy, zawodnicy, organizacja, personel medyczny, trenerzy siłowi, trenerzy rozwoju. To duży krąg. Ale bez nich nie byłbym tym, kim jestem”.

Trzecie zwycięstwo Jokicia w kategorii MVP jest bliskie. Otrzymał 79 głosów za pierwsze miejsce i łącznie 926 punktów. Gilgeous-Alexander otrzymał 15 głosów za pierwsze miejsce i 640 punktów. Doncic otrzymał cztery głosy za pierwsze miejsce i 566 punktów. Czwarte miejsce w głosowaniu zajął Giannis Antetokounmpo z Milwaukee Bucks, a piąty obrońca New York Knicks Jalen Brunson.

„Jest wielu graczy, którzy na to zasługują” – powiedział Jokic o wyścigu MVP. „Prawdopodobnie chodzi o szczegóły i małe rzeczy [that determine it].”

Jokic stał się pierwszym środkowym od sześciu dekad, który trzykrotnie zdobył tytuł MVP w ciągu czterech sezonów; Kareem Abdul-Jabbar robił to w latach 1973–74–1976–77. Jokic jest dziewiątym trzykrotnym MVP w historii NBA.

„Trudno odróżnić wielkość od wielkości” – powiedział na początku kwietnia trener Denver Michael Malone, o tym, jak Jokic poprawił się w porównaniu z poprzednimi sezonami MVP. „A poza tym jest tu już od lat. Wiem, że przez ostatnie sześć lat mieliśmy zdecydowanie najlepszy wynik w Konferencji Zachodniej i myślę, że w tamtym momencie byliśmy drudzy w NBA, w Milwaukee”.

W swoim dziewiątym sezonie Jokic rozegrał 79 meczów, najwięcej od rozegrania 80 meczów w sezonie 2018-19. Według badań przeprowadzonych przez ESPN Stats & Information dołącza do Wilta Chamberlaina jako jedyny zawodnik w historii NBA, który znalazł się w pierwszej piątce pod względem łącznej liczby punktów (piąte miejsce), zbiórek (trzecie miejsce) i asyst (drugie miejsce). Elgin Baylor jest jedynym graczem, któremu się to udało.

Jokic dołączył do Oscara Robertsona jako drugi zawodnik, który w sezonie zanotował 2000 punktów, 900 zbiórek i 600 asyst.

Jokic notował średnio 26,4 punktu, 12,4 zbiórki i 9,0 asyst, plasując się w pierwszej dziesiątce w każdej kategorii statystycznej. Ma 25 triple-double, ustępując jedynie Domantasowi Sabonisowi z Sacramento Kings (26), a jego średnio 58,3% rzutów z gry i 35,9% zza łuku.

Pod wodzą Jokicia Denver zajął piąte miejsce pod względem skuteczności w ataku, ósme w defensywie i czwarte w rankingu netto. Nuggets to jedna z czterech drużyn, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, obok Boston Celtics, New York Knicks i Oklahoma City Thunder.

Denver zajął piąte miejsce w lidze za najlepszy start, a wartość Jokicia dla Denver była niezaprzeczalna. Zespół Nuggets odnotował skuteczność netto wynoszącą plus 11,8, gdy Jokic był na boisku, i minus 8,6, gdy był poza boiskiem. Jokic prowadził w NBA z plusem-682 plus-minus. Nuggets mieli minus 251, gdy ich franczyzowy zawodnik znajdował się poza boiskiem.

READ  Apple Vision Pro zadebiutuje z filmami 3D z Disney Plus

Oczywiście skromny Jokic często powtarza, że ​​nie zależy mu tak na osobistych wyróżnieniach, jak na mistrzostwach. Jokic próbuje poprowadzić Nuggets z powrotem do tytułu mistrzów świata.

Gdyby tak się stało, wielki zawodnik Nuckets miałby czteroletnią passę, którą osiągnęłoby tylko czterech innych wielkich zawodników wszechczasów. LeBron James, Magic Johnson, Larry Bird i Bill Russell to jedyni gracze, którzy w ciągu czterech lat zdobyli trzy tytuły MVP sezonu zasadniczego i dwa tytuły.

„Nicola dojrzał i potrafi czynić wszystkich wokół lepszymi” – powiedział Malone. „Jeśli wygrasz mistrzostwo, rozegramy je ponownie, ale na miejscu Bruce’a [Brown] I Jeffa [Green]Postaramy się wystawić młodych zawodników i mamy lepszy wynik niż w zeszłym roku.

„Tęskniliśmy za Jamaalem Murrayem [23] Gry. Nicola rozumie, że pomaganie nadal jest moim obowiązkiem, jako świetnego gracza [the younger role players] A wszyscy pozostali muszą dowiedzieć się, jakie są ich role, jak grać po obu stronach parkietu i, co najważniejsze, sprawić, że ci goście będą lepsi.

Do powstania tego raportu włączono statystyki i informacje z ESPN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *