Scarlett Johansson twierdzi, że OpenAI zdarło jej głos na potrzeby ChatGPT

W zeszłym tygodniu OpenAI zaprezentowało nowy interfejs konwersacyjny dla ChatGPT, który charakteryzuje się wyrazistym, sztucznym głosem podobnym do asystenta AI granego przez Scarlett Johansson w filmie science-fiction. jej– Tylko Wyłącz nagle Nowy głos na weekend.

W poniedziałek Johansson wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że wymusił zmianę po tym, jak jego prawnicy poprosili OpenAI o wyjaśnienie, w jaki sposób powstał nowy głos.

Johanssona Raport, wysłany do WIRED przez jego publicystę, mówi, że dyrektor generalny OpenAI Sam Altman poprosił go we wrześniu ubiegłego roku o udostępnienie nowego głosu ChatGPT, ale odmówił. Opisuje, że był zaskoczony, gdy w zeszłym tygodniu firma zademonstrowała nowy głos dla ChatGPT, który i tak brzmiał jak on.

„Kiedy usłyszałem wersję demo, byłem zszokowany, oburzony i niedowierzający, że pan Altman podąży za głosem, który brzmiał tak niesamowicie podobnie do mojego, że moi najbliżsi przyjaciele i serwisy informacyjne nie zauważyli różnicy” – czytamy w oświadczeniu. Zauważa, że ​​Altman najwyraźniej zachęcał świat do powiązania wersji demo z występem Johanssona, tweetując: „”jej13 maja notka o filmie.

Oświadczenie Johanssona następuje po tym, jak Altman skontaktował się ze swoim agentem na dwa dni przed zeszłotygodniową demonstracją i poprosił go o ponowne rozważenie decyzji o rezygnacji z współpracy z OpenAI. Po obejrzeniu wersji demonstracyjnej stwierdził, że zatrudnił radcę prawnego, aby napisał do OpenAI.

Jak wynika z raportu, doprowadziło to do ogłoszenia OpenAI Opublikuj na X Podjęto decyzję o „zaprzestaniu używania nazwy Skye”, nazwy firmy zajmującej się sztucznym głosem. Firma opublikowała także post Bloga Opisuje proces tworzenia głosu. „Głos Sky nie jest imitacją Scarlett Johansson, ale należy do innej zawodowej aktorki, która używa własnego, naturalnego głosu” – napisano w poście.

Skye był jednym z kilku sztucznych głosów, które we wrześniu ubiegłego roku zaprezentowały OpenAI ChatGPT, ale podczas wydarzenia z zeszłego tygodnia brzmiał bardziej realistycznie i zawierał emocjonalne nuty. W demie pojawiła się wersja ChatGPT oparta na nowym modelu AI o nazwie GPT-4o, który wydaje się flirtować z inżynierem OpenAI, co wielu widzów uznało za przypominające występy Johanssona. jej.

„Głos Sky nie należy do Scarlett Johansson i nigdy nie brzmiał jak ona” – powiedział Sam Altman w oświadczeniu udostępnionym przez OpenAI. Powiedział, że aktor podkładający głos Sky został zatrudniony, zanim firma skontaktowała się z Johanssonem. „Pani. Z szacunku dla Johanssona przestaliśmy używać głosu Skye w naszych produkcjach. Przepraszamy panią Johansen, że nie komunikowaliśmy się lepiej.

READ  We wtorek dwie burze połączą się i spowodują najcięższe opady śniegu

Konflikt z Johanssonem pogłębia trwające bitwy OpenAI z artystami, pisarzami i innymi twórcami. Firma odpiera już kilka pozwów, w tym pozwów wystosowanych przez „The New York Times” i autorów, w tym George’a RR Martina, zarzucających niewłaściwe wykorzystanie materiałów chronionych prawem autorskim do szkolenia swoich algorytmów.

Generatywna sztuczna inteligencja znacznie ułatwiła tworzenie realistycznych, syntetycznych głosów, tworząc nowe możliwości i zagrożenia. W styczniu wyborcy w New Hampshire zostali zbombardowani automatycznymi połączeniami telefonicznymi zawierającymi głębokie przesłanie Joe Bidena. W marcu OpenAI poinformowało, że opracowało technologię umożliwiającą klonowanie głosu danej osoby z 15-sekundowego klipu, ale firma oświadczyła, że ​​nie udostępni tej technologii ze względu na ryzyko jej niewłaściwego wykorzystania.

20.05.2024, 21:00 EDT: Ten artykuł został zaktualizowany komentarzem dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *