Zakaz importu części do BMW, Jaguara i VW z Xinjiangu – dochodzenie Senatu

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia, Tysiące Mini Cooperów sprowadzono do USA z chińskiej firmy objętej zakazem

  • autor, Petera Hoskinsa
  • magazyn, Korespondent Biznesowy

Z raportu Kongresu USA wynika, że ​​BMW, Jaguar Land Rover (JLR) i Volkswagen (VW) używały części wyprodukowanych przez dostawcę znajdującego się na liście firm objętych zakazem, rzekomo powiązanych z pracą przymusową w Chinach.

„Samokontrola producentów samochodów najwyraźniej nie działa” – stwierdził senator Demokratów.

Jaguar Land Rover powiedział BBC, że „poważnie podchodzi do kwestii praw człowieka i pracy przymusowej oraz posiada aktywny program ochrony praw człowieka i działań przeciwko niewolnictwu”.

BMW i VW nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

Wyden nalegał, aby amerykańska służba celna i ochrona granic „podjęła zdecydowane działania przeciwko firmom, które zachęcają do bezczelnego korzystania z pracy przymusowej w Chinach”.

W raporcie wskazano, że Jaguar Land Rover importował części zamienne, w tym części od JWD, po umieszczeniu firmy na liście zakazanych.

JLR oświadczyło, że obecnie identyfikuje i niszczy wszelkie zapasy na całym świecie zawierające te komponenty.

W lutym VW podał, że tysiące jego pojazdów, w tym Porsche i Bentley, zostało zatrzymanych przez władze, ponieważ zawierały komponenty naruszające amerykańskie przepisy dotyczące pracy przymusowej.

Z raportu wynika, że ​​VW dobrowolnie zgłosił problem celnikom.

Kongres przyjął ustawę o zapobieganiu pracy przymusowej Ujgurów (UFLPA) w 2021 r.

Prawo ma zapobiegać importowi towarów z północno-zachodniego regionu Xinjiangu w Chinach, które prawdopodobnie zostały wyprodukowane w warunkach pracy przymusowej przez członków mniejszości ujgurskiej.

JWD została wpisana na listę firm UFLPA w grudniu 2023 roku, co oznacza, że ​​jej produkty uznawane są za powstałe przy użyciu pracy przymusowej.

Urzędnicy zaprzeczyli wszelkim zarzutom dotyczącym łamania praw człowieka w Xinjiangu.

„Amerykańska tak zwana ustawa o zapobieganiu pracy przymusowej Ujgurów nie dotyczy pracy przymusowej, ale tworzenia bezrobocia. Nie chroni praw człowieka, ale pod pozorem praw człowieka wpływa na prawo do przetrwania i zatrudnienia mieszkańców Xinjiangu” – powiedział. Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin.

„Chiny zdecydowanie to potępiają i stanowczo się temu sprzeciwiają. Podejmiemy działania, aby zdecydowanie chronić uzasadnione prawa i interesy chińskich firm”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *