Po miesiącach wysyłania nonsensów, NASA Voyager 1 wreszcie została zrealizowana

Sonda Voyager 1 po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy dostarczyła użyteczne dane, dając nadzieję, że 46-letnia misja będzie mogła w końcu wznowić normalne działanie.

W sobotę ulubiona sonda międzygwiazdowa NASA wysłała informacje o stanie i stanie swoich wewnętrznych systemów inżynieryjnych do kontroli misji agencji kosmicznej. zdeklarowany. To świetna wiadomość dla misji, a kolejnym krokiem dla Voyagera 1 będzie rozpoczęcie przesyłania danych naukowych.

14 listopada 2023 roku Voyager 1 przesłał na Ziemię ostatnie czytelne dane naukowe i inżynieryjne. Następnie statek kosmiczny otrzymał polecenia, ale Mówi do ziemi jako bezużyteczny nonsens. Sonda Stratos bada zewnętrzną krawędź pola słonecznego, łącząc swoje obserwacje z danymi z nowych misji, aby lepiej zrozumieć interakcję heliosfery z przestrzenią międzygwiazdową.

Powiązany artykuł: Voyager bada nieznane wcześniej zjawisko w głębokim kosmosie

W marcu zespół z Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA. Wskazał na przyczynę głupich danych Voyagera 1: Układ odpowiedzialny za przechowywanie części dotkniętego obszaru pamięci systemu danych lotu (FTS) statku kosmicznego.

FDS zbiera dane z instrumentów naukowych Voyagera i dane inżynieryjne dotyczące stanu statku kosmicznego i łączy je w pakiet, który jest wysyłany z powrotem na Ziemię w kodzie binarnym. Jednak od momentu przerwania zadanie wysyła dane w postaci ciągu jedynek i zer.

Voyager 1 znajduje się w odległości 25,14 miliardów mil, co utrudnia naprawę. Inżynierowie z JPL wiedzieli, że nie mogą naprawić chipa, ale mogli spróbować umieścić uszkodzony kod w innym miejscu pamięci FDS.

Członkowie załogi Voyagera świętują po otrzymaniu sygnału z Voyagera 1 20 kwietnia.
Fotografia: NASA/JPL-Caltech

Zamiast wybierać jedną lokalizację do przechowywania całego kodu, którego dotyczy problem, zespół opracował plan podzielenia go na sekcje i przechowywania ich w różnych lokalizacjach w systemie FDS. 18 kwietnia zespół misji wyizolował kod odpowiedzialny za pakowanie danych inżynieryjnych statku kosmicznego i wysłał go w nowe miejsce.

Dwa dni później inżynierowie otrzymali odpowiedź ze statku kosmicznego Voyager 1. Wysłanie sygnału radiowego do statku kosmicznego zajmuje około 22,5 godziny, a jego odzyskanie zajmuje kolejne 22,5 godziny.

W nadchodzących tygodniach zespół Voyagera 1 przeniesie inne części oprogramowania, których dotyczy problem, do innych części pamięci FDS, w tym części związane z danymi naukowymi misji.

Voyager 1 wystrzelono w 1977 r., niecały miesiąc po rozpoczęciu własnej podróży w przestrzeń kosmiczną przez bliźniaczą sondę Voyager 2. Sonda weszła w przestrzeń międzygwiazdową w sierpniu 2012 roku, stając się pierwszym statkiem kosmicznym, który opuścił heliosferę. Bliźniacze wahadłowce to najdłużej trwająca misja w historii i poza kilkoma problemami komunikacyjnymi, jak na swój wiek, oba wahadłowce radzą sobie dobrze.

Śledź nas, aby uzyskać więcej podróży kosmicznych w swoim życiu X I zakładka poświęcona Gizmodo Strona podróży kosmicznych.

READ  Kwietniowy raport o zatrudnieniu pokazał, że wzrost płac spowolnił w związku z nieoczekiwanym wzrostem bezrobocia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *