Na Atlantyku tworzy się burza tropikalna Beryl, która według prognoz przybierze na sile i przekształci się w pierwszy huragan w tym roku

Burza tropikalna Beryl przemieści się w sobotę w kierunku południowo-wschodnich Karaibów i może przybrać na sile, przekształcając się w pierwszy huragan w tym roku, zanim późną niedzielą dotrze do Barbadosu.

Wydano ostrzeżenie przed huraganem dla Barbadosu, gdy służba pogodowa wyspy ostrzegła przed gwałtownymi powodziami i przerwami w dostawie prądu, a prognozowano, że centrum burzy przejdzie około 45 kilometrów na południe od wyspy.

Wczesną sobotę Beryl znajdował się około 975 mil (1570 kilometrów) na wschód-południowy wschód od Barbadosu, przy maksymalnym utrzymującym się wietrze o prędkości 80 km/h. Poruszał się na zachód z prędkością 33 km/h.

„Musimy być przygotowani” – powiedziała premier Barbadosu Mia Mottley w przemówieniu publicznym pod koniec piątku. „Ty i ja wiemy, że kiedy takie rzeczy się zdarzają, najlepiej jest zaplanować najgorsze i modlić się o najlepsze”.

Zauważył, że tysiące ludzi przybyło na Barbados na sobotni finał krykieta Pucharu Świata Twenty20 pomiędzy Indiami a Republiką Południowej Afryki, który odbędzie się w stolicy Bridgetown.

Burza Beryl to druga przewidywana burza Pracowity sezon huraganowy, który będzie kursował od 1 czerwca do 30 listopada na Atlantyku. W zeszłym tygodniu burza tropikalna Alberto został przyniesiony Powodzie w części południowego Teksasu i północno-wschodniego Meksyku. Według Associated Press był on odpowiedzialny za co najmniej cztery zgony w meksykańskich stanach Nuevo Leon i Veracruz.

„Pojawienie się burzy tropikalnej tak daleko na wschodzie tropikalnego Atlantyku jest niezwykłe, ale nie bezprecedensowe” – napisał w prognozie ekspert ds. huraganów z Florydy, Michael Lowry. „Tylko pięć nazwanych burz powstało na tropikalnym Atlantyku na wschód od Karaibów”.

Dodał, że spośród nich tylko jeden huragan zarejestrowano w czerwcu na wschód od Karaibów.

Mark Spence, menadżer hostelu na Barbadosie, w rozmowie telefonicznej powiedział, że jest spokojny w związku ze zbliżającą się burzą.

READ  Wybory europejskie: miliony głosują za wyborem nowego parlamentu

„To jest sezon. Burze mogą nadejść w każdej chwili” – powiedział. „Zawsze jestem gotowy. W moim domu zawsze jest wystarczająco dużo jedzenia”.

Oczekiwano, że na Beryl Barbados i pobliskie wyspy spadnie nawet 15 centymetrów deszczu. Ostrzeżenie o wysokich falach sięgało nawet 4 metrów.

Burza zbliża się do południowo-wschodnich Karaibów kilka dni po tym, jak bliźniacze państwo wyspiarskie Trynidad i Tobago zgłosiło poważne powodzie w stolicy Port-of-Spain w wyniku niepowiązanego zdarzenia pogodowego.

Tymczasem A Burza bez nazwy Na początku czerwca na części południowej Florydy spadło 50 centymetrów deszczu, zatrzymując wielu kierowców na zalanych ulicach i wpychając wodę do niektórych domów na nisko położonych obszarach.

Na Atlantyku tworzy się burza tropikalna Beryl, która według prognoz przybierze na sile i przerodzi się w huragan
Prognoza burzy tropikalnej Peril na dzień 28 czerwca 2024 r.

NIEAA


Według National Hurricane Center pierwszy huragan w sezonie pojawia się zwykle na początku do połowy sierpnia, co czyni Beryl niezwykłym, jeśli osiągnie siłę huraganu. A Raport Opublikowana w zeszłym miesiącu NOAA przewidywała „ponadprzeciętny” sezon huraganów z 17 do 25 burzami, 8 do 13 huraganami i 4 do 7 głównymi huraganami oraz 3 lub więcej kategoriami.

Burza tropikalna to cyklon tropikalny, którego maksymalna prędkość wiatru wynosi od 39 do 73 mil na godzinę, natomiast huragan definiuje W przypadku cyklonu tropikalnego maksymalna prędkość wiatru wynosi 74 mil na godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *