Co warto wiedzieć w tym tygodniu

Giełdy po raz kolejny zakończyły tydzień handlowy nowymi maksimami.

Oznaki osłabienia inflacji skłoniły rynki do większego optymizmu, jeśli chodzi o perspektywę obniżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej, w wyniku czego akcje giełdowe wzrosły, a wszystkie trzy główne średnie osiągnęły w środę rekordowe poziomy.

W ciągu tygodnia Nasdaq Composite (^IXIC) wzrósł o ponad 2%, podczas gdy S&P 500 (^GSPC) zyskał ponad 1,5%. Indeks Dow Jones Industrial Average (^DJI) wzrósł o ponad 1% i w piątek po raz pierwszy zamknął się powyżej 40 000 punktów.

Oczekuje się, że w nadchodzącym tygodniu głównym katalizatorem dla rynków będą długo oczekiwane wyniki finansowe Nvidii (NVDA). Wyniki spółek Target (TGT), Palo Alto Networks (PANW) i Lowe’s (LOW) będą uważnie obserwowane przez inwestorów.

Oczekuje się, że tydzień będzie spokojny na froncie gospodarczym, wraz z aktualizacjami aktywności w sektorach produkcyjnych i usług oraz ostatecznym odczytem nastrojów konsumentów za maj. Protokół majowego posiedzenia banku centralnego oczekiwany jest w środę po południu.

Kwietniowy odczyt wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich pokazał, że ceny bazowe, które nie uwzględniają bardziej zmiennych kosztów żywności i gazu, wzrosły o 3,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi najwolniejszy roczny wzrost od trzech lat. To zachęciło inwestorów do dwóch pełnych obniżek stóp procentowych w tym roku, po raz pierwszy od początku kwietnia.

Posunięcie to przybliża rynek do prognoz banku centralnego zakładających dwie lub trzy obniżki stóp procentowych w pewnym momencie w tym roku. Brian Belsky, główny strateg inwestycyjny w BMO Capital Markets, jako powód poparcia swojego wezwania, aby indeks S&P 500 zakończył 2024 r. na poziomie 5600, wymienił konsolidację obniżek stóp procentowych przez inwestorów, co oznacza wzrost o niecałe 7% w porównaniu z piątkowym zamknięciem.

Dla inwestorów kluczowe pytanie brzmi, czy ta bycza narracja jest trwała, czy też rynek ponownie wyprzedzi Fed, gdy inwestorzy wyceniają prawie siedem obniżek stóp procentowych na początku 2024 r. w oparciu o pozytywne dane ekonomiczne. Pierwszy test nastąpi w środę wraz z publikacją protokołu z majowego posiedzenia Federalnej Komisji Otwartego Rynku, który pozwoli głębiej przyjrzeć się debacie pomiędzy urzędnikami.

READ  Rektor Uniwersytetu Columbia ostro krytykuje antysemityzm na kampusie

„Protokół z majowego posiedzenia FOMC będzie znacznie gorszy niż konferencja prasowa przewodniczącego Powella” – napisał w nocie do klientów amerykański ekonomista Bank of America Michael Capen. „Chociaż Powell zasygnalizował, że przeszkoda na drodze do podwyżki jest wysoka i to poklepanie z stojącą ręką jest właściwą reakcją na stagnację inflacji, inni członkowie panelu byli bardziej zaniepokojeni tym, czy polityka przynosi wystarczające rezultaty”.

Prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell organizuje konferencję prasową na zakończenie posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) 1 maja 2024 r. w Waszyngtonie. Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na stałym poziomie podczas szóstego posiedzenia, które odbyło się 1 maja. Utrzymanie najwyższego poziomu od 23 lat w celu zwalczania uporczywych wzrostów cen. Na koniec dwudniowego posiedzenia bank centralny pozostawił referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie 5,25-5,50 proc.

Prezes Fed Jerome Powell organizuje konferencję prasową na zakończenie posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku 1 maja 2024 r. w Waszyngtonie. (SAUL LOEB/AFP za pośrednictwem Getty Images) (SAUL LOEB za pośrednictwem Getty Images)

Kolejna podwyżka prognoz w piątek nastąpiła po podwyższeniu celu Belsky’ego na koniec roku. Pinky Sada, główny strateg kapitałowy Deutsche Banku, podniósł swój cel na koniec roku do 5500 z 5100. Jako powody, dla których akcje mogą nadal rosnąć, Sada jako powód podał silny wzrost zysków i perspektywy makroekonomiczne.

„Widzimy wiele etapów cyklu przychodów” – powiedział Sada. „Chociaż nie cały wzrost zmaterializował się w tym roku, rośnie zaufanie rynku do trwałego ożywienia gospodarczego do końca roku, co wspiera mnożniki kapitału własnego”.

Lider AI, Nvidia, ma ogłosić zyski po środowych godzinach zamknięcia, zamykając raporty amerykańskiego giganta technologicznego. Oczekiwania wobec producenta chipów po raz kolejny są ogromne. Według konsensusu danych Bloomberga analitycy spodziewali się, że Nvidia odnotuje w poprzednim kwartale wzrost przychodów o ponad 400%.

W drugim kwartale analitycy spodziewają się wzrostu przychodów o ponad 120% i wzrostu przychodów o blisko 100%.

„Widzimy wystarczająco dużo miejsca, aby NVDA mogła opublikować przychody za pierwszy kwartał (kwiecień) na poziomie 26 miliardów dolarów (centrum danych ~22-23 miliardów dolarów) i prognozy całkowitych przychodów (centra danych ~25-26 miliardów dolarów) na poziomie ~27-28 miliardów dolarów – oba dobre. Naszym zdaniem akcji, co oznacza, że ​​akcje spółki mogą utrzymać się wyżej” – napisał analityk UBS Timothy Arcuri w notatce do klientów, aby zapoznać się z publikacją wyników.

READ  11 osób zostało rannych w wyniku wybuchu w hotelu Fort Worth
Logo firmy technologicznej Nvidia można zobaczyć w jej siedzibie w Santa Clara w Kalifornii 11 lutego 2015 r. Nvidia Corp opublikowała w środę wyższe wyniki kwartalne, które przekroczyły oczekiwania z Wall Street, co spowodowało wzrost jej akcji, ponieważ producent chipów graficznych próbował się bardziej skoncentrować. - W końcu samochody. Nvidia stara się rozszerzyć swoją technologię graficzną poza powolny sektor komputerów PC, oferując linię Tegra do urządzeń mobilnych i chipów do samochodów. REUTERS/Robert Galbraith (STANY ZJEDNOCZONE – Tagi: logo firmy nauka technologia)Logo firmy technologicznej Nvidia można zobaczyć w jej siedzibie w Santa Clara w Kalifornii 11 lutego 2015 r. Nvidia Corp opublikowała w środę wyższe wyniki kwartalne, które przekroczyły oczekiwania z Wall Street, co spowodowało wzrost jej akcji, ponieważ producent chipów graficznych próbował się bardziej skoncentrować. - W końcu samochody. Nvidia stara się rozszerzyć swoją technologię graficzną poza powolny sektor komputerów PC, oferując linię Tegra do urządzeń mobilnych i chipów do samochodów. REUTERS/Robert Galbraith (STANY ZJEDNOCZONE – Tagi: logo firmy nauka technologia)

Logo firmy technologicznej Nvidia można zobaczyć w jej siedzibie w Santa Clara w Kalifornii 11 lutego 2015 r. (REUTERS/Robert Galbraith) (REUTERS/Reuters)

Odkąd Nvidia uruchomiła szum wokół sztucznej inteligencji w maju 2023 r. swoim raportem o zarobkach, wzrósł on o ponad 86% w 2024 r. i ponad 200% w roku ubiegłym. Na całym rynku oczy wszystkich będą zwrócone na to, czy firmie uda się ponownie sprostać oczekiwaniom.

„Jeśli [Nvidia] Pobicie szacunków i podniesienie wskazówek mogą kontynuować godną pozazdroszczenia, niezwykłą passę pokonywania wyższych prognoz w przyszłym kwartale, co oznacza, że ​​handel sztuczną inteligencją będzie mógł szybko rozwijać się” – napisał w czwartkowej notatce badawczej Steve Sosnick, główny strateg Interactive Brokers. Jednak nawet najmniejsza oznaka słabości może boli bardziej.”

Aktualizacje dotyczące rosnącego zapotrzebowania firmy Nvidia na technologię pojawiają się w ważnym momencie dla całej historii sztucznej inteligencji. Coraz częściej nowe firmy w sektorach komercjalizują sztuczną inteligencję.

Tylko w zeszłym tygodniu akcje Della wzrosły o około 10% po tym, jak analitycy Morgan Stanley i Evercore ISI ujawnili optymistyczne badania dotyczące perspektyw firmy w zakresie sztucznej inteligencji.

Handel sztuczną inteligencją wykracza już poza popularne nazwy, takie jak Nvidia, Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL, GOOG) i Meta (META). Energia i usługi użyteczności publicznej to dwa z najlepiej radzących sobie w tym roku sektorów w indeksie S&P 500, a oba odnotowały wzrost o ponad 13%. Chociaż stratedzy zwracają uwagę na nadrabianie zaległości w handlu usługami użyteczności publicznej (XLU), sztuczna inteligencja również jest czynnikiem podniecenia. To samo można powiedzieć o Energii (XLE).

Badania przeprowadzone przez grupę ds. strategii akcji Goldman Sachs, kierowaną przez Davida Kostina, wykazały, że w pierwszym kwartale wzrosła liczba wzmianek o sztucznej inteligencji w związku z „ekspansją handlu sztuczną inteligencją”. Ponad 66% firm z branży energetycznej wspomniało o sztucznej inteligencji podczas rozmów telefonicznych o wynikach finansowych, co oznacza wzrost w porównaniu z 19,1% w zeszłym kwartale.

READ  Oceny trenerskie NFL 2024: Chargers z oceną „A” za zamach Jima Harbaugha, pozytywny wynik Panthers

Jack Manley, strateg ds. rynku globalnego w JP Morgan Asset Management, powiedział, że to, czy historia sztucznej inteligencji ma nogi, to „być może jedno z najważniejszych pytań, jakie musimy sobie zadać”.

„Czy ta sztuczna inteligencja to prawdziwa okazja, czy tylko przebłysk na patelni?” Manley powiedział Yahoo Finance. „To znaczy, szczerze mówiąc, ława przysięgłych wciąż nie rozstrzygnęła, czy to zmieni świat”.

Dodał: „Hej, może moglibyśmy być tym trochę bardziej podekscytowani i nieco zwiększyć część tych przychodów, co znajduje odzwierciedlenie w tych szacunkach”. Myślę, że właśnie tam masz potencjał na nieco chwiejną drogę. ”

Przychód: Palo Alto Networks (PANW), Trip.com (TRIP), Zoom (ZM)

Wiadomości gospodarcze: Brak znaczących wiadomości gospodarczych.

Wtorek

Przychód: AutoZone (AZO), Macy’s (M), XPeng (XPEV), Toll Brothers (TOL), Urban Outfitters (URBN)

Wiadomości gospodarcze: Działalność pozaprodukcyjna Fed w Filadelfii, maj (-12,4 temu)

Środa

przychód: Nvidia (NVDA), Elf Beauty (ELF), Petco (WOOF), Snowflake (SNOW), Target (TGT), TJX (TJX), Williams-Sonoma (WSM),

Wiadomości gospodarcze: Wnioski o kredyt hipoteczny MBA, 17 maja (+0,5% wcześniej); Miesięczna sprzedaż istniejących domów, kwiecień (oczekiwano 0%, poprzednio -4,3%); Protokoły z posiedzeń FOMC

Czwartek

Przychód: BJ’s (BJ), Deckers Brands (DECK), Intuit (INTU), Polestar (PSNY), Ralph Lauren (RL), Ross Stores (ROST), TD Bank (TD), Workday (WDAY)

Wiadomości gospodarcze: Indeks aktywności węzła Fed w Chicago, kwiecień (0,15 temu); Liczba nowych bezrobotnych, tydzień kończący się 18 maja (poprzednio 222 tys.); S&P Global US Manufacturing PMI, wstępne dane z maja (50 temu); S&P Global US Services PMI, wstępny wynik z maja (poprzednio 51,3); S&P Global US Composite PMI, wstępne dane z maja (poprzednio 51,3); Sprzedaż istniejących domów miesięcznie, styczeń (oczekiwano 5,0%, poprzednio -1%)

przychód: Lamar (LAMR), Warner Bros. Discovery (WBD)

Wiadomości gospodarcze: Zamówienia na dobra trwałe od kwietnia (oczekiwano 0%, wcześniej 0,9%); Nastroje konsumentów na Uniwersytecie Michigan, koniec maja (oczekiwane 67,6, poprzednio 67,4)

Josh Shaffer jest reporterem Yahoo Finance. Śledź go na X @_joshschafer.

Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółową analizę najnowszych wiadomości giełdowych i wydarzeń mających wpływ na ceny akcji.

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *