Badania wykazały, że dieta prozdrowotna może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci i pomóc planecie. co to jest?

Czy dieta przyjazna dla planety może być dobra także dla Twojego zdrowia? Nowe badanie sugeruje, że tak.

W badaniu opublikowano Amerykański dziennik żywienia klinicznego W poniedziałek naukowcy odkryli, że u osób, które najściślej przestrzegały diety Planetarnego Zdrowia, ryzyko przedwczesnej śmierci było o 30% niższe w porównaniu z tymi, które przestrzegały jej najmniej.

Przestrzeganie diety spowodowało znacznie mniejszy wpływ na środowisko, z redukcją o 29%. Emisja gazów cieplarnianych i o 51% mniejsze wykorzystanie gruntów.

„Zmiany klimatyczne sprowadziły naszą planetę na ścieżkę prowadzącą do katastrofy ekologicznej, a nasza dieta odgrywa główną rolę” – powiedział korespondent Walter Willett, profesor epidemiologii i żywienia na Uniwersytecie Komunikat prasowy. „Zmiana sposobu, w jaki jemy, może pomóc spowolnić proces zmiany klimatu. A to, co jest zdrowe dla planety, jest zdrowe dla ludzi. … Odkrycia pokazują, jak powiązane jest zdrowie ludzkie i planety. Zdrowe odżywianie zwiększa zrównoważenie środowiskowe, co z kolei jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia każdej osoby na Ziemi.”

Wykorzystując dane dotyczące zdrowia ponad 200 000 kobiet i mężczyzn, jest to pierwsze badanie na dużą skalę dotyczące zaleceń dietetycznych wpływających na zdrowie planety. Uczestnicy badania na początku badania nie cierpieli na żadne poważne choroby przewlekłe i wypełniali kwestionariusze dietetyczne co cztery lata przez okres do 34 lat.

„To jedna z najważniejszych publikacji, jakie napisałem w ciągu ostatnich 45 lat” – Willett powiedział głównemu korespondentowi medycznemu CBS News, dr. Johnowi Labookowi.

Czym jest planetarna zdrowa żywność?

Jak czytamy w komunikacie, dieta „kładzie nacisk na różnorodność produktów roślinnych, które są minimalnie przetworzone, ale pozwala na umiarkowane spożycie mięsa i produktów mlecznych”.

Pierwotnie to zaproponowano Komisja EAT-Lancet W 2019 r. skupiono się na zaspokojeniu potrzeby zrównoważonego wyżywienia rosnącej populacji globalnej.

Celem diety jest zwiększenie spożycia zdrowej żywności:

Ograniczając spożycie takich produktów jak:

„Kieruj się roślinami” – mówi LaPook o głównym celu diety. „Jeśli jesteś w restauracji i jest tam wybór produktów roślinnych lub innych, skłaniaj się w stronę produktów roślinnych, a zamiast tego skłaniaj się ku owocom i warzywom”.

Pod wieloma względami dieta jest podobna do zdrowia serca jedzenie środziemnomorskie. Może być całkowicie roślinny, wegetariański lub wszystkożerny, dodając trochę mięsa i produktów mlecznych.

„Mięso i nabiał to ważne elementy diety, ale w znacznie mniejszych proporcjach niż produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, orzechy i rośliny strączkowe” – twierdzi organizacja non-profit EAT. Strona internetowa.

Idealnie byłoby, gdyby „Planetarna Talerz Zdrowia” wynosiła około Pół talerza warzyw i owoców Druga połowa obejmuje produkty pełnoziarniste, źródła białka roślinnego i opcjonalne ilości białka zwierzęcego – wyjaśnia organizacja.

READ  Amerykański statek wojskowy płynący do Gazy w celu budowy portu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *