Złodziej Kodeksu Kalikstyńskiego skazany na 10 lat więzienia

Piotr DrzewieckiBlogs, News, Peter AlexLeave a Comment

codex calixtinus

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Były elektryk z katedry w Santiago de Compostela, José Manuel Fernández Castineiras został skazany na 10 lat więzienia za kradzież Kodeksu Kalikstyńskiego w 2011 roku, kradzież pieniędzy z obiektów sakralnych i oraz innych dokumentów a także pranie pieniędzy. Za współudział w popełnieniu przestępstw skazano również żonę oskarżonego na pół roku więzienia.

Oprócz kary więzienia zasądzono również grzywnę pieniężną, ponieważ udowodniono mu, że systematycznie okradał katedrę w sumie na kwotę 2,4 mln EUR i 30106 USD. Na poczet rekompensaty przekazano już około 1,7 mln EUR.  Oprócz tego zasądzono również grzywnę w wysokości 268 425,11 EUR za przestępstwa prania pieniędzy.

Równocześnie przeciwko panu Castineiras toczy się jeszcze jeden proces, w którym jest oskarżony o 162 przestępstwa przeciwko prywatności za rzekomą kradzież korespondencji pocztowej swoich sąsiadów z miasteczka Ames, gdzie mieszkał. Za każde z tych przestępstw prokurator żąda 18 miesięcy, co daje w sumie 243 lata więzienia.

Dla przypomnienia:

Jak ustaliło śledztwo policji i prokuratury Codex Calixtinus został skradziony na między 30 czerwca a 5 lipca 2011 roku z katedry w Santiago de Compostela. blisko roku śledztwa hiszpańskie organy ścigania znalazły ukryty w garażu kodeks zwany popularnie Księgą świętego Jakuba. Ten średniowieczny manuskrypt zawiera najstarszy spisany przewodnik szlaku wiodącego do grobu świętego Jakuba. Powstał w latach 1130/40-50 a za jego autora uważa się Aimericus Picaudus prezbitera de Partiniaco – Emeryka Picaud z Partenay. Przez ponad rok trwały nieustanne starania policji i osób cywilnych, w tym także dziennikarzy mające na celu jego odzyskanie.

Źródło: www.elmundo.es

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną, kawałka Camino Primitivo, Camino Frances oraz tego portalu. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie mam za sobą już sześć wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. - Masz ciekawą historię związaną z Camino? - Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? - A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowiem na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości