Złodziej Kodeksu Kalikstyńskiego skazany na 10 lat więzienia

Piotr DrzewieckiBlogs, News, Peter AlexLeave a Comment

codex calixtinus

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Były elektryk z katedry w Santiago de Compostela, José Manuel Fernández Castineiras został skazany na 10 lat więzienia za kradzież Kodeksu Kalikstyńskiego w 2011 roku, kradzież pieniędzy z obiektów sakralnych i oraz innych dokumentów a także pranie pieniędzy. Za współudział w popełnieniu przestępstw skazano również żonę oskarżonego na pół roku więzienia.

Oprócz kary więzienia zasądzono również grzywnę pieniężną, ponieważ udowodniono mu, że systematycznie okradał katedrę w sumie na kwotę 2,4 mln EUR i 30106 USD. Na poczet rekompensaty przekazano już około 1,7 mln EUR.  Oprócz tego zasądzono również grzywnę w wysokości 268 425,11 EUR za przestępstwa prania pieniędzy.

Równocześnie przeciwko panu Castineiras toczy się jeszcze jeden proces, w którym jest oskarżony o 162 przestępstwa przeciwko prywatności za rzekomą kradzież korespondencji pocztowej swoich sąsiadów z miasteczka Ames, gdzie mieszkał. Za każde z tych przestępstw prokurator żąda 18 miesięcy, co daje w sumie 243 lata więzienia.

Dla przypomnienia:

Jak ustaliło śledztwo policji i prokuratury Codex Calixtinus został skradziony na między 30 czerwca a 5 lipca 2011 roku z katedry w Santiago de Compostela. blisko roku śledztwa hiszpańskie organy ścigania znalazły ukryty w garażu kodeks zwany popularnie Księgą świętego Jakuba. Ten średniowieczny manuskrypt zawiera najstarszy spisany przewodnik szlaku wiodącego do grobu świętego Jakuba. Powstał w latach 1130/40-50 a za jego autora uważa się Aimericus Picaudus prezbitera de Partiniaco – Emeryka Picaud z Partenay. Przez ponad rok trwały nieustanne starania policji i osób cywilnych, w tym także dziennikarzy mające na celu jego odzyskanie.

Źródło: www.elmundo.es

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości