Stany Zjednoczone twierdzą, że Izrael mógł naruszyć prawo międzynarodowe, używając amerykańskiej broni w Gazie

  • Tom Bateman, korespondent Departamentu Stanu
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia, Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone rosnącą liczbą ofiar śmiertelnych wśród cywilów w Gazie.

Rząd USA twierdzi, że Izrael mógł naruszyć prawo humanitarne w Gazie, używając amerykańskiej broni.

W swoim późnym oświadczeniu Departament Stanu stwierdza, że ​​„rozsądna jest ocena”, że broń dostarczona przez USA została użyta w sposób „wbrew” zobowiązaniom Izraela.

Stwierdzono jednak, że Izrael stoi przed „nadzwyczajnym wyzwaniem militarnym” polegającym na walce z Hamasem w Gazie.

Raport został w piątek przedłożony Kongresowi na żądanie Białego Domu.

Choć oświadczenie to wyraźnie potępiało niektóre działania Izraela w Gazie, nie ograniczało się do stwierdzenia, że ​​kampania Izraelskich Sił Obronnych (IDF) narusza prawo międzynarodowe.

Stwierdziła, że ​​zapewnienia, które otrzymała od Izraela na temat legalnego użycia amerykańskiej broni, są „wiarygodne i wiarygodne”, więc eksport broni może być kontynuowany.

W dokumencie zauważono, że rządowi USA w swojej ocenie brakowało „kompletnych informacji” oraz że ponieważ Hamas „wykorzystuje infrastrukturę cywilną do celów wojskowych, a ludność cywilną jako ludzką tarczę”, „trudno było ustalić fakty w terenie”. Jakie są uzasadnione cele „strefy aktywnej wojny”?

Stwierdzono jednak, że ze względu na znaczną zależność Izraela od broni wyprodukowanej w USA „mogła ona zostać użyta w przypadkach niezgodnych z jego MPH”. [international humanitarian law] obowiązków lub z najlepszymi praktykami w celu zminimalizowania szkód wśród ludności cywilnej”

Dodał, że „Izrael posiada wiedzę, doświadczenie i narzędzia do wdrażania najlepszych praktyk w celu łagodzenia szkód wyrządzanych ludności cywilnej podczas swoich operacji wojskowych”, ale „rodzi to istotne pytania dotyczące skutecznego użycia IDF we wszystkich przypadkach, w tym wysokiego poziomu ofiar cywilnych”.

Departament Stanu stwierdził, że Izrael nie w pełni współpracował z wysiłkami USA mającymi na celu „zwiększenie” pomocy humanitarnej dla Gazy w pierwszych miesiącach konfliktu. Jednakże sytuacja ta uległa zmianie.

„Obecnie nie oceniamy, czy rząd Izraela zabrania lub w inny sposób ogranicza tranzyt lub dostarczanie pomocy humanitarnej Stanów Zjednoczonych” – stwierdzono w oświadczeniu.

Jeden z autorów raportu, były ambasador USA w Turcji David Satterfield, powiedział BBC, że jest to pierwszy tego rodzaju raport i że Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu „przeglądać” działania Izraela.

„To konflikt niepodobny do niczego, co świat widział” – dodał. „Próbowaliśmy wziąć wszystkie te czynniki pod uwagę, formułując bardzo przejrzystą, ale wiarygodną ocenę”.

ONZ podała, że ​​od poniedziałku z Rafah uciekło ponad 80 000 osób. Mówi, że izraelskie czołgi są gromadzone w pobliżu obszarów zabudowanych w wyniku powtarzających się bombardowań.

Wojska izraelskie przejęły kontrolę i zamknęły przejście Rafah z Egiptem na początku swojej operacji, podczas gdy ONZ Stwierdził, że dotarcie do ponownie otwartego przejścia granicznego Kerem Shalom z Izraelem jest zbyt niebezpieczne dla jego pracowników i ciężarówek.

Izrael rozpoczął kampanię wojskową w Gazie mającą na celu unicestwienie Hamasu w odpowiedzi na atak grupy na południowy Izrael 7 października, podczas którego zginęło około 1200 osób, a 252 wzięto jako zakładników. Według ministerstwa zdrowia Hamasu od tego czasu w Gazie zginęło ponad 34 900 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *