Wybory europejskie: miliony głosują za wyborem nowego parlamentu

BRUKSELA (AP) – Dziesiątki tysięcy ludzi w całej Unii Europejskiej głosowało w niedzielę w wyborach parlamentarnych w Unii Europejskiej, co jest masowym ćwiczeniem demokracji, które ma przesunąć blok w prawo i odwrócić jego przyszłość.

Wojna na Ukrainie, migracje i wpływ polityki klimatycznej na rolników to tylko niektóre z tematów, które nurtują wyborców. Karty do głosowania 720 członków zostanie wybranych Parlament Europejski.

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

Według sondaży partie głównego nurtu i proeuropejskie utrzymają większość w parlamencie, ale stracą mandaty na rzecz partii skrajnie prawicowych, takich jak premier Włoch Giorgia Meloni, prezydent Węgier Viktor Orbán, Geert Wilders w Holandii i Marine Le Pen we Francji . .

Utrudniłoby to Europie uchwalanie przepisów, a czasami paraliżowało proces decyzyjny w największym bloku handlowym świata. „Mam nadzieję, że uda nam się uniknąć przesunięcia na prawo i że Europa w jakiś sposób się zjednoczy” – powiedziała Laura Simon, wyborczyni w Berlinie.

Prawodawcy UE mają głos w różnych kwestiach, od przepisów finansowych po politykę klimatyczną i rolną. Zatwierdzają budżet UE, który obejmuje projekty infrastrukturalne, dotacje dla gospodarstw rolnych i Ukraińcom udzielono pomocy. Mają weto w sprawie powołania potężnej Komisji Europejskiej.

Wybory przypadają w momencie, gdy zaufanie wyborców w okręgu liczącym około 450 milionów obywateli zostanie wystawione na próbę. W ciągu ostatnich pięciu lat Unia Europejska Wstrząśnięty infekcją wirusem koronowymA Załamanie gospodarcze I Kryzys energetyczny Podsycał go największy konflikt lądowy w Europie od czasów II wojny światowej. Jednak kampanie polityczne często skupiają się na kwestiach budzących obawy poszczególnych krajów, a nie na szerszych interesach europejskich.

Niedzielny maraton głosowania kończy czterodniowy cykl wyborczy, który rozpoczął się w czwartek w Holandii.

Nieoficjalny sondaż sugerował, że antyimigrancka partia Wildersa utworzy partię skrajnie prawicową. Ważne zyski W Holandii koalicja partii proeuropejskich zepchnęła ją na drugie miejsce.

READ  Opóźnienie Artemidy może pozwolić Chinom dotrzeć na Księżyc przed powrotem NASA

Belgijski premier Alexander De Croo, który po głosowaniu w regionie Flandrii będzie sprawował rotacyjną prezydencję UE do końca miesiąca, przestrzegł, że Europa znalazła się „na rozdrożu” i „pod większą presją niż kiedykolwiek”.

Po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. partie populistyczne lub skrajnie prawicowe przewodzą obecnie rządom w trzech krajach – na Węgrzech, Słowacji i we Włoszech – oraz wchodzą w skład koalicji rządzących w innych krajach, m.in. w Szwecji, Finlandii, a wkrótce także w Holandii. Sondaże faworyzują populistów Francja, Belgia, Austrii i Włochy.

„Prawica jest dobra” – powiedział dziennikarzom po głosowaniu premier Węgier Viktor Orbán, który stoi na czele twardego, nacjonalistycznego i antyimigracyjnego rządu. „Zawsze lepiej jest iść w prawo. Idź w prawo!”

Po wyborach następuje okres handlu końmi, podczas którego partie polityczne renegocjują swoje miejsca w ogólnokontynentalnych koalicjach politycznych stojących na czele Parlamentu Europejskiego.

Największa grupa polityczna – centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (PPE) – w bieżących wyborach przesunęła się na prawicę w takich kwestiach, jak bezpieczeństwo, klimat i migracja.

to jedno z najczęściej oglądanych pytań Bracia Włoch Partia rządząca Meloniego – populista o neofaszystowskich korzeniach – należy do najbardziej twardych europejskich konserwatystów i reformatorów lub staje się częścią nowego skrajnie prawicowego bloku, który może spowodować wzrost liczby głosów wyborczych. Meloni pragnie współpracować z EPP.

Konsolidacja wpływów skrajnej prawicy przez ECR w połączeniu z tożsamością Le Pen i demokracją będzie sytuacją bardzo niepokojącą dla partii proeuropejskich.

Druga co do wielkości grupa – centrolewicowi Socjaliści i Demokraci – oraz Zieloni odmawiają sprzymierzenia się z ECR.

Pojawiają się także pytania, do jakiego ugrupowania mogłaby dołączyć rządząca partia Fidesz Orbána. Wcześniej była częścią EPP Wymuszony 2021 r. ze względu na konflikty dotyczące jej interesów i wartości. Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec została wyrzucona z Grupy Tożsamość i Demokracja po serii skandali wokół jej dwóch czołowych kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

READ  Czy ma znaczenie, czy spłukujesz pokrywę sedesu w górę, czy w dół? Nie bardzo.

Wybory wprowadzają także okres niepewności, ponieważ na czele instytucji europejskich wybierani są nowi przywódcy. Podczas gdy prawodawcy będą walczyć o miejsca w koalicji, rządy będą rywalizować o najwyższe stanowiska w UE dla swoich urzędników krajowych.

Najważniejszym z nich jest kierownictwo Komisji Europejskiej – potężnego organu wykonawczego, który proponuje przepisy i monitoruje ich przestrzeganie. Komisja kontroluje portfele UE, reguluje handel i pełni funkcję europejskiego organu nadzorującego konkurencję.

Inne godne uwagi stanowiska to przewodniczący Rady Europejskiej, który przewodniczy szczytom prezydentów i premierów, oraz szef polityki zagranicznej UE, najwyższy dyplomata bloku.

Nieoficjalne szacunki pochodzą z godziny 16:15 GMT. Oficjalne wyniki pięcioletniego referendum zostaną opublikowane we Włoszech po zamknięciu ostatnich lokali wyborczych w 27 krajach UE o godzinie 23:00 (21:00 GMT), ale jasny obraz tego, jak będzie wyglądać nowe zgromadzenie, stanie się jasny dopiero w poniedziałek.

___

Sylvain Blassy w Brukseli i Keir Molson w Berlinie wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *