Wojna w Gazie: USA oceniają reakcję Hamasu na propozycję zawieszenia broni

Tytuł Zdjęcia, Sekretarz stanu USA Anthony Blinken rozmawiał we wtorek z krewnymi i przyjaciółmi zakładników w Tel Awiwie.

  • autor, Tomek Bateman
  • magazyn, Podróżuje z korespondentem Departamentu Stanu BBC, Anthonym Blinkenem
  • Raport z Doha

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken przybył do Kataru, aby naciskać na porozumienie w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia zakładników, które obecnie wisi na włosku po reakcji Hamasu na najnowsze propozycje.

Mówi się, że Blinken nie spał do późna w nocy, oceniając przemówienie wygłoszone przez Hamas do mediatorów w Katarze i Egipcie.

Autonomia Palestyńska oświadczyła, że ​​jest gotowa „pozytywnie podejść” do tego procesu, ale podkreśliła potrzebę wyrażenia przez Izrael zgody na trwałe zawieszenie broni.

Rząd Izraela nie skomentował tej propozycji, ale izraelski urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że odpowiedź Hamasu była równoznaczna z odrzuceniem.

BBC Blinken należy do podróżującego zespołu prasowego odwiedzającego Doha, gdzie spotka się z przywódcami Kataru, aby spróbować popchnąć projekt do przodu.

Błyszcząca lokalizacja nad zatoką przeczy wszelkim poczuciom regionalnego kryzysu.

We wtorek Blinken powiedział, że izraelski premier Benjamin Netanjahu potwierdził swoje zaangażowanie w propozycję zawieszenia broni i że Hamas jest jedyną przeszkodą w postępie.

Jednak Netanjahu nie zatwierdził jeszcze publicznie planu, który, jego zdaniem, został dostarczony przez Izrael, gdy prezydent USA Joe Biden przedstawił go 12 dni temu.

Krótkie oświadczenie wydane przez Hamas we wtorek wieczorem potwierdziło oficjalną odpowiedź na najnowszą propozycję zawieszenia broni, która uzyskała szerokie poparcie międzynarodowe i została zatwierdzona w poniedziałek przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Urzędnik Hamasu, Izzat al-Rishq, powiedział, że reakcja była „odpowiedzialna, poważna i pozytywna” oraz że otworzyła „szeroką drogę” do osiągnięcia porozumienia.

Biuro premiera Izraela nie opublikowało nagranej odpowiedzi.

Jednak anonimowy izraelski urzędnik wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Hamas „zmienił wszystkie najważniejsze i najbardziej znaczące parametry” oraz „odrzucił plan uwolnienia zakładników przedstawiony przez prezydenta Bidena”.

Obecnie oczekuje się na bardziej krytyczną reakcję mediatorów, gdy Hamas przeanalizuje propozycję i określi zakres poprawek.

Urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział, że Blinken wysłał dwóch wysokich rangą urzędników administracji Bidena, Barbarę Leaf i Dereka Soletta, z hotelu ambasady USA w stolicy Jordanii, Ammanie, aby odzyskali dokument od szefa egipskiego wywiadu Abbasa Kamela. .

Katar i Egipt oświadczyły we wspólnym oświadczeniu, że analizują reakcję Hamasu i „będą koordynować dalsze kroki z odpowiednimi stronami”. Zobowiązali się także do kontynuowania wysiłków mediacyjnych z USA „do osiągnięcia porozumienia”.

Tytuł Zdjęcia, We wtorek siły izraelskie przeprowadziły ataki w środkowej Strefie Gazy

Izraelskie wojsko rozpoczęło kampanię w Gazie mającą na celu unicestwienie Hamasu w odpowiedzi na bezprecedensowy atak na południowy Izrael 7 października, podczas którego zginęło około 1200 osób, a 251 wzięto jako zakładników.

Według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas od tego czasu w Gazie zginęło ponad 37 160 osób.

W ramach porozumienia zawartego w listopadzie Hamas uwolnił 105 zakładników i około 240 więźniów palestyńskich z izraelskich więzień w zamian za tygodniowe zawieszenie broni. Izrael twierdzi, że nadal przetrzymywanych jest 116 zakładników, z których 41 uważa się za zmarłych.

Biden powiedział, że nowy plan będzie obejmował trzy fazy.

W drugiej fazie uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników i wycofanie wszystkich sił izraelskich ze Strefy Gazy w ramach „trwałego zaprzestania działań wojennych”, ale to ostatnie jest nadal przedmiotem dalszych negocjacji.

W trzeciej fazie szczątki zmarłych zakładników zostaną zwrócone i rozpocznie się duży projekt odbudowy Gazy.

W przemówieniu na konferencji poświęconej pomocy Gazie w Jordanii we wtorek po południu Blinken powiedział, że najlepszym sposobem rozwiązania kryzysu humanitarnego na terytoriach palestyńskich jest wyrażenie zgody na natychmiastowe zawieszenie broni.

„Kiedy wczoraj spotkałem się z premierem Netanjahu w Izraelu, potwierdził on swoje wsparcie i zaangażowanie w doprowadzenie tej propozycji do końca”.

Dodał: „Dzisiaj… jedyną rzeczą, która stoi na przeszkodzie temu porozumieniu, jest Hamas”.

„Tak więc moje główne i pierwsze przesłanie dzisiaj jest skierowane do każdego rządu, każdej agencji wielostronnej, każdej organizacji humanitarnej, która chce złagodzić ogromne cierpienia w Gazie: nakłonić Hamas do przyjęcia porozumienia”.

Chociaż Biały Dom próbuje nakłonić strony do osiągnięcia porozumienia, przywódcy Izraela pozostają wobec niego głęboko sceptyczni.

Ministrowie skrajnej prawicy naciskają na Netanjahu, aby ignorował dyplomację Waszyngtonu. Grozili także wycofaniem się z jego koalicji rządzącej i spowodowaniem upadku wspieranego przez USA planu, jeśli zostanie on zrealizowany, zakładając, że podda się Hamasowi.

Premier niewątpliwie wyraził swoje poparcie dla planu, który, jak przyznał, został zatwierdzony przez jego Gabinet Wojenny.

Rzeczywista propozycja izraelska – podobno dłuższa niż streszczenie przedstawione przez Bidena – nie została upubliczniona i nie jest jasne, czy różni się od informacji przekazanych przez prezydenta. Dostarczono go Hamasowi na kilka dni przed przemówieniem Bidena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *