Wojna rosyjsko-ukraińska: Zełenski oskarża Rosję o pomoc w wykolejeniu nadchodzących rozmów pokojowych

SINGAPUR (AP) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w niedzielę Chiny o pomoc w destabilizacji Rosji. Konferencja pokojowa zorganizowana przez Szwajcarów W wojnie na Ukrainie.

Przemawiając na najważniejszej konferencji bezpieczeństwa w Azji Zełenski powiedział, że Chiny wywierają presję na inne kraje i ich przywódców, aby nie uczestniczyli w nadchodzących rozmowach. Nie powiedział jakich.

„Rosja wykorzystuje chińskie wpływy w regionie, wykorzystując chińskich dyplomatów, aby zdestabilizować szczyt pokojowy” – powiedział na konferencji prasowej na Forum Bezpieczeństwa Shangri-La. To niefortunne, że tak duża niezależna potęga, jak Chiny (prezydent Rosji Władimir), jest narzędziem w rękach Putina.

Chiny podzieliły, jak twierdzą, neutralne stanowisko WojnaUkraina pozostaje w sprzeczności z USA i większością Europy. Wzrósł handel z Rosją, łagodząc skutki gospodarcze zachodnich sankcji. Amerykańskie, ukraińskie i inne agencje wywiadowcze twierdzą, że istnieją dowody na to, że części chińskie przechwytują rosyjską broń, nawet jeśli Chiny nie zbroją bezpośrednio swoich sąsiadów.

Szwajcarzy spodziewali się, że Chiny wezmą udział w konferencji pokojowej w połowie czerwca, ale rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning zasygnalizował piątek To jest niemożliwe. Chiny bez wezwania wzywają do zwołania konferencji pokojowej z równym udziałem wszystkich stron, w tym Rosji.

„Nadal istnieje wyraźna rozbieżność między ustaleniami dotyczącymi spotkania a żądaniami strony chińskiej a ogólnymi oczekiwaniami społeczności międzynarodowej” – powiedział Mao. „To utrudnia Chinom udział w spotkaniu”.

MSZ nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie oskarżenia Zełenskiego.

Ukraiński przywódca powiedział innym o presji Chin: „To nie jest tylko wsparcie dla Rosji, to w zasadzie wsparcie dla wojny”.

W przemówieniu wygłoszonym wcześniej tego samego dnia na konferencji poświęconej bezpieczeństwu Zełenski namawiał najwyższych urzędników ds. bezpieczeństwa do wzięcia udziału w nadchodzących rozmowach w Szwajcarii, wyrażając rozczarowanie faktem, że niektóre kraje nie zobowiązały się do przyłączenia się.

READ  Naukowcy rozwiązują zagadkę starożytnego „drzewa życia”

Minister obrony Chin Tang Jun przemówił Shangri-La była na konferencji przed Zełenskim, ale nie było go na sali, gdy Zełenski wygłaszał swój apel.

Zełenski powiedział, że Ukraina przedstawiła na szczycie propozycje dotyczące bezpieczeństwa nuklearnego, bezpieczeństwa żywnościowego, uwolnienia jeńców wojennych i powrotu ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję, jako podstawę pokoju.

„Czas ucieka, dzieci dorastają w putinowskiej ziemi, która uczy je nienawiści do ojczyzny” – powiedział.

Jednocześnie Ukraina jest „gotowa wysłuchać różnych propozycji i pomysłów, które doprowadzą nas do zakończenia wojny i trwałego i sprawiedliwego pokoju” – powiedział Zełenski.

Jeśli uczestnictwo będzie wysokie, Rosja będzie musiała o to poprosić, powiedział.

„Światowa większość może przy swoim zaangażowaniu zapewnić faktyczne wdrożenie tego, co zostało uzgodnione” – powiedział.

Zełenski powiedział, że planuje spotkać się z premierem Singapuru w cztery oczy i nakłonić go do osobistego udziału w rozmowach szwajcarskich.

„To samo dotyczy krajów w regionie” – powiedział za pośrednictwem tłumacza. „Mamy szczerą nadzieję, że poprzecie Państwo ten szczyt i że będziecie w Szwajcarii”.

Minister obrony Singapuru Ng Eng Hen, który dzielił scenę z Zełenskim, nie powiedział, czy przywódcy jego kraju będą obecni, ale zauważył, że Singapur potępił inwazję i dostarczył Ukrainie ambulanse wojskowe.

„Jesteśmy z wami i myślę, że wasze pojawienie się w tej rozmowie z Shangri-La uosabia fakt, że wszyscy chcemy porządku opartego na zasadach, który gwarantuje bezpieczeństwo i przetrwanie dużych i małych narodów” – powiedział.

Dong w swoim przemówieniu na forum nie wspomniał konkretnie o spotkaniach w Szwajcarii, ale powiedział, że „w czasie kryzysu na Ukrainie Chiny promują rozmowy pokojowe w odpowiedzialny sposób”.

Dodał, że Chiny nie dostarczyły broni żadnej ze stron konfliktu.

„Nie zrobiliśmy nic, aby podsycić płomienie” – powiedział. „Stawiamy zdecydowanie po stronie pokoju i dialogu”.

Z Singapuru Zełenski może udać się do Manili i osobiście zaprosić na szczyt prezydenta Ferdynanda Marcosa Jr., poinformowało dwóch wysokich rangą urzędników rządu Filipin.

READ  Łomaczenko podnosi „bez mas-czenko”; Co dalej z Camposos?

Ukraińscy urzędnicy powiadomili Filipiny o zamiarach Zełenskiego, jednak wizyta pozostaje niepewna, ponieważ plany podróży ukraińskiego prezydenta ciągle się zmieniają, powiedział jeden z urzędników, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do wypowiadania się w tej sprawie.

Zełenski rozmawiał z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem siedzącym w pierwszym rzędzie i obaj spotkali się na marginesie konferencji. Według American Reader Austin przedstawił aktualne informacje na temat amerykańskiej pomocy w zakresie bezpieczeństwa i powtórzył amerykańskie zobowiązania wobec Ukrainy.

W Adres to sobotaAustin powiedział na konferencji bezpieczeństwa: „Agresywna wojna Putina dała nam wszystkim wgląd w świat, którego nikt z nas nie chce”.

„Wszystkich nas inspiruje odwaga ukraińskich żołnierzy i odporność narodu ukraińskiego” – powiedział Austin. „Ludzie z całego świata pospieszyli, aby pomóc Ukrainie w obronie, w tym kraje na całym Indo-Pacyfiku”.

___

Moritsugu donosi z Hongkongu. Współpracował z nim pisarz prasowy Jim Gomez z Manili na Filipinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *