Wojna między Izraelem a Hamasem: w Tel Awiwie po raz pierwszy od miesięcy zawyły syreny

Deir al-Bala, Strefa Gazy (AP) – Hamas wystrzelił serię rakiet. Gaza W niedzielę po raz pierwszy od miesięcy zawyły syreny alarmowe w okolicach Tel Awiwu, zaznaczając skutki ponad siedmiomiesięcznej izraelskiej masowej ofensywy powietrznej, morskiej i naziemnej.

Nie ma bezpośrednich doniesień o ofiarach w wyniku prawdopodobnie pierwszego od stycznia ataku rakietowego dalekiego zasięgu ze Strefy Gazy. Do ataku przyznało się skrzydło wojskowe Hamasu. Palestyńscy bojownicy sporadycznie strzelali rakietami i pociskami moździerzowymi w kierunku społeczności wzdłuż granicy ze Strefą Gazy, a wojskowe skrzydło grupy Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu oświadczyło, że w niedzielę wystrzeliło rakiety w pobliskie społeczności.

Izraelskie wojsko poinformowało, że osiem rakiet wystrzelonych z południowej Strefy Gazy uderzyło w Izrael. Rafasiły izraelskie rozpoczęły niedawno najazd. Stwierdzono, że przechwycono „kilka” rakiet, a rzecznik wojskowy kontradmirał Daniel Hagari powiedział, że rakieta w Rafah została zniszczona.

W niedzielę ciężarówki z pomocą humanitarną wjechały do ​​Gazy z południowego Izraela w ramach nowego porozumienia z Egiptem nakazującego ominięcie przejścia granicznego w Rafah po zajęciu przez siły izraelskie enklawy palestyńskiej. Nie było jednak od razu jasne, czy grupy humanitarne będą mogły uzyskać dostęp do pomocy z powodu walk.

Egipt odmawia ponownego otwarcia swojej części przejścia granicznego w Rafah do czasu przekazania Palestyńczykom kontroli nad Strefą Gazy. Izrael zgodził się tymczasowo przekierować ruch przez przejście Kerem Shalom, główny terminal cargo w Gazie, po rozmowie telefonicznej między prezydentem USA Joe Bidenem a prezydentem Egiptu Abdel-Fattahem el-Sissi.

Jednak izraelska ofensywa w Rafah sprawiła, że ​​przejście Kerem Shalom stało się w dużej mierze niedostępne. Izrael twierdzi, że wpuścił na teren kraju setki ciężarówek, ale agenci ONZ twierdzą, że wycofanie pomocy jest ogólnie zbyt ryzykowne.

Według ministerstwa zdrowia Gazy w wojnie między Izraelem a Hamasem zginęło prawie 36 000 Palestyńczyków. Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin do szpitali przewieziono ciała 81 osób zabitych w wyniku izraelskich ataków.

READ  College Football Playoff: Michigan Wolverines i Washington Huskies awansują do mistrzostw krajowych

Około 80% z 2,3 miliona mieszkańców Gazy uciekło ze swoich domów, a na niektórych obszarach terytorium Gazy panuje dotkliwy głód – twierdzą urzędnicy ONZ. Doświadczają głodu.

W ten sposób Hamas sprowokował wojnę Atak na Izrael 7 października, w którym bojownicy palestyńscy zamordowali około 1200 osób, głównie cywilów, i wzięli około 250 zakładników. Hamas nadal przetrzymuje 100 zakładników, a szczątki 30 uwolniono podczas zeszłorocznego zawieszenia broni.

Południowa Gaza jest w dużej mierze odcięta od pomocy

Egipska państwowa telewizja Al-Kahera wyemitowała materiał filmowy przedstawiający, jak twierdzi, ciężarówki wjeżdżające do Gazy przez Kerem Shalom. Khaled Said, szef egipskiego Czerwonego Półksiężyca na półwyspie Synaj, który zajmuje się dostarczaniem pomocy z egipskiej strony przejścia granicznego w Rafah, powiedział, że planuje wysłać w niedzielę do Kerem Shalom 200 ciężarówek z pomocą i cztery ciężarówki z paliwem.

Południowa Gaza została w dużej mierze odcięta od pomocy od czasu tak zwanego ograniczonego wtargnięcia Izraela do Rafah 6 maja. Od tego czasu z miasta uciekło ponad milion Palestyńczyków. Większość została wysiedlona z innych części oblężonej Gazy.

Północna Gaza w dalszym ciągu otrzymuje pomoc za pośrednictwem dwóch szlaków lądowych otwartych przez Izrael w obliczu ogólnoświatowego oburzenia W izraelskich atakach zginęło siedmiu pracowników organizacji humanitarnych W kwietniu.

Codziennie kilkadziesiąt ciężarówek wjeżdża do Gazy, ale przepustowość jest mniejsza niż 150 ciężarówek dziennie, na które liczyli urzędnicy. Grupy pomocowe twierdzą, że potrzebują 600 ciężarówek dziennie.

Netanjahu opiera się naciskom, aby zakończyć wojnę

Netanjahu powiedział, że Izrael musi zająć Rafah, aby wyeliminować pozostałe bataliony Hamasu i osiągnąć „całkowite zwycięstwo” nad bojownikami, których armia była ostatnio aktywna w innych częściach Gazy.

Netanjahu stoi w obliczu rosnącej presji, aby zawrzeć porozumienie z Hamasem w sprawie uwolnienia pozostałych zakładników, na co Hamas odmówił bez gwarancji. Koniec wojny i całkowite wycofanie wojsk izraelskich. Netanjahu odrzucił to.

READ  Giełdy wahają się, gdy raport o zatrudnieniu przewyższa oczekiwania

W sobotę w Tel Awiwie doszło do starć między policją a demonstrantami, kiedy tysiące ludzi ponownie zebrało się, żądając zwrotu zakładników. Domagali się dymisji Netanjahu i nowych wyborów.

Wojna w coraz większym stopniu izoluje Izrael na arenie światowej.

W zeszłym tygodniu ogłosiły to trzy kraje europejskie Uznają Państwo Palestynai główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Wystąpiono o wydanie nakazu aresztowania Netanjahu i izraelski minister obrony Yoav Galant wraz z trzema przywódcami Hamasu.

Piątek, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Nakazał Izraelowi zakończyć ofensywę wojskową w Rafah. Wysoki Trybunał ONZ stwierdził również, że Izrael powinien zezwolić śledczym zajmującym się zbrodniami wojennymi na wjazd do Gazy.

Jest mało prawdopodobne, aby Izrael zastosował się do tego nakazu i potępił działania MTK w kierunku wydania nakazów aresztowania. Izrael twierdzi, że dokłada wszelkich starań, aby nie krzywdzić ludności cywilnej, i za śmierć obwinia Hamas, ponieważ bojownicy działają w gęsto zaludnionych obszarach.

Izrael zaprzecza doniesieniom o schwytanym żołnierzu

Hamas powiedział, że schwytał izraelskiego żołnierza podczas walk w północnej Strefie Gazy i pod koniec soboty opublikował wideo przedstawiające rannego mężczyznę ciągniętego przez tunel. Izraelskie wojsko zaprzeczyło, że schwytano jakichkolwiek żołnierzy, a Hamas nie przedstawił żadnych innych dowodów na poparcie swoich twierdzeń.

W osobnym oświadczeniu izraelskie wojsko poinformowało, że zatrzymało podejrzanego, którego szeroko rozpowszechniło nagranie wideo przedstawiające mężczyznę przebranego za żołnierza grożącego zamieszkami. Na nagraniu mężczyzna mówi, że dziesiątki tysięcy żołnierzy jest skłonnych zastosować się do sugestii ministra obrony, aby po wojnie Palestyńczycy rządzili Gazą, przysięgając wierność wyłącznie Netanjahu.

Rzecznik armii Hagari powiedział, że mężczyzna został usunięty ze służby w rezerwie. Osoba nie została publicznie zidentyfikowana. Nie jest jasne, kiedy i gdzie powstało to wideo. Syn premiera Yar Netanjahu udostępnił wideo w mediach społecznościowych, co wywołało krytykę ze strony przeciwników politycznych. Kancelaria Premiera wydała krótkie oświadczenie, w którym potępiła wszelkie formy podporządkowania wojskowego.

READ  Chiński producent samochodów elektrycznych Neo wypuścił na rynek konkurenta Modelu Y Tesli

___

Goldenberg relacjonował z Tel Awiwu w Izraelu, a Magdi z Kairu.

___

Śledź relację AP z wojny https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *