Sędzia federalny tymczasowo blokuje przepis zakazujący umów o zakazie konkurencji

W środę sędzia federalny w Teksasie tymczasowo zablokował przepis Federalnej Komisji Handlu zakazujący umów o zakazie konkurencji – nowemu przepisowi, któremu zdecydowanie sprzeciwiają się grupy biznesowe.

W 33-stronicowej opinii sędzia Ada Brown stwierdziła, że ​​agencja nie miała uprawnień do wydania przepisu, który zabraniałby pracodawcom włączania umów o zakazie konkurencji do umów pracowników. Nakaz Browna, który dotyczy wyłącznie powodów, odracza datę wejścia w życie przepisu przypadającą na 4 września do czasu podjęcia przez sąd decyzji co do istoty sprawy, co, jego zdaniem, nastąpi do 30 sierpnia. Powodami są doradca podatkowy z Dallas i Izba Handlowa Stanów Zjednoczonych.

W momencie rozpoczęcia postępowania sądowego zasada FTC może mieć wpływ na miliony pracowników poza jej jurysdykcją, a niektóre badania sugerują, że nawet jeden na pięciu pracowników jest związany umowami o zakazie konkurencji.

Umowy o zakazie konkurencji z reguły uniemożliwiają pracodawcom zmianę zawodu przez określony czas. Są wykorzystywane w wielu różnych zawodach – w tym w technologii, fryzjerstwie, medycynie i nauczaniu tańca – i dotyczą osób o niskich i wysokich dochodach.

zostać złapanym

Historie do opowiedzenia

W kwietniu FTC głosowała 3-2 za zakazem porozumień, przy czym większość komisarzy wskazała na badania pokazujące, że takie porozumienia powodują obniżenie płac, tłumienie przedsiębiorczości i zawyżanie rynków pracy. Krytycy tej zasady, w tym grupy biznesowe, takie jak Amerykańska Izba Handlowa, argumentują, że umowy są ważnym narzędziem ochrony inwestycji w zastrzeżone informacje i szkolenia.

Izba i inne grupy biznesowe złożyły pozew o zablokowanie przepisu wkrótce po jego opublikowaniu, argumentując, że FTC nie miała uprawnień do wydania rozporządzenia o tak radykalnym wpływie na gospodarkę.

Izba przyłączyła się później do pozwu wniesionego przez Ryan LLC z siedzibą w Dallas, globalną firmę doradztwa podatkowego, która 23 kwietnia, w dniu wydania orzeczenia przez FTC, złożyła pozew o zablokowanie tego przepisu w północnym dystrykcie Teksasu. Business Roundtable, Texas Association of Business i Longview Chamber of Commerce dołączyły do ​​pozwu po złożeniu wstępnego wniosku.

READ  Putin mówi, że Rosja i Korea Północna pomogą sobie nawzajem w przypadku ataku, przenosząc stosunki na „nowy poziom”

„To orzeczenie stanowi wielkie zwycięstwo w walce Izby z rządowym mikrozarządzaniem decyzjami biznesowymi” – stwierdził w oświadczeniu Daryl Josepher, główny doradca Izby. „Całkowity zakaz zakazu konkurencji wydany przez FTC stanowi nielegalne przejęcie władzy, które narusza konstytucyjne i ustawowe uprawnienia agencji oraz ustanawia niebezpieczny precedens, o którym rząd wie lepiej niż rynki”.

FTC oświadczyła, że ​​dokonuje przeglądu decyzji i ocenia kolejne kroki.

„FTC podtrzymuje swoje wyraźne upoważnienie, poparte prawem i precedensem, do wydania tej zasady” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik FTC Douglas Farrar. „Będziemy nadal walczyć o uwolnienie ciężko pracujących Amerykanów od nielegalnej konkurencji, która tłumi innowacje, hamuje wzrost gospodarczy, więzi pracowników i podważa wolność gospodarczą Amerykanów”.

Podejmując decyzję, Brown stwierdził, że powodowie „prawdopodobnie zwyciężyli co do istoty” swojej sprawy, argumentując, że FTC przekroczyła swoje ustawowe uprawnienia, wydając przepis. Opowiedział się po stronie powodów, stwierdzając, że postanowienie FTC dotyczące tej zasady nie było rozsądne.

„Komisji brakuje dowodów na to, dlaczego zdecydowała się nałożyć tak szeroki zakaz – który zabrania wjazdu lub prowadzenia działalności prawie wszystkim podmiotom niekonkurującym – zamiast ukierunkować się na konkretne, szkodliwe zakazy konkurencji. [rule] Arbitralne i kapryśne” – napisał Brown.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *