Rosyjskie rakiety uderzyły w Ukrainę, gdy Viktor Orbán wezwał do zawieszenia broni w Chinach

Premier Węgier Viktor Orban złożył w poniedziałek niespodziewaną wizytę w Pekinie, gdzie chiński prezydent Xi Jinping wezwał do podjęcia globalnych wysiłków na rzecz popchnięcia Rosji i Ukrainy w stronę „zawieszenia broni” i pochwalił wysiłki dyplomatyczne Orbana. Był to mocny pokaz tego, jak Xi i prezydent Rosji Władimir Putin próbują stworzyć wielostronny porządek światowy, który nie będzie zdominowany przez Stany Zjednoczone.

Nawet gdy Xi objął Orbana w stolicy Chin, w poniedziałek rosyjskie rakiety uderzyły w Kijów, Dniepr i inne ukraińskie miasta, zabijając co najmniej 31 osób, w tym dwie w szpitalu dziecięcym w Kijowie, co uwypukliło brutalność wojny Putina.

W odpowiedzi na atak rakietowy, ale najwyraźniej nowe manewry dyplomatyczne, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do wywarcia globalnej presji, aby powstrzymać agresję Rosji. „Cały świat musi użyć całej swojej determinacji, aby definitywnie położyć kres rosyjskim atakom” – napisał Zełenski w Telegramie. „Zabijanie jest tym, co przynosi Putin. Tylko razem możemy zapewnić prawdziwy pokój i bezpieczeństwo”.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło w telegramie, że przeprowadziło w poniedziałek poważny atak rakietowy na Ukrainę, ale upierało się, że celem były „ukraińskie wojskowe obiekty przemysłowe” i „bazy lotnicze”.

Wizyta Orbana w Chinach następuje po wizytach w Kijowie i Moskwie w zeszłym tygodniu, zaledwie kilka dni po objęciu przez Węgry rotacyjnej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jego wysiłki na rzecz zawarcia pokoju spotkały się z krytyką na Zachodzie, podobnie jak próba wywarcia nacisku na Kijów, aby poddał terytorium zajęte siłą przez Moskwę.

zostać złapanym

Historie do opowiedzenia

W Brukseli urzędnicy odrzucili wysiłki Orbána, twierdząc, że nie ma on uprawnień do prowadzenia dyplomacji w UE i „powinno być jasne, że reprezentuje on jedynie swój własny kraj” – powiedział unijny dyplomata, ponieważ nie zostały one uznane. Porozmawiaj z mediami.

READ  Sieć burgerów Eyes Lokalizacja w stanie Waszyngton

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer upierał się, że Orbán leciał solo. „Podczas tych wizyt nie ma on mandatu do reprezentowania UE” – powiedział Maymer.

Jednak Putin, witając w zeszłym tygodniu Orbana w Moskwie, zwrócił uwagę na węgierską prezydencję w UE. Wizyta premiera Węgier w Pekinie była oznaką nowego wielostronnego wymiaru geopolityki, która odbyła się na kilka godzin przed przybyciem premiera Indii Narendry Modiego do Moskwy z wizytą państwową – pierwszą od czasu, gdy Putin zarządził inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r.

W oświadczeniu wydanym przed wyjazdem z New Delhi w poniedziałek Modi pochwalił „mojego przyjaciela Władimira Putina” oraz „specjalne i uprzywilejowane partnerstwo strategiczne między Indiami a Rosją”. Po wylądowaniu rosyjskie i indyjskie media pokazały Modiego ubranego w jasną turkusową szatę, przybywającego do jego moskiewskiego hotelu w towarzystwie indyjskich tancerzy i sympatyków machających indyjskimi flagami.

Indyjskie zakupy rosyjskiej ropy, które od 2021 r. wzrosły 20-krotnie, pomogły Moskwie wytrzymać ostre zachodnie sankcje nałożone w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.

Modi, który w zeszłym miesiącu został ponownie wybrany, podczas wizyty w Moskwie afiszował się swoją autonomią, pomimo ciężkiej pracy administracji Bidena, by zabiegać o zaangażowanie indyjskiego przywódcy.

„Pan Putin będzie chciał przekazać społeczeństwu: Indie są przyjacielem, całe to mówienie o izolowaniu Rosji to puste gadanie, nie wszyscy są pod kontrolą Zachodu pod przewodnictwem USA, nastał asymetryczny, ale wielostronny świat” – powiedział Nandan Unnikrishnan z Observer Research Foundation, think tanku w New Delhi, dyrektor projektu eurazjatyckiego „Indie uznają, że jest to świat wielobiegunowy [India] Jest lekko nachylony w kierunku zachodnim.

Wizyta Orbana w Chinach była dyplomatycznym zwycięstwem Putina, który od dawna nawoływał do stworzenia takiego wielostronnego, niezachodniego porządku światowego. Putin upierał się, że Zachód, zwłaszcza USA i Wielka Brytania, jest odpowiedzialny za kontynuację jego wojny na Ukrainie, nie wywierając presji na Kijów, aby skapitulował przed roszczeniami terytorialnymi.

READ  Jayson Tatum: Mówienie, że drużyny mogą pokonać Celtics jest „leniwe”

Po wylądowaniu w Chinach Orban Opublikował zdjęcie Opisał siebie w X: „Peacework 3.0 #Pekin”.

Podczas spotkania z Orbanem w Pekinie Xi wyraził uznanie dla wysiłków węgierskiego przywódcy na rzecz politycznego rozwiązania wojny na Ukrainie, którą określił jako „konflikt”.

„Chiny i Węgry podzielają to samo podstawowe stanowisko i pracują w tym samym kierunku” – powiedział.

„Tylko jeśli wszystkie główne mocarstwa wykażą pozytywną, a nie negatywną energię, wkrótce w tym konflikcie nadejdzie świt zawieszenia broni” – powiedział Xi, według chińskiego nadawcy CCTV. Chiny, dodał Xi, „poważnie opowiadają się za pokojem i na swój sposób wspierają negocjacje”.

Ludzie sprzątają gruz i przeszukują gruz po tym, jak 8 lipca rosyjski strajk uderzył w kluczowy szpital dziecięcy w Kijowie. (Wideo: Reuters)

W wywiadzie dla niemieckiej gazety Bild Orban upierał się, że Ukraina nigdy nie pokona Rosji. „Na linii frontu nie ma rozwiązania tego konfliktu” – dodał. „Putin nie może przegrać, jeśli spojrzeć na żołnierzy, sprzęt i technologię. Trudno sobie wyobrazić pokonanie Rosji. Prawdopodobieństwo faktycznej porażki Rosji jest absolutne nieobliczalny.

W międzyczasie, gdy siły rosyjskie zajmują jedną piątą jej terytorium, a na miasta spadają rakiety i bomby, Ukraina upiera się, że nie może zgodzić się na żadne zawieszenie broni. W zeszłym miesiącu na szczycie „pokojowym” w Szwajcarii Zełenski wezwał do całkowitego wycofania wojsk rosyjskich, łącznie z widoczną nieobecnością Chin. Rosja nie została zaproszona.

Pekin odrzucił krytykę ze strony Ukrainy, Europy i Stanów Zjednoczonych w związku z decyzją o pominięciu konferencji pokojowej zorganizowanej przez Szwajcarię, argumentując, że Rosja nie może uczestniczyć w rozmowach, jeśli zostanie wykluczona. Zamiast tego Chiny wraz z Brazylią przedstawiły własną sześciopunktową propozycję, która według chińskich urzędników zyskała poparcie kilkudziesięciu krajów rozwijających się.

Z perspektywy Pekinu Zachód stanowił przeszkodę dla Rosji i Ukrainy, aby usiadły i rozpoczęły bezpośrednie negocjacje, stwierdziła Qi Hongjian, badaczka stosunków międzynarodowych na Pekińskim Uniwersytecie Studiów Zagranicznych. Pekin „musi mieć głos, musi mieć stanowisko” – powiedział Cui.

READ  3 osoby zginęły w pierwszym ataku Huti na Morzu Czerwonym

Dzięki rzekomej neutralności Chin handel Chin z Rosją kwitnie w miarę, jak wojna wciąga się w trzeci rok – co dostarcza coraz większej liczby dowodów na to, że chińskie firmy zapewniają gospodarcze i pośrednie wsparcie rosyjskiej bazie wojskowo-przemysłowej.

W publicznych oświadczeniach i wystąpieniach Putin i Xi wykazali większą zgodność w swoich wspólnych ambicjach przekształcenia porządku globalnego i osłabienia wpływów USA.

Xi i Putin spotkali się w zeszłym tygodniu w Kazachstanie, gdzie podczas dorocznego spotkania Szanghajskiej Organizacji Współpracy Putin mówił o postępie w kierunku „sprawiedliwego, wielostronnego porządku światowego”.

Podczas tego spotkania Putin zasugerował wznowienie rozmów w Stambule w 2022 roku, po inwazji Rosji, gdy Ukraina była w niestabilnym stanie. Na przestrzeni lat każda ze stron poniosła dziesiątki tysięcy ofiar, a Rosja poczyniła niewielkie postępy w nielegalnej aneksji czterech południowo-wschodnich regionów Ukrainy, z wyjątkiem Krymu, który zajęła siłą w 2014 roku.

W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w Moskwie, że Moskwa wspiera wysiłki dyplomatyczne.

„Prezydent Władimir Putin jest zdecydowanym zwolennikiem nadania priorytetu wysiłkom politycznym i dyplomatycznym zmierzającym do rozwiązania konfliktu ukraińskiego” – powiedział Pieskow.

Shepherd doniósł z Tajpej na Tajwanie, a Shih z New Delhi. Serhija Korolczuka w Kijowie, Kate Brady w Berlinie, Emily Rauhala w Waszyngtonie i Natalia Appakumova w Rydze na Łotwie wniosły wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *