Rishi Sunak: Nieobecność D-Day wywołuje złość i przeprasza premiera

Abaka Press/Alamy Stock Photo/PA/Abaca Press/Alamy Live News/PA W

Były brytyjski premier i obecny minister spraw zagranicznych David Cameron (po lewej) przybywa do Sunak, aby spotkać się ze światowymi przywódcami i weteranami.


Londyn
CNN

Brytyjski premier Rishi Sunak przeprosił za odejście Uroczystość z okazji 80. rocznicy D-Day zaczął kręcić wywiad telewizyjny, co nadwyrężyło wiarygodność i jeszcze bardziej nadszarpnęło jego słabnącą kampanię wyborczą.

W czwartek Sunak wziął udział w pierwszej części obchodów w Normandii we Francji, ale opuścił międzynarodową ceremonię na plaży Omaha w 1944 r., w której uczestniczyli inni światowi przywódcy i weterani operacji alianckiej.

„Moim ostatnim życzeniem jest, aby obchody zostały przyćmione przez politykę” – napisał Sunak w długim liście z przeprosinami do X. „Po brytyjskim wydarzeniu w Normandii wróciłem do Wielkiej Brytanii. Po namyśle stwierdziłem, że błędem było nie zostać dłużej we Francji – przepraszam.

Jednak to posunięcie wywołało już gniew i nieufność w Wielkiej Brytanii i stanowiło kolejny poważny błąd w obliczeniach w słabnącej kampanii wyborczej Sunaka.

Jak potwierdziła stacja, Sunak opuścił wydarzenie, aby nagrać wywiad wyborczy dla nadawcy ITV, w którym poparł twierdzenia dotyczące planów podatkowych opozycyjnej Partii Pracy, podnoszone przez weryfikatorów faktów i wyższego urzędnika służby cywilnej. fałszywe lub nieprawidłowe.

Andrew Matthews/Getty Images

Sunak i jego żona Akshata Murthy podczas wydarzenia D-Day w Portsmouth w Anglii, w środę, dzień przed uroczystościami w Normandii.

Uczestniczyło w nim ponad 20 głów państw, głów państw i przedstawicieli rodzin królewskich z całej Europy Międzynarodowy festiwalLądowanie aliantów na plaży w okupowanej przez nazistów Francji odbyło się w pamiątkowy dzień 80 lat po tym, jak położyli podwaliny pod klęskę Niemiec w II wojnie światowej.

„Słuchaj, zaczynam się złościć. Rozumiem, że był to poważny błąd” – powiedział w piątek brytyjskiej gazecie The Sun starszy minister Sunaka, Johnny Mercer, atakując jednocześnie, jak to określił, „fałszywe oburzenie” ze strony krytyków Sunaka.

READ  Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) 2024

Sekretarz spraw zagranicznych i były premier Sunaka, David Cameron, został sfotografowany podczas międzynarodowej ceremonii z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, prezydentem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem USA Joe Bidenem.

W wydarzeniu wziął udział lider labourzystów Keir Starmer, którego sfilmowano podczas rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Partia Pracy natychmiast potępiła decyzję Sunaka o pominięciu wydarzeń, a w piątek Gough zdominował brytyjskie wiadomości na temat wyborów.

Kampania Sunaka rozpoczęła się od skąpanego w deszczu przemówienia przed Downing Street i była nękana wątpliwymi procesami decyzyjnymi i optycznie szkodliwymi wydarzeniami, ale czwartkowa pomyłka z okazji D-Day wydawała się najbardziej zagmatwanym i szkodliwym momentem. dotychczas kampania.

Odpowiadał już na zarzuty Partii Pracy, że skłamał na temat kosztów planów podatkowych opozycji – temat ten nakręcił podczas debaty z ITV w czwartkowy wieczór. Podczas wtorkowej debaty telewizyjnej brytyjski skarb państwa ostro zaprzeczył panu Chungowi, którego bezpartyjny urzędnicy obliczyli, że plany Partii Pracy „podniosą podatki wszystkich o 2000 funtów”. Oświadczenie polityczne Partii Pracy nie zostało jeszcze opublikowane, a partia twierdzi, że jej program został w pełni wyceniony.

Benoit Tessier/Reuters

Lider labourzystów Keir Starmer gratuluje prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas międzynarodowej ceremonii.

ITV News stwierdziło, że jej grupa nie zwróciła się specjalnie o rozmowę z premierem w czwartek i że data została faktycznie zaproponowana przez grupę Sunaka tak, aby zbiegła się z rocznicą D-Day.

„Slot, który dostaliśmy dzisiaj, nie wiemy dlaczego. „Oczywiście to nie jest nasz wybór, ale z pewnością chce wrócić z Normandii i prowadzić kampanię” – powiedział ITV brytyjski redaktor ITV Paul Brandt, który przeprowadził wywiad. Raport Czwartkowy wieczór.

„Wczorajsze obchody D-Day przypominają o odwadze wszystkich, którzy służą naszemu krajowi” – ​​powiedział w piątek główny generał Partii Pracy Jonathan Ashworth.. „Decydując się na przedłożenie własnych występów w próżnej telewizji nad naszymi weteranami, Rishi Sunak pokazał, co jest dla niego najważniejsze”.

READ  Dodano 353 000 miejsc pracy, bezrobocie 3,7%

Przewiduje się, że Sunak przegra z Partią Pracy miażdżącą większością głosów 4 lipca, a jego kampania nie doprowadziła do decydującego momentu, który mógłby przechylić sondaże na jego korzyść.

W ostatnich dniach architekt Brexitu i populista cierń w boku wielu przywódców konserwatystów, Nigel Farage, otrzymał kolejny cios, gdy ogłosił, że będzie przewodzić kampanii Partii Reform, bezpośrednio wzywając zwolenników prawicowej torysów do porzucenia Chunga. I głosuj na jego grupę rebeliantów.

Farage wzruszył się błędną oceną Sunaka, pisząc w X, że „premierowi nie przeszkadza nawet uczestnictwo w międzynarodowym wydarzeniu nad plażą Omaha”. W innym poście dodał: „Patrioci, którzy kochają swój kraj, nie powinni na niego głosować”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *