Prezes JP Morgan Jamie Dimon: Jerome Powell z Fed może podnieść stopy procentowe

Analitycy z niecierpliwością czekają na dzień, w którym Jerome Powell ogłosi obniżki stóp procentowych, ale dyrektor generalny JP Morgan Jamie Dimon obawia się, że Wall Street może zamiast tego przeżyć nieprzyjemny szok.

Dimon obawia się, że Fed zamiast je obniżyć, może podnieść stopy procentowe powyżej obecnych najwyższych poziomów od dwóch dekad.

Jego zdaniem nie tylko wywoła to falę uderzeniową na ulicach, ale ogólnie gospodarka może nie być gotowa na tę decyzję.

„Kiedy patrzymy na ryzyko i stopy procentowe, nie zawsze zgadujemy, co przyniesie przyszłość, [we are] patrząc na różne wyniki”, Dimon powiedział CNBC Podczas światowego szczytu JP Morgan w Chinach w Szanghaju.

„Czy sądzę, że stopy nieco wzrosną? Tak, sądzę. Czy świat jest na to gotowy, jeśli tak się stanie? Niezupełnie”.

Jest to ostrzeżenie przed konsensusem ekonomistów.

Na początku tego miesiąca Reuters zaktualizował trwającą ankietę wśród ekonomistów, w której zadano pytanie, kiedy spodziewają się, że bank centralny rozpocznie obniżki stóp procentowych. Prawie dwie trzecie ankietowanych ekonomistów, 70 ze 108, uważa, że ​​pierwsza obniżka nastąpi we wrześniu i wyniesie od 5,00% do 5,25%.

Oczekiwania te uległy zmianie w porównaniu z bardziej optymistycznymi prognozami sprzed miesiąca, kiedy 26 ekonomistów stwierdziło, że spodziewa się obniżki w lipcu, a czterech stwierdziło, że spodziewa się obniżki w czerwcu. Do maja 11 krajów czekało na lipcową obniżkę, ale nikt nie wierzył, że rewizja w dół nastąpi w czerwcu.

Lepka inflacja

Chociaż opinia Dimona może odbiegać od konsensusu – 68-letni weteran branży finansowej twierdzi, że bankierzy zostali „usypieni” w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa – jego tok rozumowania jest znajomy.

„Czy inflacja może być bardziej trwała, niż się ludziom wydaje? Myślę, że prawdopodobieństwo jest większe, niż innym się wydaje” – wyjaśnił. Nadal znajduje się w systemie; To wciąż napędza płynność, którą widzisz, rynki idą w górę, ceny niektórych aktywów i tym podobne.

READ  Yang Hengjun: Chiny zawieszają wyrok śmierci dla australijskiego autora, potępia Canberra

– Dlatego jestem ostrożny.

Rzeczywiście inflacja może nie być tak akomodacyjna, jak liczył bank centralny. Najnowsze dane amerykańskiego Biura Statystyk Pracy za kwiecień pokazały, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich wzrósł o 0,3% po wyłączeniu sezonowym, w porównaniu z marcem o 0,4%.

Indeks wszystkich towarów wzrósł o 3,4% w ciągu 12 miesięcy zakończonych w kwietniu, choć był to niewielki wzrost w porównaniu z 3,5% w ciągu 12 miesięcy zakończonych w marcu.

Chociaż niektóre czynniki działają na korzyść Fed, Biuro Statystyki Pracy podało na początku tego miesiąca, że ​​amerykańscy pracodawcy utworzyli w kwietniu zaledwie 175 000 miejsc pracy – i to nie Dimon ostrzegł, że walka inflacyjna Fed może się pogorszyć, zanim się poprawi.

W zeszłym roku dyrektor generalna Citigroup Jane Fraser – która zajęła najwyższe miejsce PowodzeniaLista najpotężniejszych kobiet – wyjaśniła, że ​​jeśli historia jest przewodnikiem, druga połowa powstrzymywania inflacji będzie zawsze trudniejsza niż osiągnięcie początkowego spowolnienia.

W październiku stwierdził, że „wszystkie liczby” sugerują, że gospodarce grozi miękkie lądowanie, ale stwierdził, że druga połowa planu gospodarczego to „twarda połowa”.

Dimon — Zaszokował rynek, mówiąc, że planuje przejść na emeryturę w ciągu najbliższych pięciu lat. Dimon powiedział, że uporczywa inflacja może doprowadzić do tego, co uważa za „złego” wyniku dla Ameryki: stagnacji.

Dodał: „Widzę szereg skutków i znowu najgorszym skutkiem dla nas wszystkich jest to, co nazywacie stagnacją, wysokimi stopami procentowymi i recesją. Oznacza to, że zyski przedsiębiorstw spadną i poradzimy sobie z tym wszystkim. znaczy, świat to przetrwał, ale szanse są większe, niż myślą inni.

Zapisz się do newslettera CFO Daily, aby być na bieżąco z trendami, zagadnieniami i kadrą kierowniczą kształtującą finanse przedsiębiorstw. Zarejestruj się za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *