Akcje Nvidii wzrosły o 7% do 1000 dolarów.

Nvidia (NVDA) ogłosiła swoje pierwsze kwartalne zyski po sygnale w środę, ogłaszając podział akcji w stosunku 10 do 1 i zwiększoną dywidendę.

Firma odnotowała skorygowany zysk na akcję (EPS) w wysokości 6,12 USD przy przychodach w wysokości 26 miliardów USD, co oznacza wzrost odpowiednio o 461% i 262% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według danych Bloomberga analitycy spodziewali się skorygowanego EPS na poziomie 5,65 USD przy przychodach na poziomie 24,69 mld USD. W tym samym kwartale ubiegłego roku firma odnotowała skorygowany EPS na poziomie 1,09 USD przy przychodach na poziomie 7,19 miliarda USD.

W bieżącym kwartale Nvidia spodziewa się przychodów na poziomie 28 miliardów dolarów plus minus 2%. To więcej, niż oczekiwali analitycy, wynoszący 26,6 miliarda dolarów.

Akcje Nvidii wzrosły o prawie 7%, osiągając w czwartek notowania przed otwarciem sesji powyżej 1000 dolarów.

„Rozwój naszego centrum danych był napędzany dużym i szybkim zapotrzebowaniem na generatywne szkolenia w zakresie sztucznej inteligencji i wnioskowanie na platformie Hopper” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang. , suwerenni klienci zajmujący się sztuczną inteligencją, branżą motoryzacyjną i opieką zdrowotną tworzą wielomiliardowe rynki pionowe”.

Analitycy z Wall Street wyrażali już wcześniej obawy dotyczące udziału przychodów Nvidii w przychodach z centrów danych pochodzących od podmiotów zajmujących się hiperskalem, takich jak Microsoft (MSFT), Google (GOOG, GOOGL), Amazon (AMZN) i inne wielkie firmy technologiczne. Jest to szczególnie prawdziwe, ponieważ firmy te wypuszczają własne chipy akcelerujące sztuczną inteligencję.

Jednakże w miarę wzrostu niehiperskalarnego wykorzystania chipów Nvidia, dyrektor finansowa Colette Kress – stwierdził we własnym komentarzu Duzi dostawcy rozwiązań chmurowych odpowiadali za około 45% przychodów firmy z centrów danych.

Przychody Nvidii z centrów danych wzrosły o 427% rok do roku, do 22,6 miliarda dolarów, co stanowi 86% całkowitych przychodów firmy w tym kwartale. Kress zwrócił jednak uwagę, że przychody z Chin znacznie spadły w tym kwartale, ponieważ firma była zmuszona zaprzestać wysyłania do tego kraju swoich najpotężniejszych chipów. Co więcej, oczekuje, że rynek w regionie będzie w przyszłości bardzo konkurencyjny.

READ  Policja poinformowała, że ​​amerykański aktor Christian Oliver i jego dwie córki zginęli w katastrofie lotniczej na Karaibach.

Dział gier Nvidii, wcześniej najważniejszy dział firmy Nvidia, odnotował przychody w wysokości 2,6 miliarda dolarów.

Podział akcji spółki – w ramach którego akcjonariusze otrzymają 10 akcji za każdą posiadaną obecnie akcję spółki – rozpocznie się 7 czerwca, a nowa dywidenda zostanie wypłacona akcjonariuszom 11 czerwca 28 czerwca.

Podział akcji może wywołać spekulacje, że Nvidia może zostać włączona do ważonego cenowo indeksu Dow Jones Industrial Average (^DJI), dołączając do dużych firm technologicznych, takich jak Apple (AAPL), Amazon i Microsoft. W środę w notowaniach po godzinach akcji Nvidii notowano blisko 980 dolarów za akcję, co oznacza, że ​​po podziale oczekuje się, że akcje Nvidii będą notowane po cenie 98 dolarów za akcję.

Zwiększona dywidenda Nvidii jest następstwem podobnych posunięć ogłoszonych dotychczas w tym roku przez takie spółki jak Meta (Meta) i Alphabet, które po raz pierwszy rozpoczęły kwartalną dywidendę, oraz Apple, które podniosło dywidendę na początku tego miesiąca.

Dyrektor generalny firmy NVIDIA, Jensen Huang, demonstruje produkty na scenie podczas corocznej konferencji Nvidia GTC dotyczącej sztucznej inteligencji w SAP Center w San Jose w Kalifornii, 18 marca 2024 r.  (Zdjęcie: JOSH EDELSON / AFP) (Zdjęcie: JOSH EDELSON/AFP, Getty Images)

Jensen Huang, dyrektor generalny firmy NVIDIA, demonstruje produkty na scenie podczas corocznej konferencji poświęconej sztucznej inteligencji NVIDIA GTC w SAP Center w San Jose w Kalifornii, 18 marca 2024 r. (JOSH EDELSON/AFP za pośrednictwem Getty Images) (Josh Edelson za pośrednictwem Getty Images)

Wyślij e-mail do Daniela Hawleya na adres [email protected]. Śledź go na Twitterze @Daniel Hawley.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z najnowszymi wiadomościami technicznymi mającymi wpływ na giełdę.

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *