Papież do komików: pomóżcie marzyć o lepszym świecie

Papież Franciszek spotyka się z ponad 100 komikami z całego świata, aby inspirować ludzi i pomagać im widzieć rzeczywistość ze wszystkimi jej sprzecznościami.

autorstwa Christophera Wellsa

Komicy to jedna z najbardziej lubianych i cenionych form rozrywki, stwierdził w piątek rano papież Franciszek, ponieważ „posiadają i pielęgnują dar rozśmieszania ludzi”.

Przy tak dużej liczbie „ciemnych wiadomości” pośród kryzysów publicznych i osobistych komicy są w stanie szerzyć „pokój i uśmiech” i jako jedni z nielicznych potrafią przemawiać do „bardzo różnych, różnych pokoleń i różnych kultur”. tła.”

Właśnie dlatego, że „śmiech jest zaraźliwy”, może „przełamywać bariery społeczne i tworzyć więzi” – stwierdził Papież, zauważając, że komicy przypominają nam, że „zabawa i śmiech są podstawą ludzkiego życia”.

Bezcenny prezent

Papież Franciszek powiedział komikom, że mają cenny dar, który może „szerzyć pokój w sercach i między ludźmi, pomagać pokonywać trudności i radzić sobie z codziennym stresem”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na kolejny „cud” komików, jakim jest umiejętność rozśmieszania ludzi nawet wtedy, gdy poruszają poważne tematy. „Potępiacie nadużycia władzy, oddajecie głos zapomnianym sytuacjom, podkreślacie nadużycia, wskazujecie na niewłaściwe zachowanie… ale bez szerzenia niepokoju i strachu, niepokoju czy strachu” – powiedział im.

Rozśmieszanie Boga

Przyjmując dziwny zwrot, papież Franciszek zauważył, że w stworzeniu „boska mądrość praktykowała twoją sztukę dla dobra Boga, pierwszego obserwatora historii i nikogo innego”.

„Pamiętajcie o tym” – powiedział komikom. „Kiedy wywołujesz mądry uśmiech na ustach widza, sprawiasz, że Bóg też się uśmiecha”.

Nikt nie jest „przeciw”

Podkreślił, że myślenie i mówienie z poczuciem humoru może pomóc nam zrozumieć i nadać sens ludzkiej naturze. Humor, stwierdził papież, „nie obraża, nie poniża ani nie przybija ludzi do winy”. W przeciwieństwie do innych form komunikacji humor „nigdy nie jest „przeciw” komukolwiek, ale zawsze włączający i proaktywny oraz budzi otwartość, współczucie i empatię.

READ  Scarlett Johansson twierdzi, że OpenAI zdarło jej głos na potrzeby ChatGPT

Rzeczywiście, Papież powiedział: „Możemy śmiać się z Boga, bawiąc się i żartując z tymi, których kochamy”. Należy to jednak zrobić bez ranienia uczuć religijnych wiernych, zwłaszcza biednych – dodał.

Marząc o lepszym świecie

Papież Franciszek zakończył swoje przemówienie błogosławieństwem obecnych i ich dzieł sztuki. „W dalszym ciągu zachęcajcie ludzi, zwłaszcza tych, którym trudno jest patrzeć na życie z nadzieją” – powiedział. „Z uśmiechem pomóż nam zobaczyć rzeczywistość z jej sprzecznościami i marzyć o lepszym świecie!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *