Maraton Bostoński 2024: Cece Lemma wygrywa pierwszy wyścig mężczyzn; Helen Obiri po raz drugi zdobyła tytuł kobiet

Sisai Lemma pobiegła fenomenalnie i wygrała swój pierwszy maraton bostoński (2:06:17), a wśród kobiet Helen Opiri po raz drugi zwyciężyła w wyścigu kobiet (2:22:37).

Etiopski biegacz utrzymywał imponującą przewagę przez większą część wyścigu, kiedy objął prowadzenie i przebiegł 5 km w czasie 14:21. Lemma utrzymywał zawrotne tempo i przewidywano, że dobiegnie do mety z czasem 2:00:06 po przebyciu 10 km – tempem, które z pewnością pobiłoby rekord.

Choć Lemma nie pobiła rekordu trasy, uzyskała 10. najszybszy czas w historii wyścigu i była dumna ze swojego zwycięstwa po tym, jak nie ukończyła maratonu w 2022 roku. Lemma (33 l.) nie ukończył żadnego meczu w dwóch z trzech występów w Bostonie. 30. w 2019 roku.

„Moim planem było pobicie szkolnego rekordu, ale teren był bardzo pagórkowaty i trochę mnie to zmęczyło” – powiedziała Lemma za pośrednictwem tłumacza.

Lemma dobiegł do mety ze stratą 41 sekund do Mohameda Essy, który na ostatniej mili awansował z czwartej pozycji na drugą z czasem 2:06:58. Ubiegłoroczny zwycięzca Evans Sebet był trzeci z czasem 2:07:22.

Niedługo potem Opiri wygrała wyścig kobiet z tym samym czasem 2:21:38, co było jej pierwszym wynikiem.

Bieg kobiet charakteryzował się wyjątkową sytuacją – 20 biegaczek, w tym Obiri, pokonało pierwsze 23,1 mili w czasie 1:12:33. Krótko po połowie Emma Bates, która często prowadziła z Opry, objęła trzysekundowe prowadzenie nad kobietami.

Po przebyciu 20 mil w grupie prowadzącej nadal znajdowało się 15 kobiet Konto Boston Marathon Pro X nazywane jest „bezprecedensowym”.

Opiri, Edna Kiplagat i Sharon Lokedi oderwały się od grupy po 40 km, a Opiri i Kiplagat walczyły o pierwsze miejsce na ostatnich kilometrach przed metą.

Lokedi był drugi (2:22:45), a Kiblagat trzeci z czasem 2:23:21.

Marcel Hug pobił swój własny rekord w zwycięstwie mężczyzn na wózkach inwalidzkich

Marcel Huguet uwiecznia swój siódmy maraton bostoński. (Zdjęcie: Joseph Precioso/Getty Images)

Marcel Huguet pobił własny rekord maratonu bostońskiego, w drodze do siódmego zwycięstwa w wyścigu mężczyzn na wózkach inwalidzkich.

READ  „Pozorny” zabójca z Sydney wziął na cel kobiety – australijska policja

Hugh uzyskał nieoficjalny czas wyścigu 1:15:33, ponad minutę szybciej niż rekord wyścigu wynoszący 1:17:06, który ustanowił w zeszłym roku. Na mecie w 2023 roku pobił rekord trasy ustanowiony wcześniej w 2017 roku.

W poniedziałek Szwajcar pobił swój rekord pomimo uderzenia w barierę około 30 km przed wyścigiem.

„Miałem zbyt duży nacisk na kierownicę, więc to była moja wina” – powiedział Hough o swoim wypadku. W czasie wypadku jego lewe ramię zostało zadrapane.

Hough zwrócił wieniec oliwny w zeszłym roku po wycofaniu się z maratonu bostońskiego w 2022 r. na niecałą godzinę przed biegiem ze względów zdrowotnych.

Nazywany „Srebrną Kulą” ze względu na srebrny hełm, który nosi, Hough zdobył sześć złotych medali na Igrzyskach Paraolimpijskich, w tym cztery w Tokio w 2021 r., reprezentując Szwajcarię.

Eden Rainbow-Cooper wygrała wyścig kobiet na wózkach inwalidzkich

Eden Rainbow-Cooper wygrała wyścig kobiet na wózkach inwalidzkich w 1 minutę i 30 sekund. (Zdjęcie: Paul Rutherford/Getty Images)

Eden Rainbow-Cooper z Wielkiej Brytanii zwyciężyła w wyścigu kobiet na wózkach inwalidzkich z nieoficjalnym czasem wyścigu 1:35:11. W poniedziałek po raz drugi ścigał się w Bostonie i po przekroczeniu linii mety zalał się łzami.

„Zacząłem dopiero dwa lata temu… Nie mogę w to uwierzyć” – powiedział ESPN.

Rainbow-Cooper pokonała ulubioną Manuelę Schar z 2024 roku w 1 minutę i 30 sekund.

Rainbow-Cooper wzięła udział w maratonie bez sponsorów i rok temu zebrała pieniądze na zakup swojego wyścigowego wózka inwalidzkiego.

Ta historia będzie aktualizowana w ciągu dnia o dodatkowych zwycięzców wyścigów.

(Górne zdjęcie: Cece Lemma: Paul Rutherford/Getty Images)