Kwietniowy raport o zatrudnieniu pokazał, że wzrost płac spowolnił w związku z nieoczekiwanym wzrostem bezrobocia

W zeszłym miesiącu sytuacja na rynku pracy w USA uległa ochłodzeniu, ponieważ zarówno wzrost zatrudnienia, jak i płac spowolniły bardziej, niż oczekiwali ekonomiści w kwietniu.

Gospodarka amerykańska utworzyła w zeszłym miesiącu 175 000 nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia wzrosła do 3,9%. Dane Głównego Urzędu Statystycznego ukazały się w piątek. Według danych Bloomberg ekonomiści z Wall Street spodziewali się wzrostu zatrudnienia poza rolnictwem o 240 000, a stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 3,8%.

Płace również wzrosły mniej niż prognozowano, a średnie godzinowe zarobki wzrosły o 0,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca i 3,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ekonomiści oczekiwali 0,3% miesięcznego wzrostu w kwietniu i 4% wzrostu w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Piątkowy raport wykazał zmniejszenie wzrostu liczby miejsc pracy w lutym – wzrost o 236 000 stanowisk pracy poza rolnictwem z wcześniej zgłoszonych 270 000 – podczas gdy raport marcowy został początkowo skorygowany w dół do wzrostu o 315 000 z 303 000.

Przed piątkowym raportem ekonomiści uznali rewizje za warte uwagi, gdyż średni miesięczny wzrost wynagrodzeń w zeszłym roku spowodował redukcję miejsc pracy o 13 000 osób.

Średnia długość tygodnia pracy spadła do 34,3 z 34,4 w zeszłym miesiącu. Stopa bezrobocia, obejmująca bezrobotnych i częściowo związanych z siłą roboczą, wzrosła do 7,4%.

Według branż w tym roku utrzymał się niewielki wzrost na rynku pracy, przy czym zatrudnienie w służbie zdrowia i pomocy społecznej wzrosło w kwietniu o 87 000, co stanowi prawie połowę ogólnego wzrostu zatrudnienia poza rolnictwem.

Handel detaliczny, transport i magazynowanie to jedyne dwie branże poza służbą zdrowia i pomocą społeczną, które odnotowały w zeszłym miesiącu wzrost płac powyżej 20 000.

„Podejrzewamy, że surowo ciepłe zimy w ciągu ostatnich czterech miesięcy wyjaśniają część tej siły” – napisał w piątkowym e-mailu Paul Ashworth, ekonomista z Capital Economics, dodając, że „ponowne spowolnienie w kwietniu zapewniło mu pewną poduszkę – wraz z budową. Zatrudnienie wzrosło o 8 000, a wypoczynek i gościnność o 5 000.” „

READ  Tankowiec zapalił się w Zatoce Adeńskiej po ataku rakietowym Houthi

Spowolnienie wzrostu płac zaobserwowane w zeszłym miesiącu może pomóc Rezerwie Federalnej w obniżeniu stóp procentowych w pewnym momencie w tym roku. Dane o inflacji utrzymywały się powyżej celu banku centralnego wynoszącego 2%, ale wykazały „umiarkowany” postęp w kierunku tego poziomu w ostatnich miesiącach.

WASZYNGTON, DC – 01 MAJA: Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell ogłasza, że ​​stopy procentowe pozostaną niezmienione podczas konferencji prasowej 1 maja 2024 r. w budynku Williama McChesneya Martina w Waszyngtonie.  Po regularnym dwudniowym posiedzeniu Federal Open Markets Committee Powell stwierdził, że gospodarka amerykańska w dalszym ciągu wykazuje dynamikę, a inflacja była w ostatnich miesiącach wyższa, co skłoniło Fed do podjęcia decyzji o utrzymaniu obecnych stóp procentowych na poziomie 5,33%.  (Zdjęcie: Chip Somodevilla/Getty Images)

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell ogłasza, że ​​stopy procentowe pozostaną niezmienione podczas konferencji prasowej w budynku Williama McKesneya Martina w Waszyngtonie, 1 maja 2024 r. (Chip Somodevilla/Getty Images) (Chip Somodevilla za pośrednictwem Getty Images)

Na początku tygodnia dane BLS sugerowały, że presja płacowa narasta po tym, jak wskaźnik kosztów zatrudnienia (ECI) osiągnął najwyższy poziom od roku w pierwszym kwartale 2024 r.

A Środowa konferencja prasowaPrezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell zbagatelizował dziś pogląd, że presja płacowa powoduje znaczący impuls inflacyjny, zauważając, że „w zasadzie wszystkie miary płac znacznie spowolniły” w stosunku do szczytów osiągniętych po pandemii.

Na przykład średnie zarobki godzinowe rosły o ponad 5% rocznie w każdym miesiącu od września 2021 r. do grudnia 2022 r.

„Jak wskaźniki wybiegające w przyszłość WSTRZĄSY są nieproporcjonalne wskazuje na dalsze spowolnienie wzrostu płac” – napisała w nocie przed piątkowym raportem o zatrudnieniu, główna ekonomistka Oxford Economics, Nancy Vanden Houten.

To najświeższa wiadomość. Jeszcze wiele przed nami…

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z najnowszymi wiadomościami gospodarczymi i wskaźnikami pomagającymi w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *