Iracki funkcjonariusz bezpieczeństwa powiedział, że trzy osoby zostały ranne w ataku bombowym na bazę wojskową wspieraną przez IranCNN

Co najmniej trzy osoby zostały ranne, gdy pięć bomb wstrząsnęło bazą wojskową w Iraku należącą do proirańskich bojówek – poinformował w sobotę CNN lokalny funkcjonariusz bezpieczeństwa.

Według Muhannada al-Anasi, członka Rady Bezpieczeństwa w prowincji Babilon, na południe od stolicy Bagdadu, do wybuchów doszło na terenie należącym do Jednostek Mobilizacji Ludowej (PMU).

Nie podano od razu przyczyny.

Ani urzędnicy izraelscy, ani amerykańscy nie byli zaangażowani w bombardowanie aż do następnego dnia Atak militarny na Iran To z powodu Izraela.

PMU, znane również jako Ludowe Siły Mobilizacyjne, to w większości szyicka siła paramilitarna, wspierana przez Iran. Mieszka w Iraku. W przeciwieństwie do innych proirańskich ugrupowań w regionie, PMU jest powiązana z władzami lokalnymi i ściśle powiązana z obozami szyitów zrzeszonymi w Iranie, które od lat dominują w polityce w Iraku.

PMU twierdzi, że do wybuchu doszło „w bazie wojskowej Kalsu w dystrykcie al-Mashrou, przy autostradzie na północ od prowincji Babilon”. Śledczy są obecnie na miejscu wybuchu, który spowodował także straty materialne – dodało PMU.

„Szczegóły przekażemy po zakończeniu wstępnego dochodzenia” – napisano.

Do zamachu doszło w czasie wzmożonego napięcia na Bliskim Wschodzie, gdy Izrael toczy wojnę z Hamasem w Gazie po tym, jak wspierana przez Iran palestyńska grupa bojowników rozpoczęła w październiku śmiercionośny najazd na południowy Izrael.

Strajki typu „wet za wet” w tym miesiącu ujawniły trwającą od kilkudziesięciu lat wojnę cieni między Izraelem a Iranem.

Izrael A Atak militarny na Iran Wcześniej w piątek urzędnik amerykański powiedział CNN, że doszło do potencjalnie niebezpiecznej eskalacji. Izrael ma Bez komentarza Iran nie zidentyfikował źródła ataku, choć nie zgłoszono żadnych większych szkód.

Po zamachu bombowym w Iraku izraelski urzędnik powiedział CNN, że nie ma żadnego powiązania.

Tymczasem Centralne Dowództwo USA opublikowało w mediach społecznościowych: „Jesteśmy świadomi doniesień, że Stany Zjednoczone przeprowadziły dzisiaj nalot w Iraku. Ta informacja nie jest prawdziwa. Dziś Stany Zjednoczone nie przeprowadziły nalotów na Irak” – powiedział.

READ  Opublikowano porozumienie DUP, którego celem jest przywrócenie decentralizacji w Irlandii Północnej

W 2016 roku iracki parlament przyjął ustawę uznającą PMU za organ rządowy współpracujący z iracką armią. Organizacja jest grupą parasolową, pod którą działa kilka sił – w tym potężna iracka milicja Hezbollah.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *