Huragan Beryl stał się trzecią najpotężniejszą burzą w regionie zbliżającym się do Karaibów

Huragan Beryl stał się pierwszą burzą kategorii 3, która nawiedziła południowo-wschodnie wyspy Karaibów – ostrzegają synoptycy w niedzielę rano.

Według stanu na 8:00 czasu wschodniego Beryl znajdowała się około 700 km na wschód-południowy wschód od Barbadosu. Został on sklasyfikowany jako burza kategorii 3 z maksymalnym utrzymującym się wiatrem o prędkości 180 km/h i porusza się na zachód z prędkością 21 km/h.

Ostrzeżenie przed huraganem obowiązuje już na Barbadosie, Saint Lucia, Grenadzie oraz Saint Vincent i Grenadynach. Ostrzeżenia przed burzą tropikalną obowiązują na Martynice i Tobago, natomiast na Dominice obowiązuje ostrzeżenie przed burzą tropikalną.

„Sytuacja staje się bardzo poważna dla Wysp Na Wietrze” – ostrzegło Narodowe Centrum ds. Huraganów z siedzibą w Miami. Centrum stwierdziło, że Beryl „spowoduje zagrażające życiu wiatry i fale sztormowe… jako bardzo niebezpieczny huragan”.

Beryl jest na dobrej drodze, aby minąć Wyspy Na Wietrze wczesnym poniedziałkowym rankiem jako „niezwykle niebezpieczny” huragan 4. kategorii, zanim w poniedziałkowy wieczór i wtorek przejdzie przez południowo-wschodnie Karaiby.

Według National Hurricane Center dwóch łowców huraganów było w drodze, aby zebrać więcej informacji na temat intensywności burzy.

Huragan Beryl przemieszcza się w kierunku południowo-wschodnich Karaibów.

NIEAA


Oczekuje się, że Beryl minie na południe od Barbadosu wczesnym poniedziałkiem, a następnie jako główny huragan wpłynie na Morze Karaibskie w kierunku Jamajki i ostatecznie Meksyku.

Minęło ponad pięćdziesiąt lat, odkąd huragan uformował się w basenie Atlantyku przed 4 lipca. Alma Uderz w Florida Keys Według Weather Underground z 8 czerwca 1966 r.

„Zaskakujące jest prognozowanie wystąpienia poważnego huraganu w czerwcu gdziekolwiek na Atlantyku, nie mówiąc już o głębinach tropików na wschodzie. #Beryl spieszy się, aby uzyskać najcieplejsze wody w historii pod koniec czerwca” – Michael Lowry, ekspert ds. huraganów z Florydy opublikowane w mediach społecznościowych.

Beryl to druga nazwana burza w prognozowanym pracowitym sezonie huraganów, który będzie trwał na Atlantyku od 1 czerwca do 30 listopada. W zeszłym tygodniu burza tropikalna Alberto został przyniesiony Powodzie w części południowego Teksasu i północno-wschodniego Meksyku. Jest odpowiedzialny za co najmniej cztery zgony w meksykańskich stanach Nuevo León i Veracruz.

Według meteorologa CBS News, Davida Parkinsona, Beryl znajdował się najdalej na wschód od huraganu, który uformował się w czerwcu, i jednym z zaledwie dwóch, które utworzyły się na wschód od Karaibów, drugi miał miejsce w 1933 roku. Parkinson spodziewa się, że Beryl będzie na południe od Jamajki. i prognozuje, że skutki w USA będą trwały co najmniej osiem dni.

Według Briana McNoldy’ego, meteorologa tropikalnego z Uniwersytetu w Miami, ciepła woda zasila beryl, a ciepło oceanu w głębinach Atlantyku jest rekordowe jak na tę porę roku.

Synoptycy ostrzegają przed zagrażającymi życiu falami sztormowymi o wysokości do 3 metrów na obszarach graniczących z Beryl oraz opadami deszczu sięgającymi 6 cali na Barbadosie i pobliskich wyspach.

Samochód ustawiony na stacji benzynowej przed uderzeniem huraganu Beryl w Bridgetown na Barbadosie 29 czerwca 2024 r. Duża część południowo-wschodnich Karaibów była w stanie pogotowia, gdy Beryl wzmocnił się i przekształcił w pierwszy huragan w sezonie atlantyckim w 2024 r., co według prognostów może szybko się zmienić. Wielka burza.

Chandan Khanna/AFP za pośrednictwem Getty Images


Na stacjach benzynowych i w sklepach spożywczych na Barbadosie i innych wyspach utworzyły się długie kolejki, gdy ludzie spieszyli się, aby przygotować się na burzę, która gwałtownie nasiliła się, od burzy tropikalnej o prędkości 35 mil na godzinę w piątek po huragan 1. kategorii w sobotę.

„Musimy być przygotowani” – powiedziała premier Barbadosu Mia Mottley w przemówieniu publicznym pod koniec piątku. „Ty i ja wiemy, że kiedy takie rzeczy się zdarzają, najlepiej jest zaplanować najgorsze i modlić się o najlepsze”.

Zauważył, że w sobotę na Barbadosie było tysiące ludzi Finał Pucharu Świata w krykiecie Twenty20W sobotę Indie pokonały Republikę Południowej Afryki w stolicy Bridgetown. Jest uważane za największe wydarzenie w krykiecie.

Tymczasem premier Saint Vincent i Grenadyn Ralph Gonsalves powiedział w sobotnim przemówieniu publicznym, że schroniska zostaną otwarte w niedzielę wieczorem, wzywając ludzi do przygotowań. Nakazał urzędnikom zatankować pojazdy rządowe i poprosił sklepy spożywcze i stacje benzynowe, aby pozostały otwarte przed burzą.

„Będzie to bardzo pilne… jeśli masz ograniczone godziny pracy” – powiedział, przepraszając wcześniej za zakłócanie przez rząd stacji radiowych ogłoszeń o burzach. „Miłośnicy krykieta muszą z nami wytrzymać, musimy przekazywać informacje… to życie i śmierć”.

Według National Hurricane Center pierwsze huragany w sezonie powstają zwykle na początku do połowy sierpnia, przez co Beryl rzadko osiąga siłę huraganu. A Raport Opublikowana w zeszłym miesiącu National Oceanic and Atmospheric Administration przewidywała „ponadprzeciętny” sezon huraganów z 17 do 25 burzami, 8 do 13 huraganami i 4 do 7 głównymi huraganami o liczbie 3 lub więcej. W przeciętnym sezonie huraganów na Atlantyku występuje 14 nazwanych burz, z których siedem to huragany, a trzy to główne huragany.

Burza tropikalna to cyklon tropikalny, którego maksymalna prędkość wiatru wynosi od 39 do 73 mil na godzinę, natomiast huragan definiuje W przypadku cyklonu tropikalnego maksymalna prędkość wiatru wynosi 74 mil na godzinę.

READ  Copa America 2024: Argentyna pokonała Kanadę 2:0 i dotarła do finału, Messi zdobywa bramkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *