Hamza Yusuf skontaktował się z przeciwnikami przed wotum nieufności

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

  • autor, Jamesa Delaneya
  • magazyn, wiadomości BBC

Pierwszy Minister stoi przed trudnym wyzwaniem w Holyrood po upadku porozumienia o decentralizacji zawartego przez rząd SNP ze szkockimi Zielonymi.

Jednak jego apelacja została natychmiast odrzucona przez szkockich konserwatystów jako „haniebna i zawstydzająca”, podczas gdy szkocka Partia Pracy stwierdziła, że ​​jest to „akt desperacji”.

W sobotę Yusuf powiedział, że dalsze zamieszanie może doprowadzić do wyborów w Szkocji.

Podczas spaceru po Fife powtórzył, że nie ma zamiaru podawać się do dymisji.

Zapytany, czy możliwe są wybory w Holyrood, powiedział Wiadomości z nieba: „Nie można tego odrzucić.”

Wybory do parlamentu szkockiego odbywają się zwykle po ustalonej pięcioletniej kadencji, a następna przypada na maj 2026 r.

Przewroty polityczne rozpoczęły się, gdy Youssef nagle zakończył w 2021 r. porozumienie o podziale władzy ze szkockimi Zielonymi, znane jako porozumienie z Bute House.

Decyzja wywołała gniewne oskarżenia ze strony Zielonych, którzy później zapowiedzieli, że poprą wniosek o wotum nieufności dla pierwszego ministra złożony przez szkockich konserwatystów.

Szkocka Partia Pracy złożyła w piątek oddzielny wniosek o wotum nieufności, skierowany do całego szkockiego rządu, a nie Yussoffa.

W przypadku przyjęcia zmusiłoby to wszystkich ministrów do rezygnacji, natomiast w przypadku przyjęcia wniosek torysów nie zmusiłby Yusufa do ustąpienia.

W piątkowy wieczór wysłano pisma zapraszające szkockich konserwatystów, szkockich Partii Pracy, Zielonych, Lib Demokratów i Alpha do Bute House na rozmowy.

Youssef wezwał do „konstruktywnego zaangażowania” i przyznał, że w okresie poprzedzającym głosowanie w przyszłym tygodniu będą „silne emocje”.

„Rozumiem silne uczucia związane z przyszłotygodniową debatą o wotum zaufania w naszym Parlamencie.

„Mimo to namawiam wszystkie grupy partii Holyrood, aby w przyszłym tygodniu spotkały się w konstruktywnym duchu na oddzielnych spotkaniach, aby omówić swoje obawy, a nawet priorytety”.

Cena za wsparcie

SNP ma 63 posłów w 129-osobowym parlamencie szkockim i musi teraz rządzić jako rząd mniejszościowy.

Jeśli Zieloni zagłosują razem z Partią Pracy, torysami i Szkockimi Liberalnymi Demokratami, Yussoff będzie potrzebował wsparcia byłego rywala w rządzie Asha Regana, aby przetrwać wotum nieufności.

Pani Regan, zagorzała krytyczka stanowiska rządu szkockiego w sprawie umowy z Bute House i praw osób trans, w październiku ubiegłego roku przeszła z SNP do Partii Alpha.

Youssef określił wówczas swoje odejście z SNP jako „żadną wielką stratę”.

Alpha, założona przez byłego premiera Alexa Salmonda, powiedziała, że ​​jej krajowy komitet wykonawczy spotka się w weekend, aby omówić kwestie, co do których pani Reagan oczekiwała „ruchu” przed rozmowami.

Powiedział, że ceną jego wsparcia będzie wolność, ochrona praw kobiet i dzieci, „skuteczne rządzenie” i działania mające na celu powstrzymanie zamknięcia rafinerii w Grangemouth.

Po otrzymaniu listu od Pierwszego Ministra przywódca szkockich konserwatystów Douglas Ross określił go jako „upokarzający i zawstydzający”.

Oskarżając SNP i Zielonych o „spektakularne złe zarządzanie” szkockimi usługami publicznymi podczas zawierania porozumienia, wezwał Youssefa do rezygnacji.

W odpowiedzi opublikowanej w sobotę Ross napisał: „Jego [Mr Yousaf’s] Spóźnione porzucenie przez Bute'a porozumienia Izby Reprezentantów z toksycznymi Zielonymi – których wspierał zaledwie dwa dni przed ostateczną decyzją o wycofaniu się – nie przyczyniło się do naprawienia ogromnych szkód, jakie wyrządziło.

„Hamza Yusuf mówi teraz o zapewnieniu znacznych korzyści ludziom, społecznościom i przedsiębiorstwom w całym kraju i chce omówić „obawy i priorytety” teraz, gdy jego praca jest zagrożona.

Wezwanie do rezygnacji

Rose dodał: „Musi teraz zaakceptować fakt, że jego czas sprawowania władzy dobiegł końca i ostatecznie zrezygnować ze stanowiska Pierwszego Ministra.

Tymczasem wiceprzewodnicząca Scottish Labour Jackie Baillie zażartowała, że ​​list Yussufa był pierwszym, jaki partia otrzymała od SNP od „dekolady”.

Opisał to jako „akt desperacji” i wezwał do przedterminowych wyborów.

Powiedział: „Rozpatrzymy ten list i jesteśmy gotowi konstruktywnie współpracować z każdym.

„Ale szczerze mówiąc, jest to pierwsza od co najmniej dziesięciu lat próba konstruktywnej współpracy pomiędzy SNP a kimkolwiek innym, a jeśli mają oni bałagan, jeśli są tak niekompetentni, wątpię, czy chcemy współpracować z nimi na ich obecnym stanowisku.

Kate Forbes kładzie nacisk na lojalność

Tytuł Zdjęcia, Kate Forbes nalegała, aby proniepodległościowi parlamentarzyści poparli Yusufa

Kate Forbes, kolejna była pretendentka do przywództwa SNP, nalegała, aby członkowie SNP zebrali się po stronie Yusufa przed głosowaniem o wotum zaufania.

Pani Forbes, która zajęła drugie miejsce w konkursie, stwierdziła, że ​​„każdy, komu zależy na Szkocji”, powinien wspierać pana Yusufa.

pisać KrajowyPowiedział: „To, jak tu dotarliśmy, powinno być kłopotliwą sprawą dla każdego posła w każdej partii”.

Powiedział, że odroczenie „bardzo ambitnych” celów w zakresie zmian klimatycznych wymagałoby od partnerów rządowych „usiedli i uzgodnienia wykonalnego planu ich osiągnięcia”.

„Łatwo jest być lojalnym wobec partii, gdy czasy są dobre i partia ma przewagę w sondażach” – napisał w swoim artykule w gazecie.

„Ale dowiecie się, jak wygląda prawdziwe przywództwo – jak wygląda prawdziwa lojalność – kiedy czasy są trudne, i dlatego będę wspierać SNP i Pierwszego Ministra w przyszłotygodniowej kampanii i proszę wszystkich w naszej partii i każdy, kogo to obchodzi, Szkocja musi zrobić to samo”.

Tytuł Filmu, Wotum zaufania pokazuje wolę Parlamentu – McGee

Były minister biznesu SNP Ivan McKee powiedział, że porażka pod przewodnictwem torysów w referendum będzie oznaczać ustąpienie Yussoffa.

W programie BBC Good Morning Scotland powiedział: „Nie sądzę, żeby było co do tego jakiekolwiek wątpliwości.

„Wotum zaufania, chociaż nie jest prawnie wiążące, stanowi wyraźne wskazanie woli Parlamentu.

Jeżeli straci Pan wotum nieufności, będzie jasne, że nie ma Pan zaufania do Parlamentu.

„Ale, jak powiedziałem, premier wykorzystuje swoje umiejętności polityczne, aby negocjować tak, aby nie przegrać”.

Patrick Harvie, współprzewodniczący Szkockich Zielonych, powiedział w piątek agencji prasowej AP, że „jest całkiem jasne”, że Yusuf nie będzie w stanie zjednoczyć szkockiego parlamentu.

Powiedział: „Nie wyjaśnił jeszcze, dlaczego dokonał tak dramatycznego zwrotu i złamał obietnicę, że zostanie wybrany na pierwszego ministra.

„Dlatego bardzo trudno jest wyobrazić sobie, jak można prowadzić rozmowę, która prowadzi do konstruktywnych wniosków w oparciu o tę nieufność”.

Tytuł Filmu, MSP Scottish Green zdenerwowany w radiu na żywo po zerwaniu umowy z Bute House

W piątkowym wywiadzie radiowym posłanka z Partii Zielonych Gillian Mackay zalała się łzami, gdy opisała, jak bardzo była „rozczarowana” wynikiem transakcji.

W programie Drivetime BBC Radio Scotland powiedział, że ma w rządzie przyjaciół, których również „boli” rozpad związków.

Powiedział: „Przez dwa i pół roku dobrze nam się współpracowało.

„Zniszczenie tego wszystkiego przez jedną osobę jest naprawdę smutne”.

Youssef odwołał w piątek wystąpienie w Glasgow, ale później ogłosił swoją pierwszą politykę rządu mniejszościowego dotyczącą osiedla mieszkaniowego w Dundee.

Zapowiedział zwiększenie budżetu na niedrogie mieszkania do 600 mln funtów w roku 2024/25 i zebranie 80 mln funtów na niedrogie mieszkania w ciągu dwóch lat.

Był zdeterminowany, aby zdobyć głosowanie zaufania.

Powiedział także, że „absolutnie” poprowadzi SNP do wyborów powszechnych i wyborów do Holyrood w 2026 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *