Giełdy rosną w miarę słabnięcia obaw Fed o podwyżkę stóp procentowych, Apple na pokładzie

Po raz pierwszy od prawie dwóch lat ceny domów nie spadły w żadnym większym obszarze metropolitalnym USA ze względu na niedobór mieszkań.

Krok Raport RedfinaŚrednie ceny sprzedaży domów we wszystkich 50 największych obszarach metropolitalnych Ameryki wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym w ciągu czterech tygodni zakończonych 28 kwietnia, czyli po raz pierwszy od lipca 2022 r.

Redfin zauważył, że niska podaż powoduje wzrost cen. „Nowe oferty wzrosły o 15% rok do roku, ale są znacznie poniżej typowego poziomu z kwietnia: w kwietniu było mniej nowych ofert niż w jakimkolwiek rekordowym roku z wyjątkiem lat 2023 i 2020”.

Redfin ustalił, że średnia cena sprzedaży domu osiągnęła w kwietniu rekordowy poziom 383 188 dolarów, co oznacza wzrost o 4,8% rok do roku.

W regionie prym wiodło Anaheim w Kalifornii, gdzie ceny domów wzrosły o 20% rok do roku, podczas gdy West Palm Beach na Florydzie odnotowały wzrost o 13,4%. Ceny sprzedaży w połączeniu z obecnym oprocentowaniem kredytów hipotecznych spowodowały wzrost średniej spłaty kredytu hipotecznego o prawie 15% w porównaniu z rokiem ubiegłym do rekordowego poziomu 2890 dolarów.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych przekroczyło próg 7%, a oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu wzrosło w czwartek do 7,22%, w porównaniu z 7,17% tydzień wcześniej w przypadku Freddiego Maca. Tymczasem Rezerwa Federalna oświadczyła w środę, że utrzyma swoją stopę referencyjną na stałym poziomie, co zwiększa perspektywę, że oprocentowanie kredytów hipotecznych pozostanie stabilne w dającej się przewidzieć przyszłości.

Dane Redfin wykazały, że w ciągu czterech tygodni kończących się 28 kwietnia średnia cena, po której właściciele domów sprzedawali swoje nieruchomości, wzrosła do 420 450 dolarów. To największy wzrost od września 2022 r.

W środku wiosennego sezonu zakupów domów rosnące koszty stanowią dodatkowe wyzwanie dla kupujących domy. Niektórzy agenci podają, że niedawny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych odstrasza kupujących i wpływa na liczbę wniosków o kredyt hipoteczny. Ale wciąż jest wystarczająco dużo kupujących, aby cena mogła wzrosnąć.

READ  Dzień roboczy jest w centrum uwagi, gdy rynki spadają z rekordowych poziomów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *