Cztery godne uwagi rzeczy na temat wybuchu cyklonu na równinach

Po czterech strasznych, niszczycielskich dniach seria silnych burz i tornad zatrzymuje się nad Wielkimi Równinami Amerykańskimi. W czwartek wybuchły burze, a w piątek i sobotę przeszły przez tornada z dużą prędkością. W niedzielę silne burze nawiedziły Teksas, Oklahomę i Arkansas.

Twistery, które w piątek przetoczyły się przez wschodnią Nebraskę i Iowa, zabiły jedną osobę, a co najmniej cztery zginęły w sobotnią noc w Oklahomie. Dwie eksplozje zburzyły dzielnice i na zawsze zmieniły społeczności.

Tymczasem po poniedziałkowym święcie należy spodziewać się bardziej surowej pogody. Silne burze możliwe są od północnego Teksasu po południową Minnesotę Wtorek I Środa.

Przyjrzyjmy się temu, co było najbardziej godne uwagi podczas epidemii trwającej od czwartku do niedzieli:

W ciągu czterech dni zgłoszono ponad 140 cyklonów

Wiemy, że na północ ze 100 tornad nawiedziło centralne stany od czwartku do niedzieli, ale większość miała miejsce w piątek i sobotę.

Tylko 10 tornad – głównie krótkich „krajobrazów”, które rozwijają się inaczej niż typowe tornada – miało miejsce w czwartek, głównie między wschodnim Kolorado a środkową Oklahomą. Jednak w piątek doszło do 88 tornad – najwięcej we wschodniej Nebrasce i południowo-zachodniej Iowa, a w sobotę kolejne 42, głównie w Oklahomie. W niedzielę po dwa tornada nawiedziły Oklahomę i Arkansas.

Liczby tornad mają charakter wstępny, ponieważ badania burz są nadal w toku, a ustalenie ostatecznych liczb zajmie biurom National Weather Service kilka dni. (Czasami twistery są liczone dwukrotnie, więc początkowe raportowane sumy są zawyżone.)

Zgromadzenie huraganów Zajmował prognostów w serwisie pogodowym. Wydane przez firmę Ponad 250 ostrzeżeń o tornadach Tylko piątki i soboty.

Co najmniej trzy tornada osiągnęły intensywność EF3 lub większą

Tornada oceniane są w skali Enhanced Fujita (EF) od 0 do 5. Sfinalizowanie szacunków EF i określenie długości i szerokości toru zajmie służbom pogodowym jeszcze dwa do trzech dni.

READ  Klasyfikacja NCAA 2024: drabinka marcowego szaleństwa do druku, przewidywania turniejów NCAA, typy, daty, wyniki

Jednak agencja potwierdziła już, że co najmniej trzy tornada osiągnęły siłę EF3 lub większą:

  • Marietta, Oklahoma: Marietta znajduje się na autostradzie międzystanowej 35 w południowo-środkowej Oklahomie, gdzie przeszło gwałtowne tornado Wyrzeźbił ścieżkę w poprzek autostrady I Zdewastowane centrum dystrybucji Dollar Tree. Serwis pogodowy Ogłoszono to w poniedziałek po południu Początkowa ocena EF3 przypisana twisterowi została podwyższona do „niskiej klasy EF4”.
  • Siarka, Oklahoma: W sobotę wieczorem w siarkę uderzył potężny cyklon, a następnie groził mu kolejny cyklon. Przynajmniej to potwierdziła służba pogodowa Tornado EF3 utrzymuje wiatr o prędkości od 136 do 265 mil na godzinę.
  • Nadeszła wielka burza Bennington i in Elkhorn W Nebrasce Według służb pogodowych co najmniej EF3 znajdował się w północno-zachodniej części obszaru metra Omaha.

Dodatkowe tornada nad południowo-środkową Oklahomą mogą znajdować się w zasięgu od EF3 do EF4, w zależności od tego, jak wysoko radar wskazuje, że uniesiono gruz.

Wybuch tornada nastąpił po silnych burzach w Oklahomie 27 kwietnia, powodując rozległe zniszczenia. (Wideo: AP)

Również tornado w Harlan w stanie Iowa – to też zostało rozerwane na kawałki Wszystko Zabił tam jednego człowieka – wiatr wiejący z ziemi z prędkością 224 mil na godzinę. Na tej podstawie Zebrano dane z mobilnego radaru dopplerowskiego Przez grupę badawczą Doppler on Wheels. Takie wiatry są równoważne wiatrom oczekiwanym w przypadku tornada EF5. Jednak tornado nie otrzymałoby oceny EF5, ponieważ wiatry mierzone przez radar nie występowały na poziomie gruntu. Ponadto skala EF jest skalą obrażeń, a nie skalą wiatru. Eksperci badający uszkodzenia muszą znaleźć dowody zniszczenia EF5 – które występuje w mniej niż jednej dziesiątej procent wszystkich twisterów.

Zniszczono półciężarówki

W trakcie erupcji częste są przypadki porwania lub porwania przez huragan półciężarówek.

Była półciężarówka Wyrzucony na drogę Seward i David City, Nab. W międzyczasie po zachodniej stronie cyklonu wieją silne wiatry. Łowca burz, który płynie w stronę huraganu Cudem uniknął śmierci i uległ w ostatniej chwili Aby uniknąć przewrócenia się i upadku ciężarówki, zamiast tego jest ona pchana przez ciężarówkę w górę nasypu.

READ  Sacramento Kings vs New Orleans Pelicans Wyniki na żywo i statystyki – 19 kwietnia 2024 GameTracker

(Sam byłem około 50 stóp na południe i widziałem, jak to się rozwija. Obejrzyj wideo powyżej.)

Naczepa spadła z nieba na autostradzie międzystanowej 35 w Marietta w stanie Oklahoma w sobotę wieczorem.

W porównaniu z poprzednimi epidemiami, w wyniku których powstało ponad 100 tornad, liczba ofiar śmiertelnych pięciu tornad, choć tragiczna, była stosunkowo niska.

Część powodu? Dobre prognozy, więc ludzie zostali ostrzeżeni i przygotowani.

Centrum przewidywania burz Weather Service podkreśla potencjał wystąpienia tornad w centrum Oklahomy w sobotę. Sześć dni z góry. Rankiem w dniu wydarzenia uzyskał ocenę 4 na 5 za gwałtowne burze w strefie najbardziej podatnej na niszczycielskie tornada.

Gdy tornado zaczęło się formować, wczesne ostrzeżenia z biura Weather Service w Norman w stanie Oklahoma zapewniły dużo czasu na realizację działań, dając mieszkańcom wystarczająco dużo czasu na szukanie schronienia.

Piątkowa prognoza dotycząca tornad we wschodniej Nebrasce i południowo-zachodniej Iowa była podobnie przewidywalna, podkreślając obszar najbardziej narażony na gwałtowne burze (można wysunąć argument, że poziom ryzyka powinien być wyższy niż kategoria 3).

Biura służb pogodowych w Hastings w Nebrasku, Omaha i Des Moines również dały tornado wystarczająco dużo czasu na rozwój. W Elkhorn w Nebrasku, Mieszkańcy otrzymali 34-minutowe ostrzeżenie.

Jason Samenow przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *