Czeski miliarder Daniel Kretynsky kupuje brytyjską Royal Mail za 4,6 miliarda dolarów.

Holly Adams/Bloomberg/Getty Images

Pojazd przed biurem odbioru Royal Mail w Londynie, 16 maja 2024 r.


Londyn
CNN

Właściciel Royal Mail przyjął ofertę przejęcia o wartości 3,57 miliarda funtów (4,6 miliarda dolarów). Czeski miliarder Daniel KretynskyOtworzyło to drogę do pierwszej sprzedaży jednej z najstarszych i najbardziej znanych brytyjskich firm zagranicznemu właścicielowi.

Przynosząca straty spółka International Delivery Services, należąca do Poczty Polskiej, podała w środę To zaakceptowało 3,70 GBP (4,69 USD) na akcję Oferta przejęcia od EP Group Křetínského.

Porozumienie ma konsekwencje dla tysięcy pracowników i wzbudziło obawy o przyszłość kluczowego elementu infrastruktury krajowej zapewniającej istotne usługi publiczne.

Grupa PE podjęła szereg zobowiązań, aby rozwiać te obawy, w tym podtrzymała „obowiązek świadczenia usługi powszechnej” ciążący na Royal Mail, który wymaga, aby listy w Wielkiej Brytanii były dostarczane z tą samą częstotliwością przez sześć dni w tygodniu.

Zobowiązała się do utrzymania świadczeń pracowniczych i emerytur oraz utrzymania siedziby Royal Mail i podstawy opodatkowania w Wielkiej Brytanii.

„Grupa EP darzy wielką szacunkiem historię i dziedzictwo Royal Mail i wiem, że posiadanie tej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością – nie tylko za pracowników, ale także za obywateli, którzy na co dzień korzystają z jej usług” – powiedział Křetínský. Raport.

Powiedział, że IDS ma potencjał, aby stać się „jedną z największych grup zajmujących się logistyką pocztową w Europie”, ale jej „rynek szybko się rozwija” i wymaga modernizacji, aby dotrzymać kroku konkurencyjnym usługom dostaw. Vesa Equity Investment, firma private equity należąca do Křetínskiego, jest już największym akcjonariuszem IDS z 27,6% udziałem.

Umowa była kontynuowana przez kilka lat dla Royal Mail, która została sprywatyzowana w 2013 roku. Odczuła gwałtowny spadek popytu na swoje usługi i za rok zakończony 31 marca odnotowała stratę w wysokości 348 milionów funtów (445 milionów dolarów). To nieco lepszy wynik niż strata w wysokości 419 milionów funtów (536 milionów dolarów) z poprzedniego roku.

READ  Pistons przerywają passę 28 porażek z rzędu dzięki zwycięstwu nad Raptors: Detroit w końcu znajduje sposób na zwycięstwo

„Zarząd IDS uważa, że ​​oferta EP jest uczciwa i rozsądna oraz pozwala inwestorom zrealizować wartość ze znaczną premią, biorąc pod uwagę niepewności” – stwierdził w oświadczeniu prezes IDS Keith Williams.

Jednak nie wszyscy są o tym przekonani.

Dave Ward, sekretarz generalny Związku Pracowników Łączności, który reprezentuje około 110 000 pracowników Royal Mail, powiedział, że przejęcie było „bezpośrednim skutkiem nieudanej i ideologicznej prywatyzacji sprzed dziesięciu lat, zmieszanej z rażącym złym zarządzaniem firmą w ostatnich latach”.

Pracownicy chcą od Grupy EP większej odpowiedzialności za przyszłość firmy, powiedział.

„Z zadowoleniem przyjmujemy niektóre poczynione zapewnienia, ale rzeczywistość jest taka, że ​​pracownicy pocztowi w Wielkiej Brytanii stracili całe zaufanie do kadry kierowniczej wyższego szczebla Royal Mail i celowo ograniczono zakres usług” – dodał w oświadczeniu.

Posunięcie Křetínskiego następuje w krytycznym politycznie momencie, gdy Wielka Brytania przygotowuje się do wyborów powszechnych zaplanowanych na 4 lipca. Proponowane przejęcie podlega ocenie bezpieczeństwa narodowego, prawdopodobnie przeprowadzonej przez nowy rząd. Sondaże sugerują, że Partia Pracy wygra pierwsze wybory od 2005 roku i zastąpi obecną administrację konserwatystów.

Partia Pracy wyraziła już duże zainteresowanie transakcją.

„Royal Mail jest synonimem brytyjskości, a Partia Pracy podejmie niezbędne kroki, aby chronić swoją niezaprzeczalną tożsamość i miejsce w życiu publicznym” – napisał Jonathan Reynolds, rzecznik biznesowy partii. List do Krétínský na początku tego miesiąca.

Křetínský, niepozorny obywatel Czech, dorobił się fortuny dzięki rozległemu imperium europejskich firm energetycznych, sprzedawców detalicznych i klubów piłkarskich. Według Bloomberg Billionaires Index jego majątek szacuje się na 7,7 miliarda dolarów i posiada 27% udziałów w klubie piłkarskim West Ham United.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *