Holly Adams/Bloomberg/Getty Images
Pojazd przed biurem odbioru Royal Mail w Londynie, 16 maja 2024 r.
Londyn
CNN
—
Właściciel Royal Mail przyjął ofertę przejęcia o wartości 3,57 miliarda funtów (4,6 miliarda dolarów). Czeski miliarder Daniel KretynskyOtworzyło to drogę do pierwszej sprzedaży jednej z najstarszych i najbardziej znanych brytyjskich firm zagranicznemu właścicielowi.
Przynosząca straty spółka International Delivery Services, należąca do Poczty Polskiej, podała w środę To zaakceptowało 3,70 GBP (4,69 USD) na akcję Oferta przejęcia od EP Group Křetínského.
Porozumienie ma konsekwencje dla tysięcy pracowników i wzbudziło obawy o przyszłość kluczowego elementu infrastruktury krajowej zapewniającej istotne usługi publiczne.
Grupa PE podjęła szereg zobowiązań, aby rozwiać te obawy, w tym podtrzymała „obowiązek świadczenia usługi powszechnej” ciążący na Royal Mail, który wymaga, aby listy w Wielkiej Brytanii były dostarczane z tą samą częstotliwością przez sześć dni w tygodniu.
Zobowiązała się do utrzymania świadczeń pracowniczych i emerytur oraz utrzymania siedziby Royal Mail i podstawy opodatkowania w Wielkiej Brytanii.
„Grupa EP darzy wielką szacunkiem historię i dziedzictwo Royal Mail i wiem, że posiadanie tej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością – nie tylko za pracowników, ale także za obywateli, którzy na co dzień korzystają z jej usług” – powiedział Křetínský. Raport.
Powiedział, że IDS ma potencjał, aby stać się „jedną z największych grup zajmujących się logistyką pocztową w Europie”, ale jej „rynek szybko się rozwija” i wymaga modernizacji, aby dotrzymać kroku konkurencyjnym usługom dostaw. Vesa Equity Investment, firma private equity należąca do Křetínskiego, jest już największym akcjonariuszem IDS z 27,6% udziałem.
Umowa była kontynuowana przez kilka lat dla Royal Mail, która została sprywatyzowana w 2013 roku. Odczuła gwałtowny spadek popytu na swoje usługi i za rok zakończony 31 marca odnotowała stratę w wysokości 348 milionów funtów (445 milionów dolarów). To nieco lepszy wynik niż strata w wysokości 419 milionów funtów (536 milionów dolarów) z poprzedniego roku.
„Zarząd IDS uważa, że oferta EP jest uczciwa i rozsądna oraz pozwala inwestorom zrealizować wartość ze znaczną premią, biorąc pod uwagę niepewności” – stwierdził w oświadczeniu prezes IDS Keith Williams.
Jednak nie wszyscy są o tym przekonani.
Dave Ward, sekretarz generalny Związku Pracowników Łączności, który reprezentuje około 110 000 pracowników Royal Mail, powiedział, że przejęcie było „bezpośrednim skutkiem nieudanej i ideologicznej prywatyzacji sprzed dziesięciu lat, zmieszanej z rażącym złym zarządzaniem firmą w ostatnich latach”.
Pracownicy chcą od Grupy EP większej odpowiedzialności za przyszłość firmy, powiedział.
„Z zadowoleniem przyjmujemy niektóre poczynione zapewnienia, ale rzeczywistość jest taka, że pracownicy pocztowi w Wielkiej Brytanii stracili całe zaufanie do kadry kierowniczej wyższego szczebla Royal Mail i celowo ograniczono zakres usług” – dodał w oświadczeniu.
Posunięcie Křetínskiego następuje w krytycznym politycznie momencie, gdy Wielka Brytania przygotowuje się do wyborów powszechnych zaplanowanych na 4 lipca. Proponowane przejęcie podlega ocenie bezpieczeństwa narodowego, prawdopodobnie przeprowadzonej przez nowy rząd. Sondaże sugerują, że Partia Pracy wygra pierwsze wybory od 2005 roku i zastąpi obecną administrację konserwatystów.
Partia Pracy wyraziła już duże zainteresowanie transakcją.
„Royal Mail jest synonimem brytyjskości, a Partia Pracy podejmie niezbędne kroki, aby chronić swoją niezaprzeczalną tożsamość i miejsce w życiu publicznym” – napisał Jonathan Reynolds, rzecznik biznesowy partii. List do Krétínský na początku tego miesiąca.
Křetínský, niepozorny obywatel Czech, dorobił się fortuny dzięki rozległemu imperium europejskich firm energetycznych, sprzedawców detalicznych i klubów piłkarskich. Według Bloomberg Billionaires Index jego majątek szacuje się na 7,7 miliarda dolarów i posiada 27% udziałów w klubie piłkarskim West Ham United.