Amanda Knox została ponownie skazana we Włoszech za zniesławienie za oskarżenie niewinnego człowieka o morderstwo współlokatorki Meredith Kercher w 2007 roku.

Florencja, Włochy — Włoski sąd podtrzymał ostateczny wyrok Amandy Knox wydany w związku z morderstwem jej brytyjskiej współlokatorki Meredith Kercher w 2007 roku.

Knox został skazany za zniesławienie w 2009 roku za fałszywe oskarżenie Patricka Lumumby o zabicie Kercher w Perugii we Włoszech. W środę sąd apelacyjny we Florencji podtrzymał ten wyrok.

W 2015 roku włoski Sąd Najwyższy uniewinnił Knoxa od zarzutu morderstwa Kercher.

Dwóch sędziów powiedziało sześcioosobowej ławie przysięgłych z dwoma zastępcami, że po tym, jak pełna emocji Knox powiedziała przed sądem, że „przeprasza”, nie próbowała zbytnio wycofywać zarzutów i była młodą kobietą przeżywającą kryzys egzystencjalny. Kiedy go oskarżyła. „Nie wiem, kto jest zabójcą” – powiedział przed sądem.

Ponowny proces nie grozi Knoxowi dłuższym wyrokiem więzienia. Odbył już pierwotny wyrok za zniesławienie, kiedy odsiedział cztery lata więzienia w następstwie niesłusznego skazania za morderstwo Kercher.

W 2007 roku podczas procesu 20-letnia Knox oskarżyła swojego ówczesnego szefa Patricka Lumumbę o morderstwo, co doprowadziło do jej aresztowania i dwóch tygodni więzienia.

Knox podpisał dwa oświadczenia przygotowane przez policję w związku z zarzutami, ale później sporządził odręczną notatkę podającą w wątpliwość jego zarzuty. Został skazany za zniesławienie Lumumby i skazany na trzy lata więzienia, które odbył już w procesie o morderstwo w 2009 r., co doprowadziło do jego pierwszego wyroku skazującego.

W 2023 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że podczas procesu naruszono jego prawa, co doprowadziło do postawienia Lumumby w stanie oskarżenia, co zmusiło włoski Sąd Najwyższy do zarządzenia ponownego rozpatrzenia sprawy na szczeblu sądu apelacyjnego. Sprawa, która zakończyła się w środę, była ponownym rozpoznaniem jego zarzutów o zniesławienie.

Rozpoczyna się długa historia prawna

Środowe orzeczenie przedłuża długą próbę Knoxa, która obejmowała procesy, skazania Knoxa i ostateczne uniewinnienie w 2015 r. w sprawie morderstwa Kercher.

READ  Trump ma ostatnie słowo w debacie CNN po rzucie monetą

Przemawiając po włosku na tej samej sali sądowej, w której dziesięć lat temu został skazany, Knox powiedział sędziemu, że jest „wyczerpany i zdezorientowany”, oskarżając Lumumbę o morderstwo.

Powiedział, że policja powiedziała mu, że „musiał popełnić okropną zbrodnię” i krzyczała na mnie, żebym „pamiętał, pamiętał”. Przeprosiła również, że wtedy nie sprawiała wrażenia zestresowanej. „To oświadczenie złożone przez młodą kobietę przeżywającą kryzys egzystencjalny” – stwierdziła.

Przed pojawieniem się Knox napisał w X, że ma nadzieję „raz na zawsze oczyścić się ze wszystkich fałszywych oskarżeń przeciwko mnie”.

Środowe orzeczenie udaremnia ten cel, choć niekoniecznie zamyka książkę o historii prawa; Decyzja musi jeszcze raz trafić do Sądu Najwyższego Włoch, a Knox prawdopodobnie złoży apelację.

„Decyzja Amandy jest bardzo smutna” – powiedział jej prawnik Carlo Dalla Vedova przed sądem w środę, dodając, że jej zespół prawny był zaskoczony wyrokiem. „Od 17 lat nie mogła się doczekać dotarcia do sedna procesu sądowego”.

Lumumba została aresztowana w listopadzie 2007 r. wraz z Knox i jej ówczesnym chłopakiem Raffaele Sollecito na podstawie zeznań złożonych policji przez Knox podczas przesłuchania bez prawnika.

Knox, Sollecito i Rudy Goode z Wybrzeża Kości Słoniowej, których DNA znaleziono w izbie morderstw, zostali skazani za morderstwo w 2009 roku. Goode przyznał, że w noc jego śmierci był w domu z Kercherem, ale zaprzeczył, że go zabił. Powiedział, że byli tam zarówno Knox, jak i Sollecito.

Guede wyjdzie na wolność w 2021 roku po odbyciu 13 z 16 lat wyroku.

Wyroki skazujące Knoxa i Sollecito za morderstwo zostały uchylone w 2011 r. przez Sąd Apelacyjny w Perugii po niezależnej analizie kluczowych dowodów kryminalistycznych, a włoski Sąd Najwyższy uchylił uniewinnienie w 2013 r. W 2014 roku florencki sąd apelacyjny ponownie skazał parę. Knox wrócił do Stanów Zjednoczonych i nie stawił się na rozprawie.

READ  Trump wezwał Sąd Najwyższy, aby pozwolił na kontynuację referendum

36-letnia mieszkanka Seattle, obecnie matka dwójki dzieci, oraz Sollecito zostali uniewinnieni od morderstwa Kercher w 2015 r., po tym jak włoski Sąd Najwyższy uchylił wyrok skazujący z 2013 r.

Jednak po uniewinnieniu od zarzutu morderstwa Knox został skazany za zniesławienie, co w 2015 r. podtrzymał włoski Sąd Najwyższy. Została skazana na trzy lata więzienia, które odbyła w oczekiwaniu na proces w pierwotnej sprawie o morderstwo i późniejszej apelacji.

Drut CNN & © 2023 Cable News Network, Inc., spółka Warner Bros. Discovery. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *