Alex Morgan opuszcza skład olimpijski USDNT na Igrzyska w Paryżu w 2024 r. decyzją sejsmiczną

Alex Morgan, od lat czołowa gwiazda amerykańskiej piłki nożnej kobiet i jedna z najlepszych strzelczyni programu, została w środę usunięta ze składu olimpijskiego przez nową trenerkę Emmę Hayes.

Ta wstrząsająca decyzja następuje w związku ze zmianą pokoleniową w programie po odejściu na emeryturę Megan Rapinoe i Julie Ertz zeszłej jesieni oraz napływie młodych zawodników w zeszłym roku.

Morgan, która 2 lipca skończy 35 lat, zajmuje piąte miejsce na liście strzelców amerykańskiej kariery ze 123 golami w 224 meczach. Grał na czterech mistrzostwach świata i trzech igrzyskach olimpijskich, był także współkapitanem drużyny Pucharu Świata 2023 w Nowej Zelandii i Australii.

Jednak w ostatnich latach jego produkcja znacznie spadła, a mając na igrzyskach olimpijskich tylko 16 zawodników niebędących bramkarzami, Hayes wybierał zawodników w lepszej formie i oferując większą spójność. Morgana nie było wśród czterech wymienionych alternatyw.

„To była trudna decyzja, szczególnie biorąc pod uwagę historię Alexa i osiągnięcia w tym zespole” – powiedział Hayes. „Ale czułem, że muszę pójść w innym kierunku”.

Ten kierunek był młodzieńczy. Napastnicy Hayesa to Sophia Smith, Trinity Rodman i Jaidyn Shaw, których średni wiek wynosi ponad 21 lat; Mallory Swanson (26 l.) powraca na wysoki poziom po opuszczeniu zeszłorocznego Pucharu Świata z powodu kontuzji kolana; oraz Crystal Dunn (31 l.), długoletni lewy obrońca zespołu, którego korzenie sięgają ofensywnej piłki nożnej.

Na decyzję Hayesa wpłynął fakt, że Morgan był tylko napastnikiem. Smith, Swanson i Rodman są zdolnymi skrzydłowymi w środku pola. Dodatkowo Caterina Macario, wymieniona jako pomocniczka, ma także doświadczenie jako napastnik. Lynn Williams, skrzydłowy, jest zmiennikiem w pierwszym rzędzie.

Hayes przytoczył wielkość składu – o pięciu zawodników mniej niż na mundialu – i skrócony harmonogram, mówiąc, że „konieczna jest zmiana składu”.

Pierwsza oznaka, że ​​Morgana może nie być w długoterminowych planach Hayesa, pojawiła się w lutym, kiedy został wycofany ze składu Złotego Pucharu CONCACAF W. Został dodany do składu po tym, jak napastnik Mia Fishel zerwał więzadło krzyżowe przedniego więzadła krzyżowego przedniego na obozie przygotowawczym.

READ  CJ Stroud, Teksańczycy pokonali Colts i zapewnili sobie miejsce w play-offach

Hayes został zatrudniony pod koniec ubiegłego roku przez Federację Piłki Nożnej Stanów Zjednoczonych, która ma jeden z najlepszych programów na świecie, ale kraje takie jak mistrzowie świata Hiszpania i mistrzowie Europy Anglia wyprzedzili Stany Zjednoczone.

Na 5. miejscu znalazła się drużyna amerykańska Najniżej w rankingach FIFA W historii programu. Czterokrotni złoci medaliści nie zdobyli tytułu olimpijskiego od 2012 roku. Od tego czasu przegrali ze Szwecją w ćwierćfinale w 2016 r. i Kanadą w półfinale w 2021 r.

Ubiegłoroczna porażka w 16. rundzie Pucharu Świata ze Szwecją była najgorszym występem programu na dużym turnieju w jego historii.

„Nie można zaprzeczyć historii tego programu… ale rzeczywistość jest taka, że ​​powrót na tak wysoki poziom będzie wymagał wiele pracy” – powiedział Hayes.

Urodzony w Londynie Hayes objął amerykańskie rządy dopiero, gdy w zeszłym miesiącu zakończył swoją 12-letnią karierę w angielskim klubie Chelsea. Jednak podczas tej sześciomiesięcznej przerwy ściśle współpracował z tymczasowym trenerem Twilą Kilgore przy wyborze składu i podejściu taktycznym.

Na pierwszym zgrupowaniu Hayesa Morgan znalazł się w składzie na dwa mecze towarzyskie z Koreą Południową. Opuścił pierwszy mecz z powodu kontuzji, a w drugim zaliczył 62 minuty.

Od 2022 roku Morgan strzelił osiem goli w 35 meczach międzynarodowych. Od zeszłego roku nie strzelił gola w czterech Pucharach Świata. W tym sezonie w Narodowej Lidze Piłki Nożnej Kobiet w drużynie San Diego Wave nie zdobyła gola w ośmiu meczach.

„Dzisiaj jestem rozczarowany, że nie dostałem szansy reprezentowania naszego kraju na scenie olimpijskiej” Morgan powiedział w X. „To zawsze będą zawody bliskie mojemu sercu i za każdym razem, gdy dotrę na szczyt, jestem bardzo dumny. Już za niecały miesiąc nie mogę się doczekać, aby wspierać ten zespół i kibicować mu wraz z resztą naszego kraju.

Kilku graczy kluczowych dla sprawy amerykańskiej znalazło się na liście olimpijskiej, w tym Ross Lavelle, Lindsay Horan i Alyssa Naher. Ze składu na Mistrzostwa Świata w 2023 roku pozostało siedmiu zawodników.

READ  Wszystko, co musisz wiedzieć o play-offach NFL w sezonie 2023–2024, od sposobu oglądania po rozstrzyganie remisów

Shaw; obrończyni Jenna Nicewonger, 23 lata; Oraz pomocnicy Corbin Albert, 20 lat; i Sam Coffey, 25 lat; Udział w pierwszym dużym turnieju światowym. Hayes chciał nie tylko wstrząsnąć sytuacją przed igrzyskami olimpijskimi, ale także położyć podwaliny pod Puchar Świata w 2027 r., zawody o większym znaczeniu.

„Jedną z najważniejszych rzeczy dla mnie, odkąd dostałem tę pracę, jest to, że chcę dać szansę mniej doświadczonym graczom” – powiedział Hayes. „Pomiędzy doświadczonymi a resztą była tak duża przepaść, że naprawdę musieliśmy ją stworzyć. … Istnieje związek między [matches] Grałem w międzynarodowych konkursach i wygrywałem.

Oprócz Rodmana drużynę Washington Spirit będzie reprezentował obrońca Casey Kruger, który był w drużynie olimpijskiej w 2021 roku. Nowicjusze Spirit Hal Hershfeld (21 lat) i Croix Bethune (23 lata) dołączają do Williamsa i bramkarza Jane Campbell. (Zmienniki będą podróżować i trenować z pełnym zespołem we Francji.)

Stany Zjednoczone rozegrają mecze z Meksykiem 13 lipca w Harrison w stanie New Jersey, a Kostaryka 16 lipca na Audi Field w Waszyngtonie. Rozgrywki grupy olimpijskiej B rozpoczną się 25 lipca w Nicei we Francji przeciwko Zambii, następnie odbędą się mecze z Niemcami w Marsylii 28 lipca i Australią 31 lipca.

Do ćwierćfinału awansują po dwa zespoły z każdej z trzech grup oraz dwa zespoły z trzecich miejsc. O złotym medalu rozstrzygnie się 10 sierpnia w Paryżu.

Bramkarze: Casey Murphy (Odwaga Karoliny Północnej), Alyssa Nahr (Chicago Red Stars).

Strażnicy: Tyrna Davidson (Gotham FC), Emily Fox (Arsenal), Naomi Kirma (San Diego Wave), Casey Kruger (Washington Spirit), Jenna Nicewonger (Gotham FC), Emily Sonnett (Gotham FC).

Pomocnicy: Corbin Albert (Paris Saint-Germain), Sam Coffey (Portland Thorns), Lindsay Horan (Olympic Lyonnais), Rose Lavelle (Gotham FC), Caterina Macario (Chelsea).

Do przodu: Crystal Dunn (Gotham FC), Trinity Rodman (Waszyngton), Jaidyn Shaw (San Diego), Sophia Smith (Portland), Mallory Swanson (Chicago).

READ  Raper Sean Kingston aresztowany po nalocie na rezydencję na Florydzie: szeryf

zmiana: GK Jane Campbell (Houston Dash), MF Hal Hershfeld (Waszyngton), MF Croix Bethune (Waszyngton), F Lynn Williams (Gotham FC).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *