- autor, Roberta Plummera
- magazyn, wiadomości BBC
-
Rozpoczęły się sondaże przed wyborami prezydenckimi w Wenezueli w sprawie trzeciej kadencji Nicolasa Maduro z rządzącej socjalistycznej partii PSUV.
Lokale wyborcze miały zostać zamknięte o godzinie 18:00 czasu lokalnego (22:00 GMT), ale miały pozostać otwarte, jeśli ludzie nadal ustawiali się w kolejce do głosowania.
Głównym konkurentem Maduro jest Edmundo González, były dyplomata wspierany przez koalicję partii opozycji.
W obliczu powszechnych obaw, że PSUV będzie próbowała ukraść głosy, opozycja zaapelowała do zwolenników o zachowanie czujności w lokalach wyborczych i sprawdzanie procesu liczenia głosów w „kluczowych godzinach” po zakończeniu głosowania.
Sondaże wykazały, że González ma znaczną przewagę nad urzędującym prezydentem, istnieją jednak obawy, że wynik wyborów może zostać wypaczony, a reelekcję Maduro w 2018 r. powszechnie odrzucono jako niewolną i uczciwą. Sposób Maduro.
Przeciwnicy prezydenta musieli zmierzyć się z kilkoma przeszkodami przed wyborami, a ich wybrana kandydatka María Corina Machado została pozbawiona możliwości ubiegania się o urząd.
Pani Machado, która przewodziła kampanii opozycji, przypomniała wyborcom, że proces liczenia głosów musi być legalnie publiczny.
Wezwał „wszystkich Wenezuelczyków, aby przybyli do swoich lokali wyborczych… i zachowali czujność”.
PSUV sprawuje władzę w Wenezueli od 25 lat – najpierw pod rządami zmarłego Hugo Cháveza, a następnie jego wybranego następcy, Maduro.
Pod ich przywództwem PSUV uzyskała kontrolę nie tylko nad władzą wykonawczą i ustawodawczą, ale także nad znaczną częścią władzy sądowniczej.
Od czasu objęcia urzędu prezydenta w 2013 r. Maduro przewodniczy załamaniu gospodarczemu, podczas którego produkt krajowy brutto spadł o 70%, a ponad 7,7 mln ludzi opuściło kraj w poszukiwaniu lepszego życia.
Jeśli wygra, Gonzalez powiedział, że zrobi „wszystko, co możliwe”, aby sprowadzić tych, którzy odeszli.
Maduro oświadczył jednak, że chce wygrać wybory „łupem czy oszustem” i ostrzegł przed „krwawą łaźnią” w przypadku przegranej.
Krajowa Rada Wyborcza (CNE) – organ organizujący wybory i ogłaszający oficjalny wynik – jest zdominowany przez lojalistów rządu.
Jej przywódca, Elvis Amoroso, jest bliskim osobistym sojusznikiem Maduro.
Wenezuela ma największe na świecie rezerwy ropy, ale jej wydobycie gwałtownie spadło pod rządami prezydenta Maduro – w wyniku braku inwestycji, złego zarządzania i embarga na ropę.
Zniesienie embarga na ropę naftową – nałożonego przez Stany Zjednoczone w celu wywarcia presji na Maduro po wyborach prezydenckich w 2018 r. – może mieć konsekwencje dla cen ropy na świecie.
Głosowanie elektroniczne w Wenezueli. Wyborcy naciskają przycisk na maszynie do głosowania przypisanej do preferowanego przez nich kandydata.
Wyniki w wersji elektronicznej przesyłane są do centrali CNE, ale maszyna do głosowania drukuje potwierdzenie w formie papierowej, które wrzuca się do urny wyborczej.
Zgodnie z prawem partie mogą wysyłać świadków na numery tych papierowych kwitów przeprowadzanych w każdym lokalu wyborczym.
To właśnie te liczby opozycja monitoruje, czy są porównywalne z wynikami ogłaszanymi przez CNE.