Surowa pogoda w Dniu Pamięci: potężne burze zabijają co najmniej 22 osoby

Seria potężnych burz, które nawiedziły środkowe i południowe Stany Zjednoczone w weekend świąteczny z okazji Dnia Pamięci, zabijając co najmniej 22 osoby i pozostawiając szeroki ślad zniszczonych domów, firm i przerw w dostawie prądu.

The Burze zniszczenia Spowodował śmierć w Teksasie, Oklahomie, Arkansas i Kentucky oraz tłumiącą falę upałów na początku sezonu na północ od rekordów od południowego Teksasu po Florydę.

Synoptycy prognozują, że pod koniec poniedziałku nad wschodnim wybrzeżem nadejdą trudne warunki pogodowe, ostrzegając miliony ludzi na zewnątrz przed wakacjami z obserwacją nieba. Od Karoliny Północnej do Maryland wydano zegarek tornado.

Gubernator Kentucky Andy Beshear, który wcześniej ogłosił stan wyjątkowy, powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że w jego stanie zginęło pięć osób. Piątą ofiarą śmiertelną był 54-letni mężczyzna, który doznał zawału serca podczas ścinania powalonych drzew w hrabstwie Caldwell w zachodnim Kentucky – podało biuro gubernatora.

Liczba 22 ofiar śmiertelnych obejmuje siedem ofiar śmiertelnych Hrabstwo Cook w Teksasie, Urzędnicy podali, że w sobotę tornado przeszło przez park przyczep kempingowych, a w całym Arkansas zginęło osiem osób.

Władze podały, że dwie osoby zginęły w hrabstwie Mays w stanie Oklahoma, na wschód od Tulsa. Wśród rannych byli goście wesela w plenerze.

Małe miasteczko Charleston w Kentucky było ostatnią społecznością, która w niedzielę wieczorem pozostawiła zniszczone domy po tornado, które według gubernatora znajdowało się na głębokości 64 kilometrów.

„To wielki bałagan” – powiedział Rob Linden, który mieszka w Charleston i jest komendantem straży pożarnej w pobliskim Dawson Springs, które w 2021 r. nawiedziło tornado. „Wszędzie powalone drzewa. Domy przemieszczone. Linie energetyczne zerwane. Nie ma mediów – wody, prądu.

Dalej na wschód niektóre obszary wiejskie hrabstwa Hopkins, na które nawiedziło tornado w 2021 r., wokół społeczności Barnsley, zostały ponownie zniszczone w niedzielę wieczorem – powiedział dyrektor ds. zarządzania kryzysowego hrabstwa Nick Bailey.

READ  Zaćmienie Słońca 2024 Czas i USA Całkowita trasa w poprzek: mapa, szczegóły

„Wielu ludzi układało swoje życie na nowo, a potem to” – powiedziała Bailey. „Prawie to samo miejsce, te same domy i wszystko.”

Beshear udał się do tego regionu Jego ojciec dorósł Wielokrotnie podczas uroczystości, podczas których osobom, które straciły wszystko, wręczano klucze do nowych domów.

Wizyty nastąpiły po straszliwej nocy tornad w grudniu 2021 r Zginęło 81 osób W Kentucky.

„Mogło być o wiele gorzej” – Beshear powiedział o weekendowych burzach z okazji Dnia Pamięci. „Mieszkańcy Kentucky są bardzo wyczuleni na pogodę, jeśli chodzi o wszystko, przez co przeszliśmy”.

We wschodnich Stanach Zjednoczonych było ponad 400 000 klientów Bez mocy w poniedziałkowe popołudnie, w tym około 125 000 w Kentucky. Dwanaście stanów zgłosiło co najmniej 10 000 awarii na dzień poprzedni PowerOutage.us.

Obszarem objętym najwyższym alertem dotyczącym trudnych warunków pogodowych w poniedziałek jest duży obszar wschodnich Stanów Zjednoczonych, od Alabamy po Nowy Jork.

Prezydent Joe Biden złożył kondolencje rodzinom ofiar. Powiedział, że Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego przeprowadza ocenę szkód i skontaktowała się z gubernatorami, aby dowiedzieć się, jakiego wsparcia federalnego potrzebują.

To ciężki miesiąc z cyklonami i niesprzyjającą pogodą w środkowej części kraju.

W zeszłym tygodniu tornado nawiedziło Iowa Co najmniej pięć osób zginęło A kilkudziesięciu zostało rannych. Burze W Houston zginęło osiem osób Wcześniej w tym miesiącu. Silne burze i śmiercionośne twistery powodują historycznie kiepski sezon huraganów, podczas którego Zmiana klimatu Przyczynia się do intensywności burz na całym świecie. To był kwiecień Druga co do wielkości liczba huraganów odnotowano w kraju.

Harold Brooks, starszy naukowiec w National Severe Storms Laboratory w Norman, przypisał ciąg huraganów, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, utrzymującemu się wzorowi ciepłego, wilgotnego powietrza.

To ciepłe, wilgotne powietrze znajduje się na północnym krańcu kopuły cieplnej i przynosi temperatury zwykle obserwowane pod koniec maja, w pełni lata.

READ  Nauru zrywa stosunki dyplomatyczne z Tajwanem na rzecz Chin

Indeks ciepła – połączenie temperatury i wilgotności powietrza, które wskazuje, jak gorąco odczuwa ludzkie ciało – osiągnął w poniedziałek trzycyfrową wartość w niektórych częściach południowego Teksasu. Prognozuje się, że w San Antonio i Dallas będzie cieplej.

Pierce ustanowił w poniedziałek nowe dzienne rekordy na Florydzie, w Melbourne i Ft. Obie osiągnęły 98 F (36,7 C). W niedzielę w Miami odnotowano rekordową temperaturę 35,5°C.

Więcej informacji na temat najnowszych raportów o tornadach można znaleźć w witrynie Associated Press Śledzenie tornad.

___

Schreiner doniósł z Louisville w Kentucky. Reporterzy Associated Press, Acacia Coronado w Austin w Teksasie i Jeffrey Collins w Kolumbii w Południowej Karolinie, wnieśli swój wkład w ten raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *