CNN
—
Rosja i Korea Północna rozszerzyły stosunki na „nowy poziom” – powiedział Władimir Putin, zobowiązując się do wzajemnej pomocy, jeśli którykolwiek z krajów zostanie zaatakowany w ramach „przełomowego” nowego partnerstwa ogłoszonego podczas rzadkiej wizyty rosyjskiego prezydenta.
Tysiące Koreańczycy z Północy Wzdłuż szerokich bulwarów miasta skandowano „Witajcie Putina”. Rosyjski Oraz północnokoreańskie flagi i bukiety, gdy Putin kopał Po raz pierwszy po 24 latach odwiedził Koreę Północną Z elegancko zaaranżowaną choreografią, pokazującą autorytarne wpływy.
Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS para podpisała nowe strategiczne partnerstwo, które zastąpiło poprzednie umowy podpisane w latach 1961, 2000 i 2001. „Podpisana dziś kompleksowa umowa o partnerstwie obejmuje m.in. zapewnienie wzajemnej pomocy w przypadku agresji wobec jednej ze stron tego porozumienia” – powiedział Putin po spotkaniu.
Gavriil Grigorov/Pool/AFP/Sputnik/Getty Images
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Rosji Władimir Putin wychodzą podczas przyjęcia na placu Kim Ir Sena w Pjongjangu 19 czerwca.
Powiedział, że porozumienie „obejmuje sektor polityczny, handlowy, inwestycyjny, kulturalny i obronny”, nazywając je „dokumentem naprawdę przełomowym”.
Putin powiedział, że wspólne ćwiczenia z udziałem USA, Korei Południowej i Japonii są „wrogie” wobec Korei Północnej, określając politykę USA jako „konfrontacyjną”. Tymczasem Kim nazwał nowy „sojusz” „przełomowym momentem w rozwoju stosunków dwustronnych”.
Jednak porozumienie między obydwoma autokratami zrodziło szereg pytań – w tym, czy rosyjski środek odstraszania nuklearnego zostanie teraz rozszerzony na Koreę Północną i odwrotnie, czy też oba kraje będą teraz przeprowadzać wspólne ćwiczenia wojskowe.
Putin spotkał się z entuzjastycznymi uroczystościami na przyjęciu ze swoją świtą na placu Kim Ir Sena w sercu północnokoreańskiej stolicy, gdzie żołnierze konni, personel wojskowy i dzieci trzymali balony i wiwatowali na tle dużych portretów każdego przywódcy.
Obaj przywódcy przedstawili swoich urzędników, stanęli razem podczas odgrywania rosyjskiego hymnu narodowego, uśmiechali się i machali do tłumu, gdy jechali ramię w ramię w konwoju z otwartym dachem.
Inscenizacja odzwierciedlała zależność Korei Północnej od Moskwy i może służyć Zachodowi jako przypomnienie, że Putin ma znaczne wpływy przynajmniej w niektórych zakątkach świata po swojej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku.
Ważne są także stosunki z Rosją. Kilka rządów oskarżyło Pjongjang o dostarczanie Moskwie broni Ostra wojna na UkrainieObydwa kraje zaprzeczyły zarzutom pomimo znaczących dowodów potwierdzających takie transfery.
Obrazy Stringera/Getty’ego
Prezydent Rosji Władimir Putin (po prawej) i najwyższy przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un biorą udział w przyjęciu w Pjongjangu, Korea Północna, 19 czerwca 2024 r.
Jak podają rosyjskie media państwowe, w środę Putin podarował Kimowi samochód Auras, a obaj przywódcy wymienili się prezentami – to już drugi raz, kiedy Putin podarował ten model samochodu. Doradca Putina Jurij Uszakow powiedział, że rosyjski przywódca również podarował Kimowi zestaw do herbaty. Uszakow nie sprecyzował, co otrzymał Putin, ale stwierdził, że były to „dobre prezenty”.
Putin wylądował w Korei Północnej wczesnym rankiem w środę, dokładnie 24 lata od swojej ostatniej wizyty w Pjongjangu, z wizytą, która zaznaczyła pogłębienie się porozumienia obu krajów w obliczu wspólnej wrogości wobec Zachodu i obaw międzynarodowych. Współpraca wojskowa.
Przed rozmowami między obydwoma stronami Kim wyraził swoje „pełne poparcie i solidarność z walkami rosyjskiego rządu, wojska i narodu”, wskazując konkretnie na wojnę Moskwy na Ukrainie „w celu ochrony własnej suwerenności, bezpieczeństwa i stabilności regionalnej”.
„Sytuacja jest w dalszym ciągu złożona i ciągle się zmienia, ale chcę skorzystać z okazji, aby powtórzyć, że wzmocnimy komunikację strategiczną i będziemy ściśle współpracować z (rosyjskimi) przywódcami” – dodał Kim.
Według rosyjskiej agencji państwowej TASS Putin pochwalił stosunki obu krajów oparte na „równości i wzajemnym szacunku” i powiedział, że oczekiwane nowe dwustronne porozumienie „będzie stanowić podstawę stosunków między obydwoma krajami przez wiele lat”. Wyraził także nadzieję, że Kim pojedzie do Moskwy na następne spotkanie.
Rosnące stosunki wzbudziły obawy zarówno w Seulu, jak i Waszyngtonie w związku z możliwością nie tylko przekazania przez Koreę Północną broni Rosji, ale także przekazania przez Moskwę swojej doskonałej technologii wojskowej w celu wsparcia w dużej mierze usankcjonowanego programu zbrojeniowego Pjongjangu.
Władimir Smirnow/Sputnik/Pool/Reuters
Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un biorą udział w oficjalnej ceremonii powitania na placu Kim Ir Sena, 19 czerwca 2024 r. w Pjongjangu w Korei Północnej.
Na nagraniu wideo z wizyty rosyjskiego przywódcy Kim, przywódca trzeciego pokolenia północnokoreańskiej dynastii żelaznej pięści, wita Putina na lotnisku w środę wczesnym rankiem.
Ta przełomowa wizyta stanowi znaczący impuls dla Kima, który jest odizolowany na arenie międzynarodowej i od czasu pandemii nie gościł w swojej stolicy innego światowego przywódcy.
W obliczu zwiększonych napięć na Półwyspie Koreańskim i ostrzeżeń w Pjongjangu o zacieśnieniu koordynacji między USA, Koreą Południową i Japonią Kim w ostatnich miesiącach nasilił się wojowniczy język i porzucił długotrwałą politykę pokojowego zjednoczenia z Koreą Południową.
Wydawało się, że media państwowe Korei Północnej w dużym stopniu wykorzystują bliskie stosunki między Kimem i Putinem, opisując ich jako „wymieniających ukryte myśli i otwierających umysły na dalszy rozwój stosunków (Korea Północna-Rosja)”. Z lotniska do pensjonatu Kumshusan State Guest House, w którym przebywa Putin.
Wizyta Putina następuje po przełomowej podróży Kima do Rosji w zeszłym roku, powszechnie postrzeganej jako otwarcie przez obu przywódców nowego rozdziału w swoich stosunkach, co zapowiadało zapotrzebowanie Putina na północnokoreańską broń na potrzeby obecnej ofensywy.
Rosja otrzymała ponad 10 000 kontenerów transportowych – równowartość 260 000 ton metrycznych Amunicja lub materiały związane z amunicją – od września z Korei Północnej, USA Raport W lutym. Urzędnik amerykański powiedział również, że od września siły rosyjskie wystrzeliły w stronę Ukrainy co najmniej 10 rakiet północnokoreańskich. powiedział W miesiącu marcu.
Powszechnie uważa się, że rosyjski przywódca gwarantuje ciągłe wsparcie, co może być szczególnie pilne, ponieważ amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy pojawia się z opóźnieniem.
Putin próbował powiązać dzisiejsze spotkanie z historycznymi powiązaniami Moskwy i Pjongjangu. Według rosyjskich mediów państwowych TASS powiedział Kimowi, że „wyczyny poprzednich pokoleń” stanowią „dobrą podstawę do poprawy stosunków” między obydwoma krajami.
ITAR-TASS/AP
Prezydent Rosji Władimir Putin podaje rękę przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ilowi podczas jego przybycia do Pjongjangu, środa, 19 lipca 2000 r.
Putin swoją ostatnią wizytę w Pjongjangu złożył w 2000 r., aby spotkać się ze zmarłym ojcem i poprzednikiem Kima, Kim Dzong Ilem. Dzięki tej podróży Putin stał się pierwszą rosyjską głową państwa, która odwiedziła Koreę Północną zaledwie kilka tygodni po swojej pierwszej inauguracji prezydenckiej.
Najstarszym był wówczas Kim Odwiedził Moskwę w 2001 rokuNa to spotkanie odbył maraton dziewięciodniowej podróży pociągiem przez Rosję, co było jego drugą podróżą zagraniczną po wcześniejszej wizycie w Chinach.
W 2000 roku oba kraje podpisały nową umowę o współpracy. W przeciwieństwie do dokumentu z 1961 r. zawartego pomiędzy Związkiem Radzieckim a Koreą Północną, w tej nowej wersji nie wspomniano o wzajemnej pomocy wojskowej w zakresie bezpieczeństwa, ale postrzegano ją jako ważny krok w odnowie bogatych i ściśle powiązanych stosunków.
Obu sąsiadów łączą głębokie więzi na Półwyspie Koreańskim. Po klęsce japońskiej armii cesarskiej podczas II wojny światowej dziadek Kima Kim Il Sung doszedł do władzy pod koniec lat czterdziestych XX wieku w ramach sowieckich wysiłków mających na celu utworzenie kontrolowanego przez komunistów rządu na północy, który mógłby konkurować z rządem wspieranym przez Amerykanów na południu .
Kiedy jednak Związek Radziecki upadł, a raczkujące państwo rosyjskie nawiązało stosunki dyplomatyczne z Seulem i poparło kilka sankcji ONZ nałożonych na program zbrojeniowy Korei Północnej, ścisłe stosunki rozpadły się i zmieniły w ciągu minionych dziesięcioleci.
Najnowsza dyplomacja pojawia się w momencie, gdy wspólne frustracje z Zachodem zbliżyły oba kraje – obserwatorzy trendu postrzegają obecnie jako przyspieszony przez wojnę na Ukrainie i w ONZ.
marca, Moskwa Zawetował uchwałę ONZ Wznowienie niezależnego monitorowania naruszeń przez Koreę Północną sankcji Rady Bezpieczeństwa – stosunki te budzą obawy co do słabej kontroli nad nielegalnym programem Kima dotyczącym broni.
Ta historia została zaktualizowana.