ODESSA: Ukraiński „Zamek Harry’ego Pottera” płonie po rosyjskim ataku rakietowym, w którym zginęło 5 osób

Siergiej Smolenczow/Reuters

Instytucja edukacyjna znana jako „Zamek Harry'ego Pottera” spłonęła w Odessie na Ukrainie 29 kwietnia po rosyjskim ataku rakietowym.CNN

Ukraińscy urzędnicy podali, że w poniedziałek w rosyjskim ataku rakietowym na portowe miasto Odessa nad Morzem Czarnym zginęło co najmniej pięć osób, a ponad 30 zostało rannych.

Dramatyczny materiał wideo z ataku opublikowany przez Prokuraturę Generalną Ukrainy pokazuje, że w ciągu kilku sekund na obszarze blisko dna morskiego eksploduje dziesiątki bomb.

Inne filmy i zdjęcia udostępnione przez władze pokazały płomienie pochłaniające stożkowe wieże i dach instytucji edukacyjnej znanej lokalnie jako „Zamek Harry'ego Pottera” ze względu na jej podobieństwo do szkockiego stosu magnackiego.

Ukraińscy urzędnicy uważają Rosja Do przeprowadzenia ataku Iskandar użył rakiet i bomb kasetowych.

„Fragmenty metalu i szczątki rakiety odnaleziono w promieniu 1,5 km (prawie 1 mili) od miejsca ataku” – powiedział prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin. „Istnieją dowody potwierdzające śledztwo” – dodał, dodając, że rosyjskie wojsko użyło bomb kasetowych z zamiarem spowodowania dużej liczby ofiar.

Powiedział, że wśród 30 rannych w ataku było dwoje dzieci i kobieta w ciąży.

W wyniku strajku zniszczono także prawie 20 budynków mieszkalnych i infrastrukturę.

Używanie, przekazywanie i produkcja amunicji kasetowej jest zabronione na mocy traktatu międzynarodowego znanego jako Konwencja o amunicji kasetowej. Jednak żadna ze stron – ani Stany Zjednoczone – nie podpisały konwencji.

Obie strony wojny używały i zastępowały bomby kasetowe Ukraina przez USA w ramach pakietu pomocy wojskowej w zeszłym roku.

Tymczasem rosyjscy urzędnicy twierdzą, że obronie powietrznej na Krymie udało się przechwycić poważny atak rakietowy i dronowy wykonany przez Ukrainę.

Mianowany przez Kreml Siergiej Aksyonow, najwyższy urzędnik cywilny na okupowanym Krymie, ostrzegł ludzi, aby nie zbliżali się do nakazu zakazu wybuchów, podczas gdy jeden z jego urzędników nalegał, aby ludzie nie filmowali ani nie publikowali filmów z rosyjskich operacji obrony powietrznej.

READ  Lądownik księżycowy Odyseusz przestał działać po wylądowaniu na boku: NPR

Rosyjscy blogerzy wojskowi podali, że celem były lotniska.

Most łączący Krym z Rosją, kluczowa arteria zaopatrująca trwające wysiłki wojenne Rosji, został tymczasowo zamknięty dla ruchu, ale później został ponownie otwarty.

Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że atak został przeprowadzony głównie przy użyciu sześciu dostarczonych przez USA wojskowych taktycznych systemów rakietowych (ATACMS), z których wszystkie zostały pomyślnie zestrzelone przez obronę powietrzną.

Ukraina nie skomentowała tej sytuacji, a CNN nie było w stanie zweryfikować twierdzeń Rosji. Co niezwykłe, nie pojawiły się żadne filmy ani zdjęcia z eksplozji.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *