Jeśli Starliner Boeinga nie może zostać naprawiony, w jaki sposób SpaceX może uratować osieroconych astronautów?

SpaceX może być zmuszone do ratowania dwóch astronautów, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po tym, jak w ich Boeingu Starliner doszło do wycieku helu.

Astronauci Butch Wilmore i Suni Williams udali się w przestrzeń kosmiczną na pokładzie Starlinera 5 czerwca i mieli przebywać na ISS tylko przez dziewięć dni – ale problemy ze statkiem sprawiły, że data powrotu wciąż nie była znana, a NASA obecnie gorączkowo próbuje żeby je odzyskać. Pomóż rozwiązać problem.

Konkurent Boeinga, SpaceX, zostanie ostatecznie wykorzystany, aby sprowadzić ich do domu na pokładzie statku kosmicznego Crew Dragon.

Astronauci Suni Williams i Butch Wilmore pozostaną na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej co najmniej do 2 lipca. Reutera
Starliner jest zadokowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podczas gdy urzędnicy badają wycieki helu. AP

Decyzja ta będzie poważnym ciosem dla znajdującego się w trudnej sytuacji giganta kosmicznego Boeinga, który oprócz początkowego kontraktu z NASA o wartości 4,5 miliarda dolarów wydał około 1,5 miliarda dolarów, mając nadzieję, że Starliner stanie się drugą opcją dotarcia do ISS.

Ponieważ urzędnicy NASA i Boeinga powtarzali, że obecne problemy na pokładzie Starlinera nie wskazują na potrzebę poddania się SpaceX, Crew Dragon jest gotowy do misji.

Statek kosmiczny SpaceX, który niedawno w marcu przewiózł czterech astronautów na ISS, jest w stanie przewieźć od dwóch do czterech pasażerów jednocześnie, ale w sytuacji awaryjnej może przewieźć dodatkowych pasażerów.

Od 2020 r. SpaceX jest jedyną firmą komercyjną, która może transportować astronautów i ładunki na stację kosmiczną.

We wtorek SpaceX nie odpowiedziało natychmiast na prośbę „The Post” o komentarz.

Michael Lembeck, profesor inżynierii lotniczej na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign, który w latach 2009–2014 był konsultantem działu lotów kosmicznych Boeinga, powiedział The Post, że Starliner nadal prawdopodobnie powróci na Ziemię Wilmore’a i Williamsa.

Crew Dragon firmy SpaceX może zostać użyty do sprowadzenia astronautów do domu. za pośrednictwem REUTERA

„W tej chwili powiedziałbym, że SpaceX nie potrzebuje dużego postępu” – powiedział Lembeck. „Musimy zobaczyć, że w ciągu najbliższych kilku dni pojawi się duży problem, aby uzasadnić taką reakcję”.

READ  Atlas V wystartuje we wtorek z przylądka Canaveral z tajnym ładunkiem

Lembeck i Katsuo Kurabayashi, profesor inżynierii lotniczej na Uniwersytecie Nowojorskim, powiedzieli The Post, że NASA mogła opóźnić podróż powrotną, aby móc spędzić więcej czasu na studiowaniu statku i dowiedzieć się więcej o ISS. Błąd i jak go uniknąć w następnym zadaniu.

Podczas gdy kapsuła przewożąca astronautów powróci na Ziemię, moduł serwisowy, w którym przechowywane są silniki, zbiorniki paliwa i helu, nie powróci na Ziemię – wyjaśnił Lembeck.

Wady Starlinera były zawstydzającym ciosem dla producenta, Boeinga. NASA/AFP za pośrednictwem Getty Images

„Ponieważ pozostało dużo helu, rozsądne jest, aby zespoły poświęciły wystarczająco dużo czasu na upewnienie się, że Starliner jest w pełni przygotowany i certyfikowany do podróży powrotnej” – dodał Kurabayashi.

Profesor NYU zauważył, że sytuacja pozostaje płynna i że kolejne aktualizacje NASA będą wskaźnikiem rozwoju problemu.

„Jeśli przez przypadek zaczną mówić o misji ratunkowej, będzie to oznaczać, że Charliner ma poważne wady sprzętowe zagrażające życiu” – powiedział Kurabayashi.

Boeing ma nadzieję opracować Starliner jako drugą opcję dotarcia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dla naukowców z NASA. AP

Ostatni raz astronauta NASA potrzebował pomocy w powrocie na Ziemię w 2022 r., kiedy rozsypała się rosyjska kapsuła Sojuz z Amerykaninem Frankiem Rubio na pokładzie.

Podczas gdy NASA rozważała zwrócenie się do SpaceX o pomoc, Rubio ostatecznie wrócił w pustej kapsule Sojuz wystrzelonej przez Rosję.

Incydent zakończył sześciomiesięczną misję Rubio o ponad rok, czyli 371 dni, czego długość pobiłaby amerykański rekord w kosmosie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *