Dlaczego akcje mogą nadal rosnąć, nawet gdy nadzieje na obniżki stóp procentowych osłabną?

Inwestorzy stanowią wyzwanie, gdy Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe, ale wielu strategów z Wall Street uważa, że ​​tak się nie stanie. Zmiana sposobu płatności akcji w 2024 roku.

Po tym, jak kluczowy raport o inflacji w zeszłym miesiącu pokazał w środę nieoczekiwany wzrost cen konsumpcyjnych, inwestorzy wyceniają obecnie dwie obniżki stóp procentowych w 2024 r., w porównaniu z maksymalnym poziomem 7 na początku stycznia.

Pomimo osłabienia rynku w reakcji na najnowsze dane o inflacji w środę, akcje były w dużej mierze odporne na zmiany oczekiwań stóp procentowych w tym roku, przy wzroście S&P o 8% od początku roku, więc zmiana oczekiwań rynku co do polityki banku centralnego jest raczej nie złagodzi wzrostów na giełdzie.

Christopher Harvey, główny strateg inwestycyjny w Wells Fargo, podniósł w poniedziałek swój cel dla indeksu S&P 500 (^GSPC) na koniec roku do 5535, mówiąc Yahoo Finance, że najważniejsza część debaty w Fed nadal dotyczy łagodzenia polityki pieniężnej. rura.

„Wielką i ważną rzeczą jest to, że Fed rozpocznie wieloletni cykl łagodzenia polityki pieniężnej” – powiedział Harvey. „Możemy się spierać, kiedy i ile, ale rzeczywistość jest taka, że ​​jest to wieloletni cykl łagodzenia polityki pieniężnej”.

Bykom na rynku sprzyjają ograniczone oznaki wskazujące, że wyższe stopy procentowe osłabiają zyski przedsiębiorstw lub wzrost gospodarczy w USA. Zgodne szacunki powinny zwiększyć dynamikę przychodów w całym roku.

„Tak naprawdę chodzi o zyski” – powiedział Yahoo Finance Ozung Kwon, strateg kapitałowy Bank of America i Canada, wyjaśniając, dlaczego S&P 500 może osiągnąć docelowy poziom S&P 500 jego firmy na koniec roku wynoszący 5400, nawet jeśli Fed nie obniży stóp procentowych. W tym roku.

Kwon i inni stratedzy, którzy rozmawiali z Yahoo Finance w ostatnich tygodniach, wyrazili podobne zdanie: nie ma znaczenia, kiedy i jak bardzo Fed obniży stopy procentowe w tym roku. Nie zabije to nawet rajdu na rynku, jeśli Fed nie obniży stóp procentowych w 2024 roku. Najważniejsze jest to, dlaczego bank centralny obniża stopy procentowe.

READ  Podczas protestu Mony Lisy kobiety oblewały słynny obraz zupą

„Jako byk chciałbym zobaczyć dalsze ograniczanie stóp procentowych przez Fed, ponieważ gospodarka jest tak silna, że ​​Fed musi dokonać cięć, ponieważ gospodarka słabnie” – powiedział Quan.

„Zakaz wyładunku” w przypadku stad

Coraz większa liczba ekonomistów dostrzega poprawę perspektyw wzrostu gospodarczego, ponieważ w przypadku jego spowolnienia wzrosło prawdopodobieństwo, że bank centralny obniży stopy procentowe w stopniu niższym niż wcześniej sądzono. Często określa się to jako „sytuację bez lądowania”, w której trajektoria inflacji zwalnia wraz z przyspieszaniem wzrostu gospodarczego.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to złe dla głównych indeksów, co wiąże się z pozytywnym wzrostem gospodarczym, co jest jednym z powodów, dla których stratedzy uważają, że wzrost zysków wykroczy jeszcze w tym roku poza technologie. Może to jednak spowodować dalszy podział na spółki o dużej i małej kapitalizacji.

W niedzielnej notatce dyrektor ds. inwestycji Morgan Stanley Mike Wilson napisał o niedawnym cyklicznym przywództwie z sektorów takich jak energia (XLE), materiały (XLB) i przemysł (XLI).

W ramach tych posunięć, jak wynika z analizy Wilsona, inwestorzy preferują spółki o dużej kapitalizacji. Wilson zauważył, że spółki o małej kapitalizacji wykazały większą wrażliwość na stopy procentowe i spadły bardziej niż na szerszym rynku w dni, gdy rentowność obligacji rośnie.

Pojawił się w środę, gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych (^TNX) wzrosła o ponad 20 punktów bazowych, indeks Russell 200 małych spółek (^RUT) spadł o prawie 3%, a S&P 500 spadł o mniej niż 1%.

Działania rynkowe podkreśliły, że apetyt inwestorów na sektory takie jak małe spółki, które charakteryzują się dużą ekspozycją na refinansowanie długu przy obecnych wysokich stopach procentowych, pozostanie ograniczony do czasu dalszego osłabienia oczekiwań na obniżkę stóp procentowych.

Dodał: „Obniżka stóp może w dalszym stopniu stymulować cykl w przypadku cykli o szerokiej podstawie i cykli niskiej jakości ze słabymi bilansami. Z drugiej strony dalsze załamanie rentowności może doprowadzić nas z powrotem do reżimu krótkiego rynku”.

READ  Tesla werbuje 1,6 miliona samochodów w Chinach, aby zmniejszyć ryzyko kolizji
WASZYNGTON, DC - 31 stycznia: Przewodniczący Zarządu Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell przemawia podczas konferencji prasowej w siedzibie Rezerwy Federalnej 31 stycznia 2024 r. w Waszyngtonie.  Rezerwa Federalna ogłosiła dziś brak zmian stóp procentowych.  (Zdjęcie: Anna Moneymaker/Getty Images)

Prezes Fed Jerome Powell przemawia podczas konferencji prasowej w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, 31 stycznia 2024 r. (Anna Moneymaker/Getty Images) (Anna Moneymaker za pośrednictwem Getty Images)

Josh Shafer jest reporterem Yahoo Finance. Śledź go na X @_joshschafer.

Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółową analizę, w tym najnowsze wiadomości giełdowe i wydarzenia związane ze zmianami akcji

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *