Co najmniej 56 osób zginęło w Brazylii w wyniku ulewnych deszczy i powodzi

Carlos Fable/AFP/Getty Images

Błotnista woda zalała pola uprawne i drogi w kilku częściach brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul, dotykając tysięcy ludzi.CNN

Co najmniej 56 osób zginęło, a 67 osób zaginęło w wyniku ulewnych deszczy i ulew powódź W tym tygodniu hitem brazylijskiego Rio Grande do Sul.

Według najnowszych danych udostępnionych w sobotę przez Obronę Cywilną, co najmniej 74 osoby zostały ranne w wyniku serii katastrofalnych powodzi, które dotknęły 281 gmin.

Władze lokalne ogłosiły stan klęski żywiołowej na dotkniętych obszarach ponad 67 000 osób. Według obrony cywilnej około 10 000 osób zostało wysiedlonych, a ponad 4500 znajduje się w tymczasowych schronieniach.

Urzędnicy ściśle monitorują tamy, które nie są zaprojektowane do odprowadzania dużych ilości wody, ale twierdzą, że nie ma bezpośredniego ryzyka awarii.

Carlos Fable/AFP/Getty Images

Ewakuowano mieszkańców i psa z zalanego obszaru w centrum miasta São Sebastião do Cai w stanie Rio Grande do Sul w Brazylii, 2 maja 2024 r.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva spotkał się w czwartek z lokalnymi urzędnikami nadzorującymi akcję niesienia pomocy.

„Niestety jesteśmy świadkami historycznej katastrofy” – powiedział gubernator stanu Eduardo Light. „Straty materialne są ogromne, ale w tej chwili skupiamy się na akcji ratowniczej. Ludzie wciąż czekają na pomoc.

Zdjęcia pokazały, że w niektórych obszarach błotnista, brązowa woda wznosi się do dachów, podczas gdy zespoły ratownicze używały pontonów do przewożenia ludzi i zwierząt na pokład.

Urzędnicy podali, że w sobotę rano ulewne deszcze spowodowały, że poziom wody w jeziorze Guaba podniósł się o pięć metrów, co zagraża stolicy stanu, Porto Alegre.

W ostatnich latach Rio Grande do Sul jest coraz bardziej dotknięte ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Co najmniej 54 osoby zginęły we wrześniu w wyniku przejścia subtropikalnego cyklonu. Tegoroczna liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już ten rekord.

READ  Giełda dzisiaj: aktualizacje na żywo

Kryzys klimatyczny, spowodowany głównie spalaniem przez człowieka paliw kopalnych, zaostrza ekstremalne zjawiska pogodowe na całym świecie I poważniej I częściej.

Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni bezprecedensowe opady spowodowały powodzie i chaos w pustynnym mieście Dubaj; Zbiorniki w Azji Południowo-Wschodniej wysychają w wyniku utrzymującej się regionalnej fali upałów i trwającej suszy, podczas gdy powodzie i ulewne deszcze w Kenii spowodowały śmierć prawie 200 osób, gdy rzeki wystąpiły z brzegów.

Anselmo Cunha/AFP/Getty Images

Wolontariusze używają łodzi rybackiej, aby ratować osoby uwięzione w domach w São Sebastião do Cai w stanie Rio Grande do Sul.

Temperatury powietrza i morza wzrosły powyżej przewidywań wielu naukowców, czyniąc ubiegły rok najgorętszym w historii. Na świecie jest już o 1,2°C cieplej niż w okresie przedindustrialnym.

Udział huraganów lub cyklonów tropikalnych o dużej intensywności, wzrosło Według ONZ, z powodu wyższych temperatur na świecie. Fale upałów stają się coraz częstsze i trwają dłużej.

Naukowcy odkryli, że burze zatrzymują się, powodują niszczycielskie opady deszczu i trwają dłużej po wyjściu na ląd.

Lizzie Yee i Omar Fajardo również wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *