Ceny spadły w czerwcu po raz pierwszy od początku pandemiiCNN

Amerykanie, obciążeni trzema latami szybkiego wzrostu cen, otrzymali bardziej zachęcające wieści na temat frontu inflacyjnego.

Indeks cen towarów i usług konsumenckich, będący miarą średniej zmiany cen powszechnie kupowanych towarów i usług, spadł w porównaniu z majem o 0,1%, przyczyniając się do obniżenia rocznej stopy inflacji do 3%. W maju wyniosło 3,3%.Jak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

Jak wynika z danych BLS, spadające ceny benzyny oraz spadek cen samochodów nowych i używanych przyczyniły się do pierwszego miesięcznego spadku od maja 2020 r. W ujęciu rocznym ceny konsumpcyjne rosły w najwolniejszym tempie od czerwca 2023 r., osiągając najniższy poziom roczny od początku 2021 r.

Lepszy od oczekiwań raport o inflacji jeszcze bardziej wzmocnił nadzieje na nieuchronność obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. W wyniku kampanii antyinflacyjnej banku centralnego stopy procentowe utrzymują się od miesięcy na najniższym poziomie od 23 lat.

„Kolejny dobry odczyt wskaźnika CPI otwiera Rezerwie Federalnej okno na obniżkę stóp procentowych już we wrześniu, a być może ponownie w grudniu, jeśli dane o inflacji będą w dalszym ciągu współdziałać” – napisała Skyler Weinand, dyrektor ds. inwestycji w Reagan Capital. notatka dla klientów w czwartek.

Według konsensusu szacunków FactSet ekonomiści oczekiwali miesięcznego wzrostu na poziomie 0,1% i 3,1% rocznego zysku.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Uważnie obserwowany „bazowy” wskaźnik inflacji bazowej, po wyłączeniu cen energii i żywności, również był niższy od oczekiwań. Bazowy CPI wzrósł o 0,1% od maja – to najwolniejsze tempo od sierpnia 2021 r. – obniżając roczną stopę inflacji bazowej do 3,3% z 3,4%, co stanowi nowe minimum od trzech lat.

Giełdy w USA podskoczyły na tę wiadomość, ale szybko zrezygnowały z początkowych wzrostów i spadły. Blue chip Dow spadł w porannym handlu o 90 punktów. S&P 500 spadł na terytorium ujemne, a oparty na technologii Nasdaq pozostał bez zmian. Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych spadła, co może być dobrą wiadomością dla konsumentów: długi takie jak kredyty hipoteczne są powiązane z rentownością 10-letnich obligacji.

READ  Dotknięta japońska misja księżycowa wylądowała na jego nosie

Wall Street jest coraz bardziej optymistyczna, jeśli chodzi o spowolnienie inflacji w związku z obniżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w nadchodzących miesiącach.

Według CME Group inwestorzy wyceniają obecnie 89% szansy na co najmniej jedną obniżkę stóp procentowych na posiedzeniu Fed w dniach 17–18 września. Narzędzie FedWatch. W środę było to 73%, a tydzień temu 50%.

Obliczenia Fed również uległy pewnym zmianom w związku ze znacznym ochłodzeniem się rynku pracy w USA, a bezrobocie rosło w czerwcu przez trzy kolejne miesiące na poziomie 4,1%.

„Naszym zdaniem obniżka stóp procentowych w lipcu byłaby całkowicie rozsądna, jednakże Fed będzie trzymał się swoich prognoz i mantry wybiegającej w przyszłość i nie ruszy się z tym wcześniej niż we wrześniu” – powiedział CNN Tuan Nguyen, ekonomista RSM US, w wywiadzie dla czwartek, narażając go na poważne niebezpieczeństwo”.

Choć spadające ceny gazu mogły mieć znaczny udział w gwałtownym wzroście hamującej inflacji, najnowszy wskaźnik CPI wykazał poprawę w jednym ważnym obszarze: mieszkalnictwie.

„Koszty zakwaterowania i usług od dawna i stale stanowią problematyczne punkty wskaźników inflacji, ale sytuacja zaczyna się odwracać” – stwierdził w oświadczeniu Greg McBride, główny analityk finansowy w Bankrate.

Wskaźnik zakwaterowania wzrósł w czerwcu zaledwie o 0,2%, co stanowi najwolniejszy miesięczny wzrost od trzech lat. W ujęciu rocznym podwyżki cen związanych z zakwaterowaniem wzrosły o 5,2%, co jest najlepszym odczytem od dwóch lat, ale wciąż wyższym od ogólnej inflacji.

Największą przyczyną spadków CPI jest inflacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych (na tę kategorię przypada jedna trzecia ogólnego CPI). Ekonomiści od dawna spodziewali się recesji w związku ze spadkiem rynkowych stawek czynszów, jednak ich rejestrowanie we wskaźniku CPI następuje ze znacznym opóźnieniem, a indeksowanie ogólnej inflacji cen domów jest amorficznym procesem szacowania wartości czynszów. Domy zajmowane przez właścicieli.

READ  Trener Mavericks Jason Kidd nazywa Jaylena Browna, a nie Jaysona Tatuma, „najlepszym zawodnikiem” Celtics

Tańsze ceny hoteli i moteli przyczyniły się do gwałtownego ochłodzenia ogólnego wskaźnika noclegów (spadły w skali miesiąca o 2,5%); Jednakże czynsze i czynsze równoważne właścicielom spadały w ujęciu miesięcznym i rocznym.

„Dzisiaj schronisko w końcu spełniło oczekiwania, które przewidywaliśmy od ponad roku” – powiedział Nguyen z RSM. „I to [moderation] Podobny trend powinien utrzymać się w drugiej połowie roku.

W ostatnich miesiącach, Duzi detaliści chcieć Ogłoszono obniżkę cen. Izba stwierdziła, że ​​tendencja ta może się utrzymać w miarę zwiększania się regulacji dotyczących konsumentów.

„Myślę, że widzicie, jak konsumenci stają się coraz bardziej spięci i reaktywni, co utrudnia przedsiębiorstwom przenoszenie cen w ciągu roku” – powiedziała CNN spółka Wells Fargo House na początku tego tygodnia. „[Discounting] Wywiera także presję na innych sprzedawców detalicznych. Jeśli chcą zachować swoją część tortu, będą musieli bardziej konkurować cenowo, ponieważ konsumenci są bardziej uciskani na tym etapie cyklu.

Davida Paula Morrisa/Bloomberg/Getty Images

Ceny żywności nieznacznie wzrosły w zeszłym miesiącu, ogółem rosnąc o 0,2%. Ceny artykułów spożywczych wzrosły o 0,1%.

Według czwartkowego raportu BLS, ceny podstawowych dóbr spadły w ujęciu miesięcznym o 0,1%, a w ciągu 12 miesięcy zakończonych w czerwcu spadły o 1,8%.

Ceny żywności odnotowały w zeszłym miesiącu niewielki wzrost, przy czym ceny artykułów spożywczych i restauracji wzrosły odpowiednio o 0,1% i 0,4%, co oznacza ogólny wzrost o 0,2%.

Ceny mogą nie rosnąć tak szybko w przypadku amerykańskich gospodarstw domowych, w których ogólny CPI będzie o 20% wyższy niż w lutym 2020 r. (Jak pokazują dane BLS, w najnowszej historii wskaźnik ten wzrastał zazwyczaj o około 10% w okresie 54 miesięcy).

Szok związany z naklejkami, jaki miał miejsce w ciągu ostatnich trzech lat, może mieć trwały wpływ na zachowania konsumentów, powiedział Michael Weber, profesor nadzwyczajny w Booth School of Business na Uniwersytecie w Chicago. Bada, jak inflacja wpływa na zachowania konsumentów.

READ  Gwiazda Aces, A'Jay Wilson, prezentuje buty sygnowane marką Nike

„Dla wielu konsumentów, gdy patrzą na metki z cenami przechadzające się alejkami supermarketu, cena ta jest trwale wyższa niż dwa, trzy lata temu, biorąc pod uwagę ogólną inflację, którą obserwowaliśmy przez ostatnie trzy lata, „Weber powiedział CNN w wywiadzie.

„Zapada w pamięć” – dodał.

Fed uważnie monitoruje miary krótko-, średnio- i długoterminowych oczekiwań inflacyjnych, ponieważ mogą one stanowić samospełniającą się przepowiednię dla konsumentów: jeśli ludzie uważają, że ceny będą wyższe w przyszłości, mogą teraz wydać więcej lub zażądać wyższych płac. Z kolei przedsiębiorstwa ponoszące wyższe koszty będą w rezultacie podnosić ceny.

Choć krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne Amerykanów spadły, spadek wysokich cen widać na większą skalę: Wybory prezydenckie w USA.

„Ludzie nie są ekonomistami, nie myślą jak ekonomiści, nie patrzą na tempo zmian cen konsumpcyjnych… patrzą, ile teraz kosztuje tuzin jajek niż dwa lata temu” – Bernard Yarrows – powiedział CNN czołowy amerykański ekonomista z Oxford Economics. „Jeśli chodzi o jego publiczny wizerunek dotyczący sposobu, w jaki radzi sobie z gospodarką, myślę, że Biden się pogorszył”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *