Naukowcy wykorzystali nagrania wideo przedstawiające wzajemne interakcje szympansów, aby wyizolować przypadki komunikacji między szympansami i zebrać dane na temat tego, kto zainicjował wymianę zdań i jak zwierzęta reagowały na siebie poprzez gesty i inne zachowania. W sumie naukowcy przyjrzeli się ponad 8500 gestom 252 szympansów.
Analizując wzorce „rozmowy”, naukowcy odkryli, że 14 procent wszystkich interakcji polegało na wymianie gestów między wchodzącymi w interakcję szympansami. Większość (83 procent) interakcji gestowych obejmowała dwuczęściową wymianę gestu na gest. Czasy reakcji szympansów były podobne do ludzkich, ale zwierzętom reagowanie na gesty innymi zachowaniami trwało dłużej.
„Odkryliśmy niewielkie różnice między różnymi społecznościami szympansów, co ponownie odpowiada temu, co widzimy u ludzi z niewielkimi różnicami kulturowymi w szybkości konwersacji: w niektórych kulturach mówi się wolniej lub szybciej” – mówi Gal Badihy, pierwsza autorka artykułu i badaczka na Uniwersytecie im. St. Andrews w komunikacie prasowym. wolność.
Chociaż moment różni się nieco w zależności od społeczności, podobieństwo do rozmów międzyludzkich sugeruje „wspólne mechanizmy” między ludźmi i szympansami – piszą naukowcy. Piszą, że zwrot konwersacyjny mógł ewoluować w celu wzmocnienia więzi społecznych i zjednoczenia obu członków wymiany.
Wzywają do przyszłych badań nad systemami komunikacji innych zwierząt, próbując zrozumieć, dlaczego i jak ewoluowały takie normy.