Antywojenne protesty na uczelniach: Kolumbia ogranicza dostęp do kampusu studentom i niezbędnym pracownikom

NOWY JORK (AP) – We wtorek wczesnym rankiem kilkudziesięciu protestujących zajęło budynek Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, barykadując wejście i wyciągając przez okno palestyńską flagę, co jest ostatnim z serii protestów przeciwko wojnie Izrael-Hamas. Kampusy uniwersyteckie w całym kraju.

Materiał wideo pokazuje protestujących na kampusie Columbia na Manhattanie, którzy we wtorek wczesnym rankiem trzymają się za ręce przed Hamilton Hall i wnoszą do budynku meble i metalowe barykady. To było zajęte Podczas protestów na rzecz praw obywatelskich i wojny w Wietnamie w 1968 r. na kampusie. Wpisy na stronie Instagram organizatorów protestów po północy nawoływały ludzi do ochrony obozu i dołączenia do nich w Hamilton Hall. W jednym oknie wisiał transparent „Wolna Palestyna”.

Propalestyński protestujący krzyczy „Wolna Palestyna”, gdy jest zakuty w kajdanki przez policję Uniwersytetu Teksasu w Austin na kampusie, poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r., w Austin w Teksasie. (Aaron E. Martinez/Austin American-Statesman za pośrednictwem AP)

Hinds Hall, dawniej znany jako „Hamilton Hall”, został odrestaurowany na cześć grupy autonomicznej. Hind RajbMęczennik zabity z rąk ludobójczego państwa izraelskiego w wieku sześciu lat” – napisał we wtorek wczesnym rankiem na Twitterze CU Apartheid Divest, zatytułowany X.

Studencka Stacja Radia, WKCR-FM, wyemitował dramaturgię przejęcia hali — prawie 12 godzin po godzinie 14:00 w poniedziałek, kiedy protestujący musieli opuścić około 120 namiotów, pod groźbą zawieszenia. Przedstawiciele uniwersytetu nie odpowiedzieli natychmiast na e-maile z prośbą o komentarz we wtorek, ale Departament Bezpieczeństwa Publicznego podał w oświadczeniu, że dostęp do kampusu Morningside mają wyłącznie studenci mieszkający w budynkach mieszkalnych oraz personel zapewniający podstawowe usługi, takie jak posiłki. Personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo publiczne i konserwację. Na terenie kampusu znajdował się tylko jeden punkt dostępu.

Student Uniwersytetu w Oregonie zakłada tablicę do czytania "Odwróć się od śmierci" Studenci rozbili obóz namiotowy na uniwersytecie, aby zaprotestować przeciwko wojnie między Izraelem a Hamasem, poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r., w Eugene w stanie Oregon.  (AP Photo/Jenny Kane)

Student Uniwersytetu Oregonu trzyma tabliczkę z napisem „Odejdź od śmierci”, podczas gdy studenci rozbijają obóz namiotowy na uniwersytecie, aby zaprotestować przeciwko wojnie Izrael-Hamas, poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r., w Eugene w stanie Oregon. Zdjęcie/Jenny Kane)

Policja aresztuje propalestyńskiego protestującego na Uniwersytecie Teksasu w Austin w Teksasie, poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.  (Jay Janner/Austin American-Statesman za pośrednictwem AP)

Policja aresztuje propalestyńskiego protestującego na Uniwersytecie Teksasu w Austin w Teksasie, poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r. (Jay Janner/Austin American-Statesman za pośrednictwem AP)

„Bezpieczeństwo każdego członka tej społeczności jest sprawą najwyższej wagi” – stwierdzono w poradniku.

READ  Trump i sojusznicy nalegają, aby zmienić sposób, w jaki Nebraska oddaje głosy wyborcze

W poście X protestujący oświadczyli, że planują pozostać na sali do czasu, aż uniwersytet zgodzi się na trzy żądania CUAD: zbycia inwestycji, przejrzystości finansowej i amnestii.

Uniwersytety w całych Stanach Zjednoczonych zmagają się z tym, jak pozbyć się obozowisk w miarę zbliżania się ceremonii rozpoczęcia, przy czym niektóre trwają negocjacje, a inne zwracają się ku użyciu siły i ultimatum, co doprowadziło do starć z policją. Dziesiątki ludzi Zatrzymano ich w poniedziałek Columbia podała, że ​​zaczęła zawieszać studentów na kilka godzin przed przejęciem Hamilton Hall podczas protestów na uniwersytetach w Teksasie, Utah, Wirginii i New Jersey.

Po tym, jak Hamas przypuścił śmiercionośny atak na południowy Izrael 7 października, rozpoczęły się ogólnokrajowe protesty na kampusach, gdy niektórzy studenci odpowiedzieli na izraelską ofensywę w Gazie.

Bojownicy zabili około 1200 osób, w większości cywilów, i wzięli około 250 zakładników. Według lokalnego ministerstwa zdrowia Izrael, który przyrzekł wykorzenić Hamas, zabił w Strefie Gazy ponad 34 000 Palestyńczyków.

Izrael i jego zwolennicy uznali protesty uniwersyteckie za antysemickie, podczas gdy krytycy Izraela twierdzą, że wykorzystują takie oskarżenia, aby uciszyć przeciwników. Chociaż kamera uchwyciła niektórych protestujących na antysemickich komentarzach lub groźbach przemocy, organizatorzy protestu, z których część to Żydzi, twierdzą, że jest to pokojowy ruch, którego celem jest obrona praw Palestyny ​​i przeciwstawienie się wojnie.

Pro-palestyńscy protestujący w dalszym ciągu okupują teren Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przed Royce Hall, poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r., Los Angeles.  Ochrona otoczyła obóz kordonem po tym, jak w niedzielę wybuchły starcia pomiędzy propalestyńskimi protestującymi a proizraelskimi demonstrantami.  (Rejestr hrabstwa Orange za pośrednictwem Davida Crane'a/AP)

Pro-palestyńscy protestujący w dalszym ciągu okupują teren Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przed Royce Hall, poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r., Los Angeles. (Rejestr hrabstwa Orange za pośrednictwem Davida Crane'a/AP)

Prawnik powiedział, że na Uniwersytecie Teksasu w Austin w poniedziałek aresztowano co najmniej 40 demonstrantów. Konflikt nasilił się na kampusie liczącym 53 000 studentów w stolicy stanu, gdzie w zeszłym tygodniu aresztowano ponad 50 demonstrantów.

Późnym popołudniem w poniedziałek kilkudziesięciu funkcjonariuszy Uniwersytetu Utah, którzy wzięli udział w zamieszkach, próbowało rozbić obóz przed biurem rektora uniwersytetu. Policja ciągnęła uczniów za ręce i nogi, piłowała słupy podtrzymujące namioty i zapinała zamki błyskawiczne tych, którzy nie chcieli się rozejść. Zatrzymano siedemnaście osób. Uniwersytet twierdzi, że obozowanie przez noc na terenie szkoły jest niezgodne z kodeksem, dlatego też uczniom wielokrotnie ostrzegano, aby rozeszli się przed wezwaniem policji.

READ  Czego nauczyliśmy się po powrocie 76ers po zwycięstwie w play-in nad Miami Heat

Na Uniwersytecie Princeton 13 osób, w tym 11 studentów, aresztowano w poniedziałek wieczorem po krótkotrwałym zajęciu budynku, w którym mieści się uczelnia. Otrzymali wezwania za wtargnięcie na teren kampusu i wyrzucono ich z kampusu, oznajmił w oświadczeniu prezydent Christopher Eisgruber.

Los aresztowanych studentów Centralny obszar protestów, a uczniowie i rosnąca liczba nauczycieli domagali się amnestii dla protestujących. Kwestią sporną jest to, czy zawieszenia i zapisy prawne będą towarzyszyć uczniom przez całe ich dorosłe życie.

Żołnierze stanowi aresztują propalestyńskiego protestującego na Uniwersytecie Teksasu w Austin w Teksasie, poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.  (Jay Janner/Austin American-Statesman za pośrednictwem AP)

Żołnierze stanowi aresztują propalestyńskiego protestującego na Uniwersytecie Teksasu w Austin w Teksasie, poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r. (Jay Janner/Austin American-Statesman za pośrednictwem AP)

Żołnierz stanowy spryskuje protestujących gazem pieprzowym podczas propalestyńskiej demonstracji na Uniwersytecie Teksasu, Teksas, poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.  (AP za pośrednictwem Jaya Jannera/Austina American-Statesmana)

Żołnierz stanowy spryskuje protestujących gazem pieprzowym podczas propalestyńskiej demonstracji na Uniwersytecie Teksasu, Teksas, poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r. (AP za pośrednictwem Jaya Jannera/Austina American-Statesmana)

Teksas zaprotestował, a inne – w tym Kanada i Europa – urosły Wczesne demonstracje w Kolumbii Kontynuowali to. W poniedziałek działacze studenccy nie dotrzymali terminu godziny 14:00 na opuszczenie obozu. Zamiast tego były setki protestujących. Kilku kontrdemonstrantów machało izraelskimi flagami, a jeden z nich krzyknął: „Gdzie są skandowania przeciwko Hamasowi?” Mieli znak mówiący.

Chociaż uniwersytet nie wezwał policji, aby rozproszyła protestujących, rzecznik szkoły Ben Chang powiedział, że rozpoczęły się zawieszenia, ale nie może podać kilku szczegółów. Organizatorzy protestów twierdzą, że od poniedziałkowego wieczoru nie byli świadomi żadnych zawieszeń.

Northwestern University ogłosił, że osiągnął porozumienie ze studentami i wykładowcami reprezentującymi większość protestujących na swoim kampusie niedaleko Chicago, co jest rzadkim posunięciem. Pozwala na pokojowe demonstracje do końca wiosennych zajęć 1 czerwca, w zamian wymaga usunięcia wszystkich namiotów z wyjątkiem jednego w celu uzyskania pomocy i ogranicza obszar demonstracji do studentów, wykładowców i pracowników tylko do czasu, aż uczelnia wyrazi zgodę na inne rozwiązanie.

W poniedziałek na Uniwersytecie Południowej Kalifornii organizatorzy dużego obozu spotkali się na około 90 minut z prezydent uniwersytetu Carol Fold. Folt odmówił omówienia szczegółów, ale powiedział, że wysłuchał obaw protestujących i że negocjacje będą kontynuowane we wtorek.

USC wywołało kontrowersje 15 kwietnia, kiedy odmówiło prymusowi, który publicznie wspiera Palestyńczyków, wygłoszenie przemówienia inauguracyjnego, powołując się na nieokreślone obawy związane z bezpieczeństwem w związku z ich rzadką decyzją. Absolwent filmowca John M. Administratorzy odwołali przemówienie programowe Sue i odmówili przyznania stopni honorowych.

Reakcja i protesty Kolumbii wywołały w zeszłym tygodniu obozowiska i protesty na terenie kampusu, gdzie policja aresztowała 90 uczestników zamieszek. Uniwersytet odwołał główną ceremonię zwołania zgromadzeń.

Administratorzy w innych miejscach próbowali ratować swoje startupy, a wielu z nich w ostatnich dniach nakazało ewakuację obozów. Jeżeli te wysiłki się nie powiodą, urzędnicy zagrozili dyscypliną, łącznie z zawieszeniem i możliwym aresztowaniem.

Ale studenci zagłębiali się w innych czołowych uniwersytetach, regularnie zatrzymując się na Harvardzie, Uniwersytecie Pensylwanii, Yale i innych. Policja biorąca udział w misji tłumienia zamieszek na Uniwersytecie Virginia Commonwealth próbowała rozbić obozowisko pod koniec poniedziałku i starła się z protestującymi.

___

Verduno donosił z Austin w Teksasie, a Mattis z Nashville w stanie Tennessee. Do powstania tego raportu wnieśli swój wkład dziennikarze Associated Press z całego kraju, w tym Hannah Schoenbaum, Sarah Brumfield, Stefanie Dazio, Christopher Weber, Carolyn Thompson, David Collins, Makiya Seminera i Corey Williams.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *