Angielski Starmer rozpoczyna tworzenie gabinetu, powołuje Reevesa na stanowisko skarbnika

LONDYN (AP) – brytyjski premier Keira Starmera W swoich pierwszych oficjalnych uwagach wygłoszonych w piątek po dojściu jego Partii Pracy do władzy po ponad dziesięciu latach przebywania w opozycji, oświadczył, że będzie przewodzić „rządowi służby”, którego celem będzie odnowa narodowa.

W swoim pierwszym przemówieniu przed Downing St 10 Starmer przyznał, że wiele osób jest rozczarowanych i cynicznych w stosunku do polityki, ale powiedział, że on i jego koledzy postarają się przywrócić wiarę w rząd.

„Mój rząd będzie walczył każdego dnia, dopóki na nowo nie uwierzycie” – powiedział Starmer, gdy kibice wiwatowali mu przed budynkiem Downing St.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział, że opozycyjna Partia Pracy wygrała wybory w Wielkiej Brytanii po miażdżącej porażce jego Partii Konserwatywnej.

Powiedział, że prace nad zmianą rozpoczną się natychmiast. „Odbudujemy Wielką Brytanię… cegła po cegle, odbudujemy infrastrukturę szans.

W bezlitosnej choreografii brytyjskiej polityki Starmer zamieszkał w oficjalnej rezydencji dwie godziny po przywódcy konserwatystów. Rishi Sunak i jego rodzina opuścili dom, a król przyjął rezygnację przywódcy konserwatystów.

„To trudny dzień, ale odchodzę z tej pracy, będąc premierem najlepszego kraju na świecie” – powiedział Sunak w swoim pożegnalnym przemówieniu.

Sunak przyznał się rano do porażki, twierdząc, że wyborcy wydali „spokojny werdykt”.

W refleksyjnym przemówieniu pożegnalnym wygłoszonym w tym samym miejscu, w którym sześć tygodni temu wzywał do przedterminowych wyborów, Sunak życzył Starmerowi wszystkiego najlepszego, ale przyznał się także do własnych występków.

„Usłyszałem wasz gniew i rozczarowanie i biorę odpowiedzialność za tę stratę” – powiedział Sunak. „Do wszystkich kandydatów i działaczy Partii Konserwatywnej, którzy niestrudzenie pracowali na sukces, żałuję, że nie jesteśmy w stanie docenić Waszych wysiłków, na jakie zasługują”.

Sukcesy i wyzwania pracowników


Lider Partii Pracy Keir Starmer całuje swoją żonę Victorię po rozmowie z kibicami w Tate Modern w Londynie, piątek, 5 lipca 2024 r. (AP Photo/Kin Cheung)

Mając wszystkie mandaty z wyjątkiem dwóch, Partia Pracy zdobyła 412 mandatów w 650-osobowej Izbie Gmin, a Konserwatyści 121. Poprzedni najgorszy wynik konserwatystów to 156 mandatów w 1906 roku.

READ  Iracki funkcjonariusz bezpieczeństwa powiedział, że trzy osoby zostały ranne w ataku bombowym na bazę wojskową wspieraną przez Iran

Dla Starmera jest to wielkie zwycięstwo, które niesie ze sobą większe wyzwania, którym musi stawić czoła Zmęczeni wyborcy Niecierpliwość na zmiany na ciemnym tle Recesja gospodarczaRosnąca nieufność do instytucji i struktury społecznej

„Przez ostatnie 14 lat nic nie poszło dobrze” – powiedział londyński wyborca ​​James Erskine, który miał nadzieję na zmianę na kilka godzin przed zamknięciem lokali wyborczych. „Postrzegam to jako potencjał do przesunięcia sejsmicznego i na to właśnie liczę”.

„Zmiana zaczyna się teraz” – obiecał Starmer.

Anand Menon, profesor polityki europejskiej i spraw zagranicznych w King’s College w Londynie, powiedział, że brytyjscy wyborcy wkrótce zobaczą znaczącą zmianę klimatu politycznego w związku z burzliwą „polityką pantomimy” w ciągu ostatnich kilku lat.

„Myślę, że musimy na nowo przyzwyczaić się do w miarę stabilnego rządu, z ministrami sprawującymi władzę przez długi czas i potrafiącego myśleć nie tylko o celach krótkoterminowych, ale o celach średnioterminowych” – powiedział. .

Wielka Brytania doświadczyła burzliwych lat – częściowo za sprawą konserwatystów, a innych nie – które sprawiły, że wielu wyborców pesymistycznie patrzy na przyszłość swojego kraju. Rozwód Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz pandemia Covid-19 i inwazja Rosji na Ukrainę odbijają się na gospodarce. Strony, które naruszają lokaut Zachowanie ówczesnego premiera Borisa Johnsona i jego personelu wywołało powszechne oburzenie.

Następczyni Johnsona, Liz Truss, sprawowała swój urząd zaledwie 49 dni, jeszcze bardziej wstrząsając gospodarką drastycznymi obniżkami podatków. Truss, który stracił mandat na rzecz Partii Pracy, był jednym z czołowych torysów wyrzuconych w wyniku surowych kalkulacji wyborczych.

Rosnąca bieda, Rozpadająca się infrastruktura I przesadzone Narodowa Służba Zdrowia co prowadzi do nacisków na temat „rozbitej Wielkiej Brytanii”.

Starmer zaczął mianować ministrów rządu, którzy byli odpowiedzialni za pomoc w rozwiązaniu tych problemów. Ogłosił, że Rachel Reeves, była brytyjska ekonomistka, zostanie kanclerzem skarbu i pierwszą kobietą na tym stanowisku.

READ  Apple Vision Pro zadebiutuje z filmami 3D z Disney Plus

W rezultacie w Wielkiej Brytanii pojawiają się podobne podbudowy populistyczne, mimo że wydają się je podsycać niedawne prawicowe zmiany wyborcze w Europie, w tym we Francji i we Włoszech. Przywódca zreformowanej Anglii Nigela Farage’a Antyimigranckie nastroje jego partii „odzyskać nasz kraj” podsyciły wyścig i osłabiły poparcie dla konserwatystów, a nawet przyciągnęły część wyborców Partii Pracy.

Liczba głosów konserwatystów spada, podczas gdy mniejsze partie rosną

Po 14 latach przewodzenia politykom oszczędnościowym, brexitowi, pandemii, skandalom politycznym i konfliktom społecznym wyborcy ukarali ich za katastrofę.

Historyczna porażka – najmniejsza liczba mandatów w dwustuletniej historii partii – spowoduje jej wyczerpanie, dezorganizację i spowoduje natychmiastowy wyścig o zastąpienie Sunaka, który zapowiedział ustąpienie ze stanowiska lidera.

Na znak niestabilnych nastrojów społecznych i złości na system nadchodzący parlament będzie bardziej podzielony i zróżnicowany ideologicznie niż jakikolwiek inny region od lat. Mniejsze partie, w tym centrowa, zdobyły miliony głosów Liberalni Demokraci i reforma Farage’a w Wielkiej Brytanii. Zdobyła cztery mandaty, w tym Farage’a w nadmorskiej miejscowości Clacton-on-Sea, co było jego ósmą próbą uzyskania mandatu w parlamencie.

Liberalni Demokraci zdobyli około 70 mandatów, nieco mniejszą liczbą głosów niż Reformacja, przy efektywnym rozłożeniu głosów. W brytyjskim systemie „pierwszy na mecie” wygrywa kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów w każdym okręgu wyborczym.

The Partia Zielonych Przed wyborami zdobyła cztery mandaty z jednego mandatu.

Szkocka Partia Narodowa, która przed wyborami zdobyła większość z 57 mandatów w Szkocji, poniosła miażdżącą porażkę.

Praca była ostrożna, ale niezawodna

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

Partia Pracy nie nadała pulsu swoimi obietnicami pobudzenia spowolnionej gospodarki, inwestycji w infrastrukturę i uczynienia Wielkiej Brytanii „superpotęgą w zakresie czystej energii”.

Jednak ostrożna kampania partii, skupiająca się na defensywie, przyniosła pożądany rezultat. Partia zyskała poparcie dużej części środowiska biznesowego i tradycyjnie konserwatywnych gazet, w tym należącego do Ruperta Murdocha tabloidu Sun , który pochwalił Starmera za „wciągnięcie jego partii w centrum brytyjskiej polityki”.

READ  Najlepsze Automaty do Gry z Bonusem Bez Depozytu w Polskich Kasynach

Konserwatywne błędy

Tymczasem kampanię konserwatystów nękały gafy. Kampania rozpoczęła się niepomyślnie, gdy Sunak został przemoczony w deszczu Ogłoszony Po Downing St. 10 na zewnątrz, Sunak Poszedł wcześnie do domu We Francji obchodzony jest D-Day z okazji 80. rocznicy inwazji.

Kilku konserwatystów bliskich Sunakowi jest objętych dochodzeniem w związku z podejrzeniem wykorzystywania informacji poufnych Postaw zakład Przed ogłoszeniem daty wyborów.

W Henley-on-Thames, około 65 kilometrów na zachód od Londynu, wyborcy tacy jak emerytowana Patricia Mulcahy mieli poczucie, że kraj szuka czegoś innego. Społeczność, która od dawna głosowała na Partię Konserwatywną, teraz wróciła do Liberalnych Demokratów.

„Młodsze pokolenie jest bardzo zainteresowane zmianami” – powiedziała Mulcahy przed wynikami. „Ale ktokolwiek się dostanie, ma przed sobą zadanie. Nie będzie łatwo” – powiedział.

___

Udział w projekcie wzięli dziennikarze Associated Press Danica Girga, Pan Bylas, Poppy Askham, Bela Sandelsky w Londynie i Thean McLeod G w Henley-on-Thames.

—-

Śledź relację AP z wyborów na całym świecie: https://apnews.com/hub/global-elections/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *