Sprzeciw wobec ogromnego projektu wydobycia litu w Rio Tinto – DW – 08.11.2024

W sobotni wieczór dziesiątki tysięcy ludzi protestowało w kluczowych lokalizacjach w centrum Belgradu, wzywając do wstrzymania planowanego projektu wydobycia litu w zachodniej Serbii, który ich zdaniem zanieczyściłby pobliskie pola uprawne i wodę.

Szerszy projekt, w którym bierze udział brytyjsko-australijski gigant wydobywczy Rio Tinto, ma wsparcie UE i ma na celu drastyczne zmniejszenie niedoboru lokalnych źródeł tego minerału w Europie. Lit jest ważny do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych i smartfonów.

Protestujący machali serbskimi flagami i skandowali „Nie będziesz kopać” oraz „Rio Tinto opuść Serbię!” Wznosili hasła typu

Rząd oskarża protestujących o ukryte motywy

Rząd prezydenta Aleksandara Vucica stwierdził, że protesty są motywowane politycznie i mają na celu obalenie Vucica. Wcześniej tego dnia podała, że ​​otrzymała ostrzeżenie od Rosji w sprawie planów zamachu stanu, podała jednak niewiele szczegółów.

„Nasz dzisiejszy wiec ma charakter ekologiczny i nie ma aspiracji politycznych, ale rząd oskarżył nas o próbę przeprowadzenia zamachu stanu” – powiedziała podczas demonstracji aktorka Svetlana Bojkovic.

Zlatko Koganovic, przywódca protestów i rolnik z regionu Zadar w zachodniej Serbii, gdzie planowana jest kopalnia, wezwał demonstrantów do zablokowania dwóch głównych dworców kolejowych w mieście.

Ludzie trzymają gigantyczną flagę, blokując stację kolejową Centrum podczas protestu przeciwko projektowi wydobycia litu Rio Tinto w Belgradzie w Serbii, 10 sierpnia 2024 r.
Protestujący na krótko wstrzymali usługi na głównym dworcu kolejowym w BelgradzieZdjęcie: Djordje Kojadinovic/REUTERS

Vucic kontrowersyjnie przywrócił koncesję na Rio Tinto, największą w Europie kopalnię litu, w zeszłym miesiącu po tym, jak poprzedni rząd Serbii odwołał te plany.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz był częścią delegacji europejskiej, która udała się do Belgradu, aby powitać wznowienie działalności i uzyskać dostęp do zrabowanych towarów.

Europa importuje obecnie większość litu z USA i Azji.

Serbia stara się o członkostwo w UE, ale nadal pozostaje przed nią wiele przeszkód, a jedną z nich są jej stosunki z Kosowem.

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic pozuje z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem (po lewej stronie) i wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marozem Cefcoviciem (po prawej) w Pałacu Serbii w Belgradzie, Serbia, piątek, 19 lipca 2024 r.
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz przebywał w zeszłym miesiącu w Serbii, gdzie europejscy przywódcy próbowali wynegocjować dla członków UE umowę na zakup litu wykorzystywanego w ramach projektu – kluczowego źródła zaawansowanych technologii, które Europa obecnie intensywnie importuje.Zdjęcie: Darko Vojinovic/AP Photo/Image Alliance

Upłynął termin, w którym przeciwnicy mogli odłożyć plan na lód

Protestujący w Serbii dali rządowi ostateczny termin na ponowne wstrzymanie projektu wydobywczego, który upłynął w sobotę, stąd mobilizacja.

READ  Akcje dostawców Apple spadły po tym, jak Barclays zwolnił producenta iPhone'a

Szacuje się, że jeśli inwestycja zostanie wdrożona zgodnie z planem, kopalnia Zadar o wartości 2,4 miliarda dolarów (około 2,2 miliarda euro) pokryje 90% obecnego zapotrzebowania Europy na lit, co uczyni Rio Tinto jednym z największych producentów litu na świecie.

Firma i rząd Serbii twierdzą, że w tym bujnym rolniczym regionie będą przestrzegane najwyższe standardy ochrony środowiska, ale nie przekonało to przeciwników.

Zawalone i opuszczone domy we wsi Gornje Nedeljice, które Rio Tinto kupił od miejscowej ludności. Zdjęcie zrobione w czerwcu 2024 r.
Aby uwzględnić tę inicjatywę, Rio Tinto kupiło całe wioski, takie jak Gornje Nedeljice na zdjęciu.Foto: Jelena Djukic Pejic/DW

Choć minerał odgrywa ważną rolę w produkcji samochodów elektrycznych, które umożliwiają transport osobisty bez emisji dwutlenku węgla w miejscu użycia, inne koszty środowiskowe związane z wydobyciem są wysokie.

Wątpliwości w Serbii w związku z umową z UE dotyczącą wydobycia litu

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i zaktualizuj swoją przeglądarkę internetową Obsługuje wideo HTML5

msh/sms (AFP, Reuters)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *