„Nasz system rolnictwa jest kiepski” – stwierdzili. „Nasi rolnicy umierają w pracy”.
Filmy i zdjęcia z wydarzenia, które w niedzielny poranek obiegły internet, pokazały, że bariera zabezpieczająca Mona Lisy pokryta jest smugami zupy pomarańczowej. Luwr nie odpowiedział na liczne prośby o komentarz.
Pracownicy ochrony Luwru weszli do sali „Salle des Etats”, w której wystawiono obraz, a na nagraniu wideo widać kobiety zasłonięte czarnymi zasłonami przed usunięciem z tego obszaru. W związku z tym incydentem paryska policja aresztowała dwie osoby Powiązana prasa.
Obaj aktywiści mieli na sobie białe T-shirty z czarnymi literami z napisem „Ripost Alimentaire” – nazwą anty-żywnościowej grupy bezpieczeństwa. wziął na siebie odpowiedzialność do zdarzenia. „Riposta Alimentaire” w języku angielskim oznacza z grubsza „reakcję na żywność”.
W tłumaczeniu Raport X (dawniej Twitter), Riposte Alimentaire, stwierdziła, że działania kobiet nie zawierały przemocy i miała nadzieję zwiększyć świadomość na temat problemów stojących przed rolnikami i obaw dotyczących światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Grupa został zaproszony Obywatele francuscy otrzymują kartę żywnościową o wartości 150 euro (około 163 dolarów) miesięcznie.
„Rolnicy są przygniatani presją masowej dystrybucji, dochodzącą do tego, że sprzedają ich ze stratą” – stwierdziła grupa, według tłumaczenia. „Nasze systemy rolne i żywnościowe mają również bardzo niepokojące konsekwencje dla środowiska”.
Riposte Alimentaire jest częścią Mechanizm A22Zbiór grup protestacyjnych, takich jak Just Stop Oil, który w 2022 r. trafił na pierwsze strony gazet po polewaniu zupą obrazu „Słonecznik” Vincenta van Gogha w londyńskim muzeum National Gallery.
Według Associated Press incydent z Moną Lisą nastąpił w czasie protestów francuskich rolników domagających się lepszej ochrony przed importem i wyższych płac za swoje produkty.
Rashida Dati, minister kultury Francji. X powiedział w poście niedzielę, że żaden powód nie może usprawiedliwić ataku na Monę Lisę.
„Mona Lisa, podobnie jak nasze dziedzictwo, należy do przyszłych pokoleń” – napisała Dati.
Mona Lisa była w przeszłości celem protestujących. W 2022 roku mężczyzna przebrany za staruszkę posmarował obraz kremem przypominającym ciasto. Dziesięć lat temu w 2009 roku kobieta rzuciła w obraz ceramicznym kubkiem. W 1956 roku obraz został zaatakowany przez kamień i kwas, co doprowadziło do umieszczenia go za szkłem przez muzeum.