Nauru zrywa stosunki dyplomatyczne z Tajwanem na rzecz Chin

Hadi Zahar/Moment RF/Getty Images

Wyspiarskie państwo Nauru na Pacyfiku po raz drugi zerwało stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.



CNN

Nauru zerwało stosunki dyplomatyczne z Tajwanem i nawiązało stosunki z Chinami, ogłosił w poniedziałkowym oświadczeniu rząd tego wyspiarskiego kraju na Pacyfiku, co stanowi cios dla malejącej liczby sojuszników dyplomatycznych Tajwanu.

Tajwan potwierdził zerwanie stosunków dyplomatycznych na poniedziałkowej konferencji prasowej, dwa dni po tym, jak tajwańscy wyborcy zapewnili rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) miażdżące zwycięstwo. Historyczna trzecia kadencja.

W wyniku wyborów na prezydenta wybrano Lai Ching-te, obecnego wiceprzewodniczącego DPP i zagorzałego obrońcę suwerenności Tajwanu. Zarówno Lai, jak i jego kandydat na kandydata, Hsiao Bi-Kim, były ambasador Tajwanu w Stanach Zjednoczonych, są otwarcie znienawidzeni przez chińskich urzędników.

Rządząca Partia Komunistyczna Chin postrzega Tajwan jako własne terytorium, nigdy go nie kontrolowała, a w ostatnich latach zwiększyła presję dyplomatyczną na Tajpej, kłusując na swoich sojuszników.

W ciągu ośmiu lat rządów DPP Tajwan stracił 10 sojuszników dyplomatycznych na rzecz Chin.

Tajwan ma 12 sojuszników dyplomatycznych, głównie na Pacyfiku oraz w mniejszych krajach Ameryki Łacińskiej i Watykanie, odkąd Noura przeniosła swą lojalność dyplomatyczną na Pekin.

To już drugi przypadek zerwania przez Nauru stosunków dyplomatycznych z Tajwanem. Ten wyspiarski kraj na Pacyfiku po raz pierwszy zerwał stosunki w 2002 r., a następnie wznowił je w 2005 r.

To ważna wiadomość. Jeszcze wiele przed nami.

READ  Opóźnienie Artemidy może pozwolić Chinom dotrzeć na Księżyc przed powrotem NASA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *