Instrukcja bezpieczeństwa dla pielgrzymów Camino de Santiago

CaminodelavidaBezpieczeństwo, NewsLeave a Comment

Instrukcja bezpieczeństwa dla pielgrzymów Camino de Santiago

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Xunta de Galicia przygotowała i wydała praktyczną instrukcję bezpieczeństwa dla pielgrzymów wędrujących Camino de Santiago w Hiszpanii (plik możecie pobrać lub przejrzeć niżej). Przewodnik został opublikowany w języku hiszpańskim, galicyjskim i angielskim, co jest dobrą wiadomością dla naszych rodzimych pielgrzymów, którym bliżej do języka Szekspira niż Cervantesa.

Zawiera siedem sekcji z pożytecznymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania się do Camino oraz jego przejścia. Co ważne są to uniwersalne wskazówki, które będą przydatne do wędrówki Drogą św. Jakuba w całej Europie. Znajdziemy w nim zatem nie tylko informacje na temat numeru alarmowego 112, ale także opis najczęstszych problemów zdrowotnych, które towarzyszą pielgrzymom oraz sposobów na ich uniknięcie.

Poruszone zostały także kwestie bezpieczeństwa na szlaku czy w schroniskach, o których tak często przypominamy na łamach Caminodelavida. Większość zawartych w nim informacji ma charakter podstawowy i oczywisty, ale często przypominamy sobie o nich po fakcie.

Kwestie zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom mają szczególne znaczenie w kontekście sytuacji, które wystąpiły na Camino de Santiago na przestrzeni ostatnich trzech lat (śmierć Denise Thiem, wzmocnienie patroli na szlaku czy naciągacze na Camino). Wydanie przewodnika jest częścią planu przygotowań do kolejnego roku świętego, który przypadnie w 2021 roku.

Warto wspomnieć, że dużą rolę w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa na Camino de Santiago odgrywają sami pielgrzymi, którzy w naturalny sposób dbają o siebie na szlaku. Z naszych obserwacji z reguły wygląda to tak:

  1. Własna grupa – mała rodzina: idą tym samym tempem, nocują w tych samych schroniskach. Jeśli będzie Cię brakować w kolejnym miejscu, będą się martwić, a jak Cię zobaczą, to na pewno się ucieszą i będą chcieli usłyszeć co u Ciebie słychać.
  2. Poczekają na szlaku: na trudniejszych odcinkach zwolnią, będą czekać aż wyłonisz się zza zakrętu. Czasami nie pozwolą Ci iść samotnie, bo wiedzą, że nie ta pora, więc zostaną w zasięgu wzroku.
  3. Podzielą się wodą i jedzeniem: zabrakło Ci wody? sklep zamknięty i nie masz co jeść? ugotowali przypadkiem więcej spaghetti? Nie martw się, i nie liczą przy tym na rewanż.
  4. Zaprowadzą do lekarza. Nie mówisz po hiszpańsku, a lekarz po angielsku? Zero problemu, pójdą z Tobą do lekarza, kupią leki w aptece i znajdą albergue / hostel z wanną.
  5. Ostrzegą Cię. Czasami będą jak Anioł Stróż, ostrzegą o niebezpieczeństwie, spojrzą na sytuację z innej perspektywy i otworzą kolejne drzwi. Właśnie tak się dzieje na grupie Camino de Santiago Polska, dzięki której powstał wpis o Oszustach, naciągaczach i bezdomnych na Camino de Santiago.
  6. …. dopisalibyście coś?

Camino de Santiago pieszo - Horyzonty

Najbliższy termin wyprawy z naszym udziałem to maj/czerwiec 2019 roku. Sprawdź więcej na stronie Klubu Podróży Horyzonty.

Źródło: caminodesantiago.gal, xunta.gal

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.